27.10.2024 Niedziela

FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „Tkaczka Chmur”

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 27.10.2024
Godzina: 12:00
Wstęp: biletowany
Kup bilet: Kup/Rezerwuj
Cena biletu: 25 zł

Wiek dzieci: 6+

Czas trwania spektaklu: około 50 min.
Miejsce wydarzenia: Firlej, ul. Grabiszyńska 56
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

fot. R. Skwarek

Kiedy:
październik 27, 2024@12:00 pm – 1:00 pm
2024-10-27T12:00:00+01:00
2024-10-27T13:00:00+01:00

Cykl FIRLEJ DZIECIOM zaprasza 27 października na spektakl „Tkaczka Chmur”. Baśń w delikatny, obrazowy sposób wprowadza widzów w temat spotkania z tym, co nieuchronne: chorobą, śmiercią i towarzyszącym im trudnym emocjom. Opowieści towarzyszy żywa muzyka, wspólne śpiewanie, a nawet tańce.

W pałacu Słońca, na samiuśkim końcu świata mieszkają Trzy Zorze – trzy siostry prządki – które przędą, układają i przecinają złote nici ludzkiego losu. I kiedy rodzi się dziecko, Zorze przychodzą, przynoszą nić jego losu i każdemu dziecku dają jakiś dar. Tak zaczyna się opowieść o niezwykłych przygodach dwójki rodzeństwa. O miłości, odwadze, bliskości i zaufaniu – do siebie i do świata. O znajdowaniu własnych, najlepszych sposobów na radzenie sobie z tym, co trudne.

Na podstawie tej opowieści, której autorką jest Katarzyna Jackowska-Enemuo, powstała książka „Tkaczka Chmur” (wyd. Albus 2021, ilustracje: Marianna Sztyma), która otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy (oraz szereg innych nagród). Powstały również dwie teatralne adaptacje tej opowieści: w katowickim teatrze Ateneum i w Teatrze Lalek w Cieszynie Czeskim.

Wykonawcy:

Katarzyna Jackowska-Enemuo: opowieść, śpiew, akordeon

Mateusz Szemraj: cymbały, oud, saz

 

FIRLEJ DZIECIOM to zainicjowany w 2023 cykl wyjątkowych spektakli, których nie da się zobaczyć w komercyjnych teatrach, prezentujących wysokie walory artystyczne i edukacyjne. Repertuar cyklu tworzą przedstawienia wybranych zespołów teatralnych z całej Polski. Najmłodsi widzowie mają okazję zapoznać się z różnymi technikami lalkowymi, formami scenicznymi, często z udziałem przedmiotów codziennego użytku, które ożywając w rękach aktorów, snują swoje historie, rozbudzając dziecięcą wyobraźnię i tworząc przekaz dotyczący norm i wartości. Nie brakuje wśród nich opowieści o współczesnym świecie, przełożonych na język dzieci. Swoje korzenie cykl budował pod nazwą IMPART DZIECIOM, a spektakle systematycznie pokazywane były na scenie przy ul. Mazowieckiej 17. W 2023 roku przyszła pora na rozwój. Wydarzenia odbywają się także na scenie w Firleju, który stał się częścią Strefy Kultury Wrocław.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej