28.10.2021 Czwartek

Akademia Miejska: „Jak starzeje się nowoczesność? O dziedzictwie architektury modernistycznej” – spotkanie

Organizator: Strefa Kultury Wrocław, Kulturoznawstwo wrocławskie, Studia miejskie i globalne UWr, Muzeum Osiedli Mieszkaniowych
Data: 28.10.2021
Godzina: 18:00
Wstęp: wolny
Miejsce wydarzenia: Barbara, ul. Świdnicka 8b
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie
Rezerwacja biletów: akademiam2810.webankieta.pl

fot. Marcin Szczygieł

fot. Marcin Szczygieł

Kiedy:
październik 28, 2021@6:00 pm – 7:00 pm
2021-10-28T18:00:00+02:00
2021-10-28T19:00:00+02:00

Miastoluby, zapraszamy na kolejne spotkanie „Akademii Miejskiej” w Barbarze! W ostatni czwartek października zajmiemy się architekturą modernistyczną, także tą powojenną, która na przestrzeni lat stała się przedmiotem zainteresowania wielu pasjonatów miasta. I choć część budynków podlega wzorcowej renowacji, to jednak większość obiektów albo znajduje się w coraz gorszym stanie technicznym, albo podlega powierzchownym remontom z kontrowersyjną estetycznie termoizolacją na czele – jak radzić sobie ze znikającym dziedzictwem?

Bohater spotkania: wrocławski modernizm

Ikony wrocławskiego modernizmu z lat 70., jak „Sedesowce” i obecnie Mezotenowiec, są odnawiane, ale wiele budynków, choćby słynny Trzonolinowiec czy Audytorium Chemii, ulegają degradacji. A przecież w stolicy Dolnego Śląska, a także wszystkich innych dużych miastach Polski, istnieją całe zespoły mieszkaniowe, także obiekty użytkowe, których stan domaga się interwencji.

Jak przekonywać o wartości architektury modernizmu i zachęcać do dbania o nie?

 

Między innymi o tych kwestiach rozmawiać będziemy 28 października podczas Akademii Miejskiej. Spotkanie otworzy wykład Pauliny Pagi z Muzeum Osiedli Mieszkaniowych w Lublinie, czyli jedynego muzeum partycypacyjnego, które dedykowane jest kwestiom mieszkalnictwa. Po wykładzie do dyskusji prowadzonej przez Joannę Panciuchin, współtwórczynię Akademii Miejskiej, dołączy Agata Gabiś z Instytut Historycznego UWr, która zajmuje się historią architektury XX wieku, ze szczególnym uwzględnieniem polskiej architektury powojennej i jej aspektów artystycznych, politycznych oraz socjologicznych.

Dołącz do spotkania w Barbarze!

Wstęp na wydarzenie jest wolny, jednak z uwagi na nasze wspólne bezpieczeństwo na spotkanie obowiązują zapisy: wypełnij FORMULARZ.

Jeśli nie uda Wam się zarezerwować miejsc (ograniczona liczba), mamy dobrą wiadomość – spotkanie będziemy relacjonować w formie transmisji live na FB Barbary i Strefy Kultury Wrocław, dlatego czekamy również na Wasze pytania, które będzie można zadawać w komentarzach!      

Więcej o cyklu:

Miasta to bardzo dynamiczne organizmy. Ulegają one licznym przemianom, za którymi czasem trudno nadążyć. Spotkania w ramach Akademii Miejskiej przybliżają rozmaite zjawiska związane m.in. z architekturą, urbanistyką i mieszkalnictwem. Ten semestr rozpoczniemy spotkaniem o recyklingowaniu architektury, czyli o nadawaniu drugiego życia budynkom. Potem zajmiemy się dziedzictwem architektury modernistycznej oraz systemem mieszkań komunalnych i socjalnych. Na zakończenie, w grudniu, przyjrzymy się procesowi odradzania się polskiej wsi i przemianom, jakie obecnie zauważyć można w Kotlinie Kłodzkiej.

Program:

28.10 | Jak starzeje się nowoczesność? O dziedzictwie architektury modernistycznej | zapisz się i wypełnij FORMULARZ!
wykład: Paulina Paga | Muzeum Osiedli Mieszkaniowych
gość: dr Agata Gabiś  | UWr

25.11 | Jak mieszkać nie kupując? O mieszkalnictwie komunalnym i socjalnym | start zapisów 11.11 
wykład: Xavier Woliński | Stowarzyszenie Akcja Lokatorska
gość: Sebastian Lorenc | Wiceprezydent Wrocławia

16.12 | Jak odradzają się wsie? O przemianach Kotliny Kłodzkiej | start zapisów 2.12
wykład: dr hab. Agnieszka Latocha | UWr
gość: dr hab. Katarzyna Kajdanek | UWr

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej