21.01.2020 Wtorek

Kinematograf Wrocławski: „Rdza” pokaz filmu + dyskusja

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 21.01.2020
Godzina: 18:00
Wstęp: wolny
Miejsce wydarzenia: Barbara ul. Świdnicka 8B
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

fot. Marcin Szczygieł

Kiedy:
styczeń 21, 2020@6:00 pm – 9:00 pm
2020-01-21T18:00:00+01:00
2020-01-21T21:00:00+01:00
Gdzie:
Świdnicka 8B
50-067 Wrocław
Polska
Koszty:
Bez opłat

Wracamy! Pierwszym barbarowym spotkaniem w nowym roku będzie „Kinematograf Wrocławski”!

75 lat polskiego Wrocławia może nie minęło jak jeden dzień, ale bez wątpienia miasto w ciągu tego czasu przeszło intensywną przemianę. Jedną z najważniejszych zmian przyniesionych przez Polaków okazało się wybranie stolicy Dolnego Śląska na centrum rodzącej się na nowo kinematografii. Dlatego tak chętnie wplatamy najnowszy sezon Kinematografu Wrocławskiego w narracje związane z 75-leciem polskości naszego miasta. Na początek zaprezentujemy świetne kino obyczajowe Romana Załuskiego – film pt. „Rdza”.

Twórczość Romana Załuskiego

Załuski należy do elitarnego grona reżyserów, którzy znakomitą większość swojej kariery zawodowej związali z Wytwórnią Filmów Fabularnych przy ul. Wystawowej 1. Choć szeroka publiczność kojarzy go głównie z komedią „Och, Karol!”, twórca zapisał się także w historii kina jako autor filmów o zacięciu społecznym i obyczajowym.

Film „Rdza”, 82’

W ramach poprzednich odsłon Kinematografu prezentowaliśmy „Anatomię miłości” i „Zarazę”. Teraz przyszedł czas na film z 1981 r. z Zygmuntem Hubnerem i Anną Milewską w rolach głównych. Akcja rozgrywa się w 1978 r. Dyrektor Bryła, ceniony fachowiec, przez 35 lat ukrywał swoje prawdziwe nazwisko. Jest synem Horsta von Boldenberga, uczestnika powstania wielkopolskiego, rozstrzelanego przez hitlerowców w 1939 roku, jego brat zaś przebywa w RFN. Kiedy ujawnia te fakty, prawie wszyscy się od niego odwracają. Na ekranie widać sporo Wrocławia, z charakterystycznymi „sedesowcami” na czele.

Naszymi gośćmi będą:

~ Danuta Spychalska, asystentka reżysera przy „Rdzy”. W podobnej roli pracowała m.in. przy takich tytułach, jak: „Wielki bieg” Jerzego Domaradzkiego, „Wyjście awaryjne” Romana Załuskiego, „Wielki Szu” Sylwestra Chęcińskiego, „Yesterday” Radosława Piwowarskiego czy „Konsul” Mirosława Borka.

~ Maciej Wlazło, prawnik, historyk – amator, bloger, fotograf. Tropi ślady dawnego Breslau we Wrocławiu. Na swojej stronie „Beard of Breslau/Wrocławska broda” opisuje i komentuje stan niemieckiego dziedzictwa pozostałego na Dolnym Śląsku. Zmierza wzdłuż i wszerz Polskę oraz Europę z aparatem fotograficznym w poszukiwaniu zapomnianych i opuszczonych miejsc. Edukuje o mniej znanej historii Wrocławia prowadząc wykłady i organizując spacery.  

Spotkanie poprowadzi kurator cyklu, Lech Moliński – animator kultury filmowej, współzałożyciel i wiceprezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej, twórca projektu „Dolnośląskie Spacery Filmowe”.

Kinematograf Wrocławski

To już szósty sezon cyklu filmowo-dyskusyjnego, w ramach którego poznajemy klasykę polskiego kina, a także odkrywamy historią stolicy Dolnego Śląska. Cztery filmy i dyskusje, a także majowe oprowadzanie, układają się w opowieść o polskim mieście, w którym na zawsze pozostaną ślady Breslau. W „Rdzy” niemiecki naukowiec po 35 latach życia z tożsamością Polaka przekonuje się, że nowa ojczyzna nie zapomniała mu przeszłości. „Katastrofa” i „Złote koło” pokazują nam jak zmieniał się Wrocław w okresie PRL. W filmie urodzonego i wychowanego nad Odrą Wiesława Saniewskiego („Obcy musi fruwać”) młodzi polscy artyści szukają szczęścia w Berlinie z początków lat 90. Przekonajcie się razem z nami, w jakim stopniu Wrocław pozostał Breslau po 75 latach od zmiany granic.

Harmonogram:

21.01 | „Rdza”, reż. Roman Załuski
goście: Maciej Wlazło (Beard of Breslau), Danuta Spychalska
11.02 | „Katastrofa”, reż. Sylwester Chęciński + spotkanie z ekspertami
10.03 | „Złote Koło”, reż. Stanisław Wohl
goście: Robert Dudziński, Aleksandra Czupkiewicz
14.04 | „Obcy musi fruwać”, reż. Wiesław Saniewski + spotkanie z reżyserem

19.05 | Filmowy spacer: polskie dzieje poniemieckiego miasta, oprowadzanie: Lech Moliński

zbiórka: Kościół Zielonoświątkowy (ul. Miła 7/9)

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej