3.10.2018 Środa

październik 3, 2018@5:00 pm – 8:00 pm
2018-10-03T17:00:00+02:00
2018-10-03T20:00:00+02:00

Sztuka potrzebuje odbiorcy. Dość haftowania do szuflady! Haft to nie tylko technika służąca dekorowaniu, to także sposób na wyrażenie emocji, próba zmierzenia się z pytaniem kim jestem, co tu robię i dokąd zmierzam. Podczas tego warsztatu, każdy będzie mógł stworzyć miniaturowy haft – małe dzieło sztuki mówiące o sprawach nam najbliższych i najważniejszych. Za przewodników posłużą nam artyści art brut, którzy obrali haft za swoje tworzywo. O artystach hafciarzach i wątkach autobiograficznych w ich twórczości opowie nam Rafał Jęczmyk, wrocławski specjalista od art brut i outsider art. Zastanowimy się także nad tym, co dzieli i łączy sztukę oraz rzemiosło. Porozmawiamy też o różnych konwencjach związanych z tradycyjnymi technikami rzemieślniczymi.

Wstęp wolny, obowiązują zapisy: haftujemy@strefakultury.pl.

Zajęcia poprowadzi Olga Budzan.

Olga Budzan urodziła się w 1984 w Szczecinie. Ukończyła etnologię i antropologię kulturową na Uniwersytecie Wrocławskim oraz projektowanie tkanin na Gerrit rietveld Academie w Amsterdamie. Na co dzień zajmuje się ilustracją oraz szeroko pojętym rzemiosłem. Jest autorką ilustracji do powieści „Fanfik” Natalii Osińskiej wydanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej oraz ilustracji do przewodnika „Dolnoślązacy” wydanego przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Jej prace były publikowane na łamach „Rity Baum” oraz „Małego Formatu”. Jest autorką ilustracji do wydawnictw płytowych wrocławskiej fundacji Ważka. Współpracuje również z Pasażer Zine and Records.

Gościem warsztatów będzie Rafał Jęczmyk, muzyk, animator kultury, dziennikarz, kurator muzyczny, filmowy i artystyczny. Fascynują go pomijane oficjalnie i dyletanckie obszary kultury i sztuki. Współpracował z wieloma festiwalami muzycznymi i artystycznymi, m.in.: Avant Art Festival, Wrocław Industrial Festival, T-mobile Nowe Horyzonty, Energia Dźwięku, Rytuał, Art of Improvisation, Podwodny Wrocław, Intermediale, Brave Festival. Jest twórcą Kina CRK, Kina w Brzuchu i Kina Luksus. Jego teksty ukazały się między innymi w Gazecie Wyborczej, Ricie Baum, Organie czy w T-mobile Music. Prowadzi na Facebooku międzynarodowy fanpage Outsider Art. Od 2013 roku współpracuje z poznańską Galerią „tak” w ramach spotkań, pogadanek, pokazów filmowych o outsider art i od 2015 roku z wrocławską Galerią ArtBrut.

Więcej o cyklu:

Spotkania w ramach Haftujemy są otwarte dla wszystkich, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności lub nauczyć się czegoś nowego. W trakcie zajęć poruszane są tematy takie jak art brut, tradycyjny strój Huipil, recykling i upcykling, a nawet haftowanie znanych wrocławskich neonów. Poznamy zarówno współczesne jak i tradycyjne techniki, literaturę specjalistyczną i konteksty funkcjonowania haftu we współczesnym świecie.

Program:

3.10 | Róbmy wystawę – mini hafty o maxi sprawach / gość: Rafał Jęczmyk