8.12.2020 Wtorek

Kinematograf Wrocławski: Najlepszy przyjaciel Wrocławia. Rozmowa z Januszem Zaorskim – premiera 3. odcinka

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 8.12.2020
Godzina: 18:00
Wstęp: wolny
Miejsce wydarzenia: fb.com/barbarakultura
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

Janusz Zaorski

Lech Moliński

Kiedy:
grudzień 8, 2020@6:00 pm – 7:00 pm
2020-12-08T18:00:00+01:00
2020-12-08T19:00:00+01:00

To już ostatni odcinek z cyklu Kinematograf Wrocławski: „Reżyserzy”! 

Janusz Zaorski

W okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej debiut reżyserski we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych był w zasadzie obowiązkowy. W przypadku Janusza Zaorskiego realizacja „Uciec jak najbliżej” przy ulicy Wystawowej 1 pociągnęła za sobą kolejne cztery filmy. Reżyser spędził w stolicy Dolnego Śląska pięć lat swojego życia. Do dziś regularnie odwiedza Wrocław.

Lata 1971-1976 to okres wrocławskiej aktywności Zaorskiego. W tym czasie zrealizował dwa filmy telewizyjne („Kaprysy Łazarza” i „Chleba naszego powszedniego”) oraz trzy kinowe („Uciec jak najbliżej”, „Awans”, „Partita na instrument drewniany”). Choć reżyser przyjeżdżał tu wcześniej, jak i wracał w późniejszych latach, czy to by nakręcić na Dworcu Świebodzkim we Wrocławiu i w Domu Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju „Barytona” (1984), czy jako… aktor w filmie „Mniejsze niebo” Janusza Morgensterna. W 2016 roku premiery doczekał się natomiast montażowy film dokumentalny „Pokolenia”, w którym Janusz Zaorski opowiedział historię Polski od 1939 roku poprzez fragmenty fabuł zrealizowanych we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych.

Wywiad 

W rozmowie z Lechem Molińskim reżyser opowiada o tym, jak po raz pierwszy trafił do stolicy Dolnego Śląska, jaki klimat panował przy Wystawowej 1 i o tym, jak układały się relacje z legendami Wytwórni: Sylwestrem Chęcińskim i Stanisławem Lenartowiczem. Zaorski mówi też sporo o pracy nad realizowanymi tutaj filmami.

W jaki sposób doszło do tego, że w „Uciec jak najbliżej” uwiecznione zostały ważne obiekty naszego miasta (m.in. Piwnica Świdnicka, Renoma, Stadion Olimpijski)? Odpowiedzi szukajcie w materiale wideo.

Więcej o cyklu

Jesienny cykl rozmów wokół filmu w nowej formule: Kinematograf Wrocławski: „Reżyserzy”, to trzy wyjątkowe spotkania (online) z mistrzami polskiego kina. Radosław Piwowarski, Wiesław Saniewski oraz Janusz Zaorski spotkają się z Lechem Molińskim, a zapis ich rozmów o sztuce filmowej, wrocławskiej Wytwórni i naszym mieście będzie można potem obejrzeć w internecie, na facebookowej stronie Barbary, Strefy Kultury Wrocław i Miasta Wrocław (Wroclaw [Wroclove]).

Program

13.10 | Kochanek prowincji. Rozmowa z Radosławem Piwowarskim | spotkanie online | obejrzyj zapis wywiadu TUTAJ  
24.11 | Niepokorny moralista. Rozmowa z Wiesławem Saniewskim | spotkanie online | obejrzyj zapis wywiadu TUTAJ 
8.12 | Najlepszy przyjaciel Wrocławia. Rozmowa z Januszem Zaorskim | spotkanie online | premiera 3. odcinka 

 

Tagi:

Film

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej