13.03.2018 Wtorek

Kinematograf Wrocławski: „Wieczne Pretensje”

Data: 13.03.2018
Wstęp: wolny
Miejsce wydarzenia: Barbara
Świdnicka 8B
marzec 13, 2018@6:00 pm
2018-03-13T18:00:00+01:00
2018-03-13T18:15:00+01:00

Drugi pokaz tegorocznego sezonu „Kinematografu Wrocławskiego” będzie okazją do dyskusji o architekturze Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej. We wtorkowe popołudnie zobaczymy film „Wieczne pretensje” w reżyserii Grzegorza Królikiewicza, którego akcja dzieje się m.in. w jednym z lokali na placu Kościuszki. Gośćmi pokazu i spotkania w Barbara będą Agata Gabiś i Michał Duda.

Narożny lokal na placu Kościuszki, który przez wiele lat był domem dla kawiarni Tutti Frutti, idealnie nadawał się do stworzenia przez Grzegorza Królikiewicza wrażenia przebywania przez bohaterów w swoistym akwarium. Film „Wieczne pretensje” jest przeglądem losów postaci z różnego środowiska, których drogi przecinają się w codziennych, prozaicznych sytuacjach i rodzą mniej lub bardziej zabawne konsekwencje. Po pokazie, o specyfice architektury Kościuszkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej i historii wrocławskiej galerii BWA Awangarda, opowiedzą Agata Gabiś i Michał Duda.

W drugim sezonie „Kinematografu Wrocławskiego” przyglądamy się IKONOM – najważniejszym postaciom polskiego reżyserstwa filmowego, które zdecydowały się na wykorzystanie w swoich dziełach wrocławskich krajobrazów (m.in. Królikiewicz, Kieślowski, Morgenstern) oraz rozpoznawalnym (ale nie tym najbardziej) wrocławskim obiektom architektonicznym.

Kuratorem cyklu jest Lech Moliński – animator kultury i dziennikarz filmowy, związany z Wrocławską Fundacją Filmową i Fundacją na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza.

Kopia nie została poddana rekonstrukcji cyfrowej. Projekcja z DVD.

Więcej o drugim sezonie Kinematografu Wrocławskiego: TUTAJ

Tagi: