22.09.2024 Niedziela

FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „Popieluszka”

Data: 22.09.2024
Cena biletu: 25 zł

Wiek dzieci: 5+

Czas trwania spektaklu: 60 minut
Miejsce wydarzenia: Firlej, ul. Grabiszyńska 56

fot. M. Strokowski

wrzesień 22, 2024@12:00 pm – 1:00 pm
2024-09-22T12:00:00+02:00
2024-09-22T13:00:00+02:00

Wszyscy znają baśń o Kopciuszku spisaną przez braci Grimm. Jednak niewiele osób wie, że jest również polska wersja tej historii – napisana  z ogromnym kunsztem przez Janinę Porazińską. To właśnie baśń „Popieluszka” z tomu „U złotego źródła” była dla artystów inspiracją do stworzenia całkiem nowej, eksperymentalnej formy teatralnej.

W spektaklu, oprócz opowieści utkanej staropolskim językiem, wybrzmią tradycyjne instrumenty ludowe m.in.: lira korbowa oraz lira strunowa, kantele, skrzypce, fujara pasterska, mazar, bęben obręczowy, dwojnica, sopiłka. Nie zabraknie także ludowego śpiewu i tańca, a wszystko spoi teatr ożywionej formy kreowany przez aktorki. Scenografia i lalki znajdujące się na scenie są wzorowane na atrybutach wiejskiej chaty.

Projekt „Popieluszka” odwołuje się do starej tradycji opowiadania baśni, kiedy to całe rodziny zbierały się razem przy świeczce i słuchały opowieści pełnych przygód, a każda z obecnych tam osób znajdowała w nich coś dla siebie. Historie pełne symboli i archetypów oferowały bogactwo znaczeń, zarówno dla starszyzny, jak i dla najmłodszych członków rodu, łącząc wszystkich mocną nicią przynależności. Wspólne uczestnictwo w tym wydarzeniu pomagało tworzyć więź między pokoleniami i budować tożsamość osobistą na bazie tożsamości społecznej.

FIRLEJ DZIECIOM to zainicjowany w 2023 cykl wyjątkowych spektakli, których nie da się zobaczyć w komercyjnych teatrach, prezentujących wysokie walory artystyczne i edukacyjne. Repertuar cyklu tworzą przedstawienia wybranych zespołów teatralnych z całej Polski. Najmłodsi widzowie mają okazję zapoznać się z różnymi technikami lalkowymi, formami scenicznymi, często z udziałem przedmiotów codziennego użytku, które ożywając w rękach aktorów snują swoje historie rozbudzając dziecięcą wyobraźnię i tworząc przekaz dotyczący norm i wartości. Nie brakuje wśród nich opowieści o współczesnym świecie, przełożonych na język dzieci. Swoje korzenie cykl budował pod nazwą IMPART DZIECIOM, a spektakle systematycznie pokazywane były na scenie przy ul. Mazowieckiej 17. W 2023 roku przyszła pora na rozwój. Wydarzenia odbywają się także na scenie w Firleju, który stał się częścią Strefy Kultury Wrocław.