Dziadek do orzechów w opracowaniu dla Kieleckiego Teatru Tańca to barwna kompozycja, poruszającą wyobraźnię dzieci i wzruszającą dorosłych. Akcję spektaklu umieściliśmy w czasach współczesnych, w popularnej dziś galerii handlowej, co pozwoliło z tego klasycznego baletu wydobyć dodatkowy współczesny kontekst.
Autorami choreografii do tego widowiska są Elżbieta Pańtak i Grzegorz Pańtak. Połączenie muzyki Piotra Czajkowskiego z techniką tańca jazzowego i współczesnego jest nośnikiem ogromnej wartości historycznej, edukacyjnej i poznawczej. Niezwykle istotnym atutem produkcji są kostiumy i scenografia, zaprojektowane przez uznaną scenograf i kostiumograf Małgorzatę Słoniowską, przez wiele lat współpracującą z Operą Wrocławską.
Główną bohaterką spektaklu jest Klara, która otrzymała od Mikołaja lalkę – dziadka do orzechów. Zauroczona prezentem dziewczynka, po dniu pełnym emocji, zapada w magiczny sen. Jej pragnienie spotkania miłości sprawia, że dziadek do orzechów przeistacza się w pięknego Młodzieńca, którego Klara obdarza silnym uczuciem. Razem, z pomocą zabawek pokonują armię mysz i odbywają przedziwny spacer po odmienionej galerii handlowej. Przedmioty ze sklepowych półek ożywają i zabierają naszych bohaterów w taneczną podróż dookoła świata. Klara i Młodzieniec swoją wędrówkę rozpoczynają w cukierni, smakując torty, cukierki, precelki i lody. Będąc w sklepie z butami tańczą taniec hiszpański, w kawiarni aromatyczna kawa przenosi ich w arabski Bliski Wschód. Świat chiński to sklep z porcelaną i porcelanowym młotkowym rozbójnikiem. Swoją wędrówkę kończą w kwiaciarni, gdzie Klara zamienia się w białą różę, a Młodzieniec w ogrodnika. Pragnienie Klary o wymarzonej miłości znajdzie spełnienie w ślubie z Młodzieńcem i weselu, na którym bawią się wszystkie postaci z sennych marzeń.
muzyka: Piotr Czajkowski
choreografia i reżyseria: Elżbieta Pańtak, Grzegorz Pańtak
libretto w wersji autorskiej, na podstawie oryginalnego libretta: Elżbieta Pańtak, Grzegorz Pańtak
scenografia i kostiumy: Małgorzata Słoniowska