10.03.2020 Wtorek

Kinematograf Wrocławski: „Złote Koło” – pokaz filmu + dyskusja

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 10.03.2020
Godzina: 18:00
Wstęp: wolny
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

fot. Marcin Szczygieł

fot. Marcin Szczygieł

Kiedy:
marzec 10, 2020@6:00 pm – 9:00 pm
2020-03-10T18:00:00+01:00
2020-03-10T21:00:00+01:00

Trwa szósty sezon „Kinematografu Wrocławskiego” – cyklu filmowo-dyskusyjnego, który prezentuje klasykę polskiego kina odkrywając historię stolicy Dolnego Śląska.

Autor filmu kryminalnego „Złote Koło” nie mógł przypuszczać, jaką rolę w historii Wrocławia odegra ten obraz. Ledwie kilka lat później tytułowa ulica, stanowiąca oś zdarzeń fabuły podpisanej przez Stanisława Wohla, zniknęła z mapy miasta. Podczas marcowego „Kinematografu Wrocławskiego” padną pytania jak do tego doszło? Jakie znaczenie dla prezentowanego filmu ma owa staromiejska ulica? Ale przede wszystkim: dlaczego „Złote Koło” mogą zrozumieć tylko wrocławianie? W ostatnim sformułowaniu nie ma wielkiej przesady. Uczestnicy wtorkowego spotkania przekonają się o tym podczas projekcji w Barbarze. Film Stanisława Wohla to dzieło zrealizowane w strukturach Telewizji Polskiej, które doczekało się premiery w kwietniu 1971 roku.

Powojenny Wrocław

„Złote koło” to niesamowita gratka dla wszystkich miłośników architektury i urbanistyki Wrocławia sprzed lat. Na ekranie przyglądamy się śledztwu milicji w sprawie nastolatka napadniętego ze skutkiem śmiertelnym na tytułowej ulicy. Kapitan Budny (Tadeusz Janczar) próbuje ustalić tożsamość sprawcy, przemieszczając się przy tym po Wrocławiu. Scenariusz doskonale znającego miasto Aleksandra Ścibor-Rylskiego prowadzi nas po różnych zakamarkach stolicy Dolnego Śląska. Filmowcy kręcili na ulicach Sienkiewicza i Rozbrat, na Wyspie Bielarskiej, na Placu Kościuszki czy na Dworcu Świebodzkim.

Naszymi gośćmi będą: Aleksandra Czupkiewicz i dr Robert Dudziński

Po seansie porozmawiamy w doborowym filmoznawczo-architektonicznym gronie. Tym razem gośćmi Lecha Molińskiego będą: Aleksandra Czupkiewicz (architektka i miłośniczka kina) oraz Robert Dudziński (znawca polskich kryminałów epoki PRL, czemu wyraz dał w publikacji „Produkcje sensacyjno-kryminalne Telewizji Polskiej”). Spotkanie poprowadzi wspomniany już kurator cyklu, Lech Moliński – animator kultury filmowej, współzałożyciel i wiceprezes Wrocławskiej Fundacji Filmowej, twórca projektu „Dolnośląskie Spacery Filmowe”.

Kinematograf Wrocławski

Trwa szósty sezon „Kinematografu Wrocławskiego” – cyklu filmowo-dyskusyjnego, w ramach którego poznajemy klasykę polskiego kina, a także odkrywamy historię stolicy Dolnego Śląska. Cztery filmy i spacer tworzą opowieść o polskim mieście, w którym na zawsze pozostaną ślady Breslau. W „Rdzy” niemiecki naukowiec po 35 latach z tożsamością Polaka przekonuje się, że nowa ojczyzna nie zapomniała mu przeszłości. „Katastrofa” i „Złote koło” pokazują nam, jak zmieniał się Wrocław w okresie PRL. W filmie urodzonego i wychowanego nad Odrą Wiesława Saniewskiego („Obcy musi fruwać”) młodzi polscy artyści szukają szczęścia w Berlinie z początków lat 90. Przekonajcie się razem z nami, w jakim stopniu Wrocław pozostał Breslau po 75 latach od zmiany granic.

Harmonogram:
21.01 | „Rdza”, reż. Roman Załuski
goście: Maciej Wlazło (Beard of Breslau), Danuta Spychalska
11.02 | „Katastrofa”, reż. Sylwester Chęciński
goście: Agata Gabiś, Iwona Morozow

10.03 | „Złote Koło”, reż. Stanisław Wohl
goście: Robert Dudziński, Aleksandra Czupkiewicz

14.04 | „Obcy musi fruwać”, reż. Wiesław Saniewski
+ spotkanie z reżyserem
19.05 | Filmowy spacer: polskie dzieje poniemieckiego miasta
oprowadzanie: Lech Moliński
zbiórka: Kościół Zielonoświątkowy (ul. Miła 7/9)

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej