14.03.2018 Środa

marzec 14, 2018@5:00 pm – 8:00 pm
2018-03-14T17:00:00+01:00
2018-03-14T20:00:00+01:00

Piękno haftu kaszubskiego (z kasz.– kaszëbsczi wësziwk) tkwi w harmonijnym połączeniu prostoty z ozdobnością. Ich wąska i elegancka gama kolorystyczna mocno wyróżnia ten styl  wśród innych haftów regionalnych. Podczas marcowych warsztatów wspólnie przyjrzymy się historii oraz różnym szkołom haftu kaszubskiego.

Poznamy podstawowe motywy zdobnicze (bratki, chabry, dzwonki, goździki, koniczynki, lilie, granaty, tulipany a także pszczółki i żuczki) oraz zastanowimy się nad sposobami ich łączenia, które pozwolą nam stworzyć zupełnie nowe, unikatowe wzory. Przy okazji poszerzymy swoją wiedzę na temat tradycji i zwyczajów panujących na Kaszubach. Spotkanie poprowadzi Olga Budzan.

Cykl Haftujemy jest otwarty dla wszystkich, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności lub nauczyć się czegoś nowego. W trakcie zajęć poruszane są takie tematy jak ściegi gobelinowe, naprawy ubrań, a nawet haftowanie transparentów. Poznamy zarówno współczesne jak i tradycyjne techniki, literaturę specjalistyczną i  konteksty funkcjonowania haftu we współczesnym świecie.

Zapisy: haftujemy@strefakultury.pl