3.10.2024 Czwartek

Klawo | Żyńy – koncert

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 3.10.2024
Godzina: 19:00
Wstęp: biletowany
Kup bilet: Kup/Rezerwuj
Cena biletu: 70 zł
Miejsce wydarzenia: Firlej, ul. Grabiszyńska 56
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe

Kiedy:
październik 3, 2024@7:00 pm – 10:00 pm
2024-10-03T19:00:00+02:00
2024-10-03T22:00:00+02:00

Klawo i Żyńy zagrają koncert w Firleju przy ul. Grabiszyńskiej 56. Salę wypełnią brzmienia szeroko pojętego eksperymentalnego jazzu, alternatywy oraz elementów elektroniki. Na występ obu zespołów Strefa Kultury Wrocław zaprasza już 3 października.

Pierwszym ze składów będzie Klawo, czyli sześcioro młodych poszukiwaczy przygód, których połączyła miłość do muzyki, kawy i frisbee. Bazując na eklektyzmie lat 70, w której funk, soul, fusion i psychodelia były jeszcze za młode, by wiedzieć, że są osobnymi gatunkami – Klawo brawurowo miesza oldschool ze współczesnym postdillowskim jazzem, indie oraz elektroniką. Inspirując się w równym stopniu klasykami gatunku, co odległymi od głównego nurtu outsiderskimi songwriterami, pochodzący z Gdańska septet zagrał do tej pory ponad 50 koncertów w 8 krajach i uznawany jest za jeden z najbardziej obiecujących młodych składów współczesnej polskiej alternatywy.

Eklektyczny studyjny debiut Klawo (Klawo, 2022, Coastline Northern Cuts), a także pełne energii występy na żywo, zapewniły zespołowi miejsce w line-upach najważniejszych polskich festiwali (m.in. Off Festival 2024, Tauron Nowa Muzyka 2024, Jazz Around 2023) i europejskich showcase’ów, w tym legendarnego holenderskiego Eurosonic. W marcu 2023 roku Klawo jako jedyny polski zespół zostało finalistą programu HEMI Music Awards, inicjatywy wspierającej artystów z Europy Środkowo-Wschodniej w zagranicznym eksporcie. W lipcu tego samego roku skład zdobył pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie Jazz in The Park (Cluj-Napoca, Rumunia), a w sierpniu ukazał się pierwszy koncertowy album Klawo „Live!” – nagrany 15 kwietnia na Sea You Tricity Music Showcase. Premiera drugiego albumu studyjnego planowana jest na drugą połowę 2024 roku.

 

Klawo to:

Konstanty Kostka – klawisze, perkusja, wokal

Jakub Krzanowski – perkusja

Tomasz Rafalski – klawisze, perkusja, wokal

Alicja Sobstyl – flet, wokal

Artur Szalsza – bas, gitara

Karol Tchórz – trąbka


Drugą część performensu zapewni ŻYŃY, czyli Tomasz Woźniak – producent, gitarzysta i multiinstrumentalista. Absolwent akademii muzycznej w Poznaniu, studiował również na Saint Louis College of Music w Rzymie. Ksywa „ŻYŃY” pochodzi od czapki kultowej firmy Zoo York New York (w skrócie ZYNY), która stała się znakiem rozpoznawczym Tomka w czasach studenckich. Artysta w swoich występach łączy elektronikę z muzyką jazzową i eksperymentalną. Na scenie występuje z trębaczami Kacprem Grzanką i Patrykiem Rynkiewiczem, zapewniając dawkę kolektywnej improwizacji, zamieniającej się w transowo-elektroniczne doznania.

ŻYŃY posiada na swoim koncie 4 wydawnictwa płytowe. W 2021 zadebiutował pod szyldem wytwórni U Know Me Records z albumem „Falling in blue”. Jego ostatnia płyta „Beautiful Lies” wydana została w październiku 2023 roku i nawiązuje brzmieniem do muzyki house, techno i szeroko pojętej elektroniki.


Artyści zostali zaproszeni do Wrocławia dzięki warsztatom „Booking w praktyce” w ramach konferencji Tak Brzmi Miasto 2023 w Krakowie.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej