11.02.2020 Wtorek

Kinematograf Wrocławski: „Katastrofa” – pokaz filmu + dyskusja

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 11.02.2020
Godzina: 18:00
Wstęp: wolny
Miejsce wydarzenia: Barbara, ul. Świdnicka 8B, 50-067 Wrocław
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

fot. Marcin Szczygieł

Kiedy:
luty 11, 2020@6:00 pm – 9:00 pm
2020-02-11T18:00:00+01:00
2020-02-11T21:00:00+01:00

Trwa szósty sezon z „Kinematografem Wrocławskim”, przed nami kolejny film prezentujący polskie dzieje poniemieckiego miasta.

Sylwester Chęciński w wielu rozmowach przyznawał, że jeśli miałby jeszcze raz zrealizować któryś ze swoich filmów, byłaby to „Katastrofa”. Trzeci pełnometrażowy tytuł w dorobku słynnego reżysera to zarazem jedna z najmniej znanych pozycji w filmografii autora „Samych swoich” i „Wielkiego Szu”. W lutym mijają 54 lata od kinowej premiery „Katastrofy”, to idealny moment, by przypomnieć film i porozmawiać – o samym dziele, ale też o budownictwie epoki PRL-u.

Zatajona „Katastrofa”

Fabuła jest osnuta wokół katastrofy nowo wybudowanego wiaduktu, w której zginęło kilka osób. Treścią filmu staje się kwestia odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Chęciński osadził akcję w środowisku inteligencji technicznej. „Katastrofa” nie tylko pozostaje aktualna po zmianie systemu z centralnie planowanego na kapitalistyczny, ale jest też wciąż jednym z niewielu polskich filmów sięgających po podobną tematykę. Bardzo ciekawe były losy dzieła po wprowadzeniu do kin. Premiera zbiegła się z jedną z największych katastrof budowlanych powojennego Wrocławia. Między innymi z tego powodu film nie doczekał się licznej publiczności.

Twórczość Sylwestra Chęcińskiego

Reżyser podkreśla szczególny sentyment do swoich pierwszych realizacji – „Agnieszki 46” i „Katastrofy”, obyczajowych filmów, w których pokazywał funkcjonowanie w powojennej Polsce. Choć najbardziej znany pozostaje dzięki trylogii przesiedleńczej („Sami swoi”, „Nie ma mocnych”, „Kochaj albo rzuć”), a także komediom „Wielki Szu” i „Rozmowy kontrolowane”, to dwie wymienione pozycje z początków kariery wydają się szczególnie istotne wśród dokonań 90-letniego już twórcy.

Naszymi gośćmi będą: Agata Gabiś i Iwona Morozow

Po projekcji zapraszamy na rozmowę o filmie „Katastrofa”, ale też o katastrofie budowlanej we Wrocławiu, do której doszło nazajutrz po premierze kinowej obrazu. Tragiczne zdarzenie zablokowało dalszą dystrybucję tytułu. W rozmowie udział wezmą: historyk architektury Agata Gabiś (m.in. autorka niedawno wydanej książki „Całe morze budowania. Wrocławska architektura 1956-1970) oraz Iwona Morozow, kulturoznawczyni i autorka artykułu o filmie „Katastrofa” w książce „Chęciński” pod red. Rafała Bubnickiego i Andrzeja Dębskiego. Spotkanie poprowadzi kurator cyklu, Lech Moliński – animator kultury filmowej, współzałożyciel i wiceprezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej, twórca projektu „Dolnośląskie Spacery Filmowe”.

Kinematograf Wrocławski

Trwa szósty sezon „Kinematografu Wrocławskiego” – cyklu filmowo-dyskusyjnego, w ramach którego poznajemy klasykę polskiego kina, a także odkrywamy historię stolicy Dolnego Śląska. Cztery filmy i spacer tworzą opowieść o polskim mieście, w którym na zawsze pozostaną ślady Breslau. W „Rdzy” niemiecki naukowiec po 35 latach z tożsamością Polaka przekonuje się, że nowa ojczyzna nie zapomniała mu przeszłości. „Katastrofa” i „Złote koło” pokazują nam, jak zmieniał się Wrocław w okresie PRL. W filmie urodzonego i wychowanego nad Odrą Wiesława Saniewskiego („Obcy musi fruwać”) młodzi polscy artyści szukają szczęścia w Berlinie z początków lat 90. Przekonajcie się razem z nami,w jakim stopniu Wrocław pozostał Breslau po 75 latach od zmiany granic.

Harmonogram:
21.01 | „Rdza”, reż. Roman Załuski
goście: Maciej Wlazło (Beard of Breslau), Danuta Spychalska
11.02 | „Katastrofa”, reż. Sylwester Chęciński
goście: Agata Gabiś, Iwona Morozow
10.03 | „Złote Koło”, reż. Stanisław Wohl
goście: Robert Dudziński, Aleksandra Czupkiewicz
14.04 | „Obcy musi fruwać”, reż. Wiesław Saniewski
+ spotkanie z reżyserem
19.05 | Filmowy spacer: polskie dzieje poniemieckiego miasta
oprowadzanie: Lech Moliński
zbiórka: Kościół Zielonoświątkowy (ul. Miła 7/9)

Tagi:

Film

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej