Od: 1.07.2015 Środa
Do: 31.12.2015 Czwartek

Kolekcja / Kamila Szejnoch i Krzysztof Żwirblis

Autor: Kamila Szejnoch i Krzysztof Żwirblis

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 1.07.2015 - 31.12.2015
Godzina: 12:00
Wstęp: wolny
Miejsce wydarzenia: Pl. Zgody / ul. Zgodna
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie
Kiedy:
lipiec 1, 2015@12:00 pm – grudzień 31, 2015@12:00 pm
2015-07-01T12:00:00+02:00
2015-12-31T12:00:00+01:00

Istotą projektu „Kolekcja” było nawiązanie kontaktu oraz próba „wymiany” pomiędzy Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, a mieszkańcami sąsiednich kamienic. Pierwszym etapem była wystawa w muzeum złożona z przedmiotów wypożyczonych od mieszkańców oraz właścicieli pobliskiej apteki, cukierni i kwiaciarni. To wybór gromadzonych specjalnie lub przypadkowo archiwaliów, pamiątek, fotografii rodzinnych oraz efektów własnych kreatywnych zainteresowań. Na wystawie można było znaleźć kolorowane odlewy z oryginalnych form piernikarskich wykonane podczas warsztatów z miejscowymi dziećmi, ale również współczesną silikonową formę w kształcie głowy Myszki Miki, chleb weselny czy przechowywane w rodzinie formy do pieczenia świątecznych baranów lub zajęcy. Ciekawie zderzały ze sobą tradycję i współczesność eksponaty przekazane przez aptekę „Pod Słońcem”: druki reklamowe z początku xx wieku, które zostały znalezione podczas sprzątania po powodzi oraz wybór z kolekcji wstydliwych zamówień.

Osobny zbiór stanowiły autorskie dzieła: obrazy, patchworki czy zdjęcia wykonane przez mieszkańców, które można było zobaczyć także w ich naturalnym kontekście podczas pokazu slajdów. Drugim krokiem, a zarazem kierunkiem projektu, było przeniesienie wybranych motywów figuralnych, pochodzących z muzealnej kolekcji form piernikarskich, na ściany sąsiedniego zaniedbanego podwórka. Galeria przeskalowanych grafik, przerysowanych z okolicznościowych pierników, ma zwracać uwagę na przekaz płynący z przeszłości, który ma swoją kontynuację w innych, czasami zwulgaryzowanych formach współczesnych. Warto dodać, że kunszt rzeźbionych w drewnie form piekarniczych świadczy o dużym znaczeniu tego rzemiosła w historii Dolnego Śląska, przy czym większość kształtów miała znaczenie symboliczne. Pierniki bywały podarunkiem komunikującym określone treści.

„Kolekcja” jest próbą wymiany między Muzeum Etnograficznym i okolicą, podejścia zarówno do podwórka jak i do współczesnych przedmiotów jak do żywej etnografii, a jednocześnie jest też zabawą kulturą materialną przeszłości i tą współczesną.

 

Kamila Szejnoch to artystka wizualna. Zajmuje się przede wszystkim sztuką w przestrzeni publicznej – realizuje instalacje, rzeźby oraz interwencje miejskie. Jej projekty można było oglądać m.in. w Warszawie, Oslo, Belgradzie, Erewaniu, Birmingham, Kijowie, Seulu i Waszyngtonie. 

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej