10.09.2019 Wtorek

Kinematograf Wrocławski: Ósmy dzień tygodnia

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 10.09.2019
Godzina: 18:00
Wstęp: wolny
Miejsce wydarzenia: Barbara, ul. Świdnicka 8b
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

Kiedy:
wrzesień 10, 2019@6:00 pm – 9:00 pm
2019-09-10T18:00:00+02:00
2019-09-10T21:00:00+02:00

Piąty sezon „Kinematografu Wrocławskiego” to nadal balansowanie między stolicą a regionem. Jesienią prowadzić nas będzie pięćdziesiąta rocznica śmierci dwóch wybitnych postaci polskiej kultury: Marka Hłaski i Krzysztofa Komedy. Panowie zmarli w odstępie dwóch miesięcy, do końca swoich urwanych żywotów pozostawali też w bliskiej relacji. Aby przypomnieć ich postaci i wskazać związki z Dolnym Śląskiem, pokażemy cztery filmy, w których powstaniu mieli swój udział. Na początek „Ósmy dzień tygodnia” Aleksandra Forda na podstawie opowiadania Hłaski pod tym samym tytułem.

Odwilż październikowa w 1956 roku otworzyła zbuntowanemu literatowi Hłasce drogę do sławy. W krótkim czasie zapanowała moda na jego literaturę, a filmowcy zgłaszali się z zamówieniami na teksty pióra „pięknego dwudziestoletniego”. Marek Hłasko znakomicie portretował Polskę tamtego okresu, a filmy na bazie jego tekstów stworzyli m.in. Wojciech Jerzy Has, Stanisław Lenartowicz i Czesław oraz Ewa Petelscy. Zaadaptował go również do kin ówczesny baron polskiej kinematografii – Aleksander Ford.

Gotowy film podzielił wszystkich. Ford i Hłasko różnili się w ocenie. Pisarz uważał, że reżyser nakręcił rzecz fałszywą, z której wynika, iż największym problemem młodych warszawiaków jest to, że nie mają gdzie uprawiać seksu. Ford bronił swojego filmu, jednak kiedy kończył prace nad „Ósmym dniem tygodnia” atmosfera rozluźnienia przeszła już do historii. Członkowie partii zaciskali na nowo gorset cenzury i w rezultacie dzieło wysoko notowanego twórcy okazało się najdłuższym „półkownikiem” polskiego kina – film trafił na nasze ekrany w 1983 r., kiedy nie żyli wszyscy najważniejsi twórcy: Ford, Hłasko, a także Zbigniew Cybulski. Dla reżysera oznaczał też banicję i koniec kariery. Choć długo docierał do publiczności, to oglądany po latach okazuje się dobrze skręconym filmem obyczajowym ze świetnymi dialogami.

Autor „Następnego dnia do raju” był współtwórcą scenariusza i dlatego często pojawiał się na planie filmowym, gdzie nawiązał burzliwy i brzemienny w skutkach romans z odtwórczynią głównej roli – niemiecką aktorką Sonją Ziemann. O ich spotkaniu, a także o atmosferze panującej podczas pracy nad tą produkcją będzie nam opowiadał Henryk Tas – członek ekipy realizującej „Ósmy dzień tygodnia”, wieloletni pracownik Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu, elektryk, a także działacz.

Drugim gościem spotkania będzie Kamila Sowińska — absolwentka Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, studiów edytorskich i bibliotekoznawstwa. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Od ponad 15 lat pasjonuje się twórczością i biografią Marka Hłaski. Organizuje spotkania, wystawy i spacery śladami twórcy. Prowadzi na Facebooku stronę: Marek Hłasko- profil o pisarzu. 

Kuratorem cyklu jest Lech Moliński – animator kultury filmowej, współzałożyciel i wiceprezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej, twórca projektu Dolnośląskie Spacery Filmowe.

Tagi:

Film

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej