27.09.2020 Niedziela

Kinematograf Wrocławski: „Wrocławska Szkoła Filmowa” – spacer filmowy

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 27.09.2020
Godzina: 11:00
Wstęp: wolny
Miejsce wydarzenia: Miejsce zbiórki zostanie wysłane po rejestracji.
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie
Rezerwacja biletów: https://kinematograf.webankieta.pl/

Lech Moliński, fot. Marcin Szczygieł

Kiedy:
wrzesień 27, 2020@11:00 am – 1:30 pm
2020-09-27T11:00:00+02:00
2020-09-27T13:30:00+02:00
Koszty:
Bez opłat

Wielki powrót „Kinematografu Wrocławskiego”! Jesienny semestr zapowie spacer śladami wybitnych filmowców: Radosława Piwowarskiego, Janusza Zaorskiego, Wiesława Saniewskiego i Waldemara Krzystka! Udział w oprowadzaniu jest bezpłatny, jednak z uwagi na nasze wspólne bezpieczeństwo oraz ograniczoną liczbę miejsc, na udział w spacerze obowiązują zapisy: wypełnij formularz. Naszą filmową wędrówkę przygotował i zrealizuje Lech Moliński, twórca i kurator cyklu rozmów wokół filmu w Barbarze.

Śladami wielkich reżyserów

Radosław Piwowarski długo czekał na swoją szansę w branży filmowej. Rozwinął skrzydła dopiero w latach 80. we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, gdzie powstały jego najważniejsze dzieła („Yesterday”, „Pociąg do Hollywood”), a on sam na długo zżył się z miastem i z pracownikami WFF.

Janusz Zaorski nigdy nie zamieszkał w stolicy Dolnego Śląska, ale w początkach kariery kręcił filmy właśnie tutaj. Zadebiutował „Uciec jak najbliżej”, w którym można rozpoznać wiele wrocławskich plenerów. Przez kilka najbliższych lat pracował w tutejszej Wytwórni, był nawet o krok od przeprowadzki do Wrocławia. Dlaczego twórca „Matki Królów” i „Hakera” nie zdecydował się na ten ruch?

Z kolei Wiesław Saniewski to twórca, który do stolicy Dolnego Śląska nie musiał się przenosić. Tutaj się urodził i wychował. Z miastem związał również swoją zawodową karierę. Takie filmy, jak „Wolny strzelec”, „Sezon na bażanty”, „Obcy musi fruwać” czy „Bezmiar sprawiedliwości” korzystały bardzo intensywnie z wrocławskich plenerów i obiektów. A jaki jest najbardziej lokalny film Saniewskiego?

W gronie wrocławskich reżyserów nie można pominąć Waldemara Krzystka. Chociażby za opowiedzenie w kryminalnym kostiumie historii z dziejów dolnośląskiej „Solidarności”. „80 milionów” przybliża losy ukrycia przez lokalnych działaczy tytułowej kwoty należącej do NSZZ.

Zapisy i higiena spaceru

Udział w spacerze jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona. Na filmową wędrówkę obowiązują zapisy > link do formularza, a sama rejestracja rozpocznie się na tydzień przed wydarzeniem (20.09), o godzinie 12:00. Miejsce zbiórki zostanie wysłane spacerowiczom w wiadomości zwrotnej. Bardzo prosimy o zaopatrzenie się w środki ochrony osobistej podczas wycieczki (np. zabranie i noszenie maseczki), a także zachowanie 2-metrowej odległości między spacerowiczami. Wasze zdrowie jest najważniejsze!

Więcej o cyklu

Oprowadzenie będzie zapowiadać jesienny cykl „Kinematografu Wrocławskiego: Reżyserzy” w ramach którego zapraszamy na trzy wyjątkowe spotkania (online) z mistrzami polskiego kina. Radosław Piwowarski, Wiesław Saniewski oraz Janusz Zaorski spotkają się z Lechem Molińskim, a zapis ich rozmów o sztuce filmowej, wrocławskiej Wytwórni i naszym mieście będzie można potem obejrzeć w internecie, na facebookowej stronie Barbary i Strefy Kultury Wrocław.

Program

27.09 | Wrocławska Szkoła Filmowa: spacer śladami Chęcińskiego, Saniewskiego, Zaorskiego i Krzystka | zapisz się! (od 20.09, godz. 12:00)
13.10 | Kochanek prowincji. Rozmowa z Radosławem Piwowarskim | spotkanie online | odcinek 1
3.11 | Niepokorny moralista. Rozmowa z Wiesławem Saniewskim | spotkanie online | premiera 2. odcinka
8.12 | Najlepszy przyjaciel Wrocławia. Rozmowa z Januszem Zaorskim | spotkanie online | premiera 3. odcinka

Tagi:

Film

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej