4.12.2021 Sobota

grudzień 4, 2021@7:00 pm – 9:00 pm
2021-12-04T19:00:00+01:00
2021-12-04T21:00:00+01:00

W pierwszym roku cyklu Leszek Możdżer postanowił zapraszać do Impart Cafe, co nikogo zapewne nie zdziwi, zdolnych pianistów – w konfiguracjach, w których czują się najlepiej. To nie będzie zwykły koncert. Zaproszony gość nie tylko zagra swój set, ale opowie o sobie, swoim warsztacie, inspiracjach. Pomagać mu w tym odkrywaniu siebie będzie Leszek, który zapowiada, że po oficjalnym koncercie chętnie dołączy do muzyków i wspólnie rozpoczną improwizacje.

Gościem drugiej odsłony cyklu będzie Remigiusz Knapik, kompozytor i pianista. Ukończył z wyróżnieniem Wrocławską Szkołę Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, a następnie Conservatorium van Amsterdam na wydziale fortepianu jazzowego. Muzyczny uniwersalista, który czerpie inspirację z różnych, niekiedy bardzo oddalonych od siebie światów. Jest muzykiem wszechstronnym, dla którego nie istnieją de facto podziały stylistyczne; jego twórczość stanowi eklektyczną syntezę wielobarwnych percepcji świata mających swój wyraz w muzyce i literaturze. W muzyce Remigiusza Knapika można doświadczyć technicznego entuzjazmu, bezkompromisowej ekspresji, ale z drugiej strony także ekonomii przestrzeni oraz głębokiego spokoju. Inspiruje go różnorodne operowanie barwą brzmienia, które w ostatnich latach stanowi połączenie akustycznego fortepianu z prastarą, wzbogacającą rezonans strun polifoniczną elektroniką. Koncertował m.in: w Europie, Japonii, w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Artyście towarzyszyć będą dwaj utalentowani muzycy – Marcin Gontarek na basie oraz Floris van Elderen na perkusji.

Marcin Gontarek jest absolwentem Conservatorium van Amsterdam, gdzie studiował pod okiem takich basitów jak Lené te Voortwis, David de Marez Oyens, Theo de Jong. Po ukończeniu studiów postanowił dalej poszerzać swoją wiedzę o muzyce Karnatic, stosowanych w niej technikach rytmicznych i kompozycyjnych oraz ich zastosowaniu w muzyce zachodniej u Rafaela Reiny. Obecnie zajmuje się tworzeniem muzyki i koncertowaniem od jazzu przez rock na muzyce elektronicznej kończąc u boku takich artystów jak Remigiusz Knapik, Zbigniew Lewandowski, Adam Przeździecki, Jan Kaderei, John Arne Ranes.

Floris van Elderen zaczął grać na perkusji w wieku 16 lat. W 2018 roku ukończył studia na wydziale jazzu w Konserwatorium w Amsterdamie, a jego głównymi nauczycielami przedmiotu byli Martijn Vink, Lucas van Merwijk, Marcel Serierse i Gerhard Jeltes. Poza jazzem, Floris po ukończeniu studiów rozwinął szerokie zainteresowania muzyczne w latynoamerykańskiej i afrykańskiej muzyce tradycyjnej. W 2019 roku spędził lato na Kubie, studiując rhumbę, son, salsę i timbę u wielkich mistrzów, takich jak José Luis „Changuito” Quintana, Rodney Barreto i Ruy-Lopez Nussa.

Skład:

Remigiusz Knapik – fortepian