30.05.2018 Środa

maj 30, 2018@5:00 pm – 8:00 pm
2018-05-30T17:00:00+02:00
2018-05-30T20:00:00+02:00

Haft Zachełmiański jest niezwykłym regionalnym reliktem Dolnego Śląska. Jego nazwa pochodzi od miejsca jego odkrycia, wsi Zachełmie znajdującej się nieopodal Jeleniej Góry. Haftem tym zdobiono koszule już przed II Wojną Światową.

Deseń jest połączeniem lokalnych heraldycznych wzorów pochodzących jeszcze z wieków średnich. Lokalni miłośnicy folkloru Behrnard Wilem oraz malarz Avenarius stworzyli motywy które zdobiły ubiory lokalnych chłopów. Tradycja haftu zachełmiańskiego zachowała się wśród lokalnych mieszkańców i jest kontynułowana do dziś. Będzie to zatem możliwość zgłębienia wiedzy na temat dziedzictwa materialnego Dolnego Śląska.

Cykl Haftujemy jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności lub nauczyć się czegoś nowego. W trakcie zajęć poruszane są takie tematy jak ściegi gobelinowe, naprawy ubrań, a nawet haftowanie transparentów. Poznamy zarówno współczesne jak i tradycyjne techniki, literaturę specjalistyczną i konteksty funkcjonowania haftu we współczesnym świecie.

Zajęcia prowadzi Olga Budzan – absolwentka kierunków etnologia i antropologia na Uniwersytecie Wrocławskim oraz projektowania tkanin na Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie. Na co dzień zajmuje się ilustracją oraz szeroko pojętym rzemiosłem.

Kolejne wydarzenia w cyklu:

• 20.06 Haft puszczański – wyhaftuj motywy roślinne, zastanwiając się nad obroną puszczy

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Zapisy dwa tygodnie przed wydarzeniem: haftujemy@strefakultury.pl