7.11.2018 Środa

Haftujemy: Hafty ze świata. Huipil, czyli noś się jak Frida

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 7.11.2018
Godzina: 17:00
Wstęp: wolny
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

Kiedy:
listopad 7, 2018@5:00 pm – 8:00 pm
2018-11-07T17:00:00+01:00
2018-11-07T20:00:00+01:00

Zapraszamy na kolejne spotkania w cyklu Haftujemy.

Huipil to rodzaj tuniki noszonej przez kobiety w Meksyku i Ameryce Centralnej. Krój huipilu jest bardzo prosty i zwykle składa się z dwóch zszytych ze sobą prostokątów. O ile krój tego stroju cechuje się prostotą, sposób jego zdobienia to prawdziwy majstersztyk. Huipile zdobi się haftem, wstążkami, aplikacjami. Po huipilu można rozpoznać do jakiego rodu lub plemienia należy dana osoba. Są huipile codzienne i odświętne, noszone w czasie ceremonii religijnych i zaślubin. Hafty, które zdobią te tradycyjne stroje, są różne od prostych, wręcz minimalistycznych, po bogate, roślinne i zwierzęce formy mieniące się różnorodnymi kolorami.

Frida Cahlo była znana ze swojego zamiłowania do mody i krzykliwych kolorów. Huipil stanowił jej codzienny strój. To właśnie Fridą i jej strojami zainspirujemy się przy tworzeniu własnych tunik. Będzie to też okazja do tego, by porozmawiać o związkach łączących modę ze sztuką.

Wstęp wolny. Obowiązują zapisy: haftujemy@strefakultury.pl.

Zajęcia poprowadzi Olga Budzan, absolwentka etnologii i antropologii kulturową na Uniwersytecie Wrocławskim oraz projektowanie tkanin na Gerrit rietveld Academie w Amsterdamie. Na co dzień zajmuje się ilustracją oraz szeroko pojętym rzemiosłem. Jest autorką ilustracji do powieści „Fanfik” Natalii Osińskiej wydanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej oraz ilustracji do przewodnika „Dolnoślązacy” wydanego przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Jej prace były publikowane na łamach „Rity Baum” oraz „Małego Formatu”. Jest autorką ilustracji do wydawnictw płytowych wrocławskiej fundacji Ważka. Współpracuje również z Pasażer Zine and Records.

Więcej o cyklu:
Spotkania w ramach Haftujemy są otwarte dla wszystkich, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności lub nauczyć się czegoś nowego. W trakcie zajęć poruszane są tematy takie jak art brut, tradycyjny strój Huipil, recykling i upcykling, a nawet haftowanie znanych wrocławskich neonów. Poznamy zarówno współczesne jak i tradycyjne techniki, literaturę specjalistyczną i konteksty funkcjonowania haftu we współczesnym świecie.

Listopadowe spotkanie będzie przedostatnim w tym semestrze. 5 grudnia zapraszamy na warsztaty „Coś nowego, coś starego”.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej