12.10.2024 Sobota

Kormorany: „Burza” – koncert

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 12.10.2024
Godzina: 19:00
Wstęp: biletowany
Kup bilet: Kup/Rezerwuj
Cena biletu: 40 zł
Miejsce wydarzenia: Firlej, ul. Grabiszyńska 56
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie
Kiedy:
październik 12, 2024@7:00 pm – 9:00 pm
2024-10-12T19:00:00+02:00
2024-10-12T21:00:00+02:00

Kormorany, opisując swoją genezę mówią, że początkowo było to zjawisko muzyczno-performersko-socjologiczne sięgające u swego zarania 1984 roku. Przez pierwsze lata działali bez określonego składu osobowego i instrumentalnego. W tym czasie, oprócz grania koncertów dla elitarnej grupy znajomych, angażowali się w performansy Pomarańczowej Alternatywy i grupy artystycznej Luxus. Od około 1988 roku ewoluowali w awangardowy zespół muzyczny, czerpiący szeroko z jazzu, rocka, współczesnej i klasycznej muzyki symfonicznej, muzyki eksperymentalnej, bluesa, minimalizmu itd., co stanowi o unikalności ich twórczości.

Początkowo jako zespół unikający sal koncertowych w konwencjonalnym rozumieniu, Kormorany kojarzone były z miejscami dla uprawiania muzyki nieoczywistymi (lecz, co bardzo ważne – o unikalnej akustyce), takimi jak schrony, puste hale fabryczne, bunkry, wieże ciśnień, czy niedokończone budowle, których w komunistycznej rzeczywistości było wiele. Podobnie jak nieoczywiste były miejsca koncertów tak niekonwencjonalna była też sama muzyka, w całości improwizowana.

Od lat 90. artyści związali się z różnymi teatrami (Klinika Lalek, TEOKA), grając na żywo podczas spektakli. W 1993 roku Kormorany zadebiutowały na scenie teatru dramatycznego tworząc autorską wersją muzyki do spektaklu „Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu pańskim” Mikołaja z Wilkowiecka w reżyserii Piotra Cieplaka (Teatr Współczesny, Wrocław). Od tamtej pory zespół towarzyszył różnym reżyserom, komponując melodie do licznych spektakli (około 50) w teatrach całej Polski (m.in. Wrocław, Legnica, Warszawa, Gdańsk), a także do Teatru Telewizji („Historyja o chwalebnym zmartwychwstaniu”, „Człowiek, który był Czwartkiem”) oraz na potrzeby filmu „Warszawa”, jednocześnie nie zaniedbując działalności koncertowej.

„Burza” to nowy projekt koncertowy Kormoranów. Ich koncerty to swoiste spektakle muzyczne, podczas których właściwe dzieło wydarza się w każdym słuchaczu z osobna. To psychodeliczna podróż w głąb samego siebie, gdzie Kormorany zabiorą publiczność starannie przygotowanymi kompozycjami, otwartymi  jednak na improwizację eksplorującą bogactwo nieograniczonych przestrzeni fantazji. Atak na zmysły słuchaczy bodźcami nie tylko dźwiękowymi, bo „Burza” to obrazy. Obrazy namalowane dźwiękiem; to jak spacer po wystawie impresjonistów i abstrakcjonistów jednocześnie.

W skrócie – Kormorany to zespół o ponad trzydziestoletnim dorobku teatralnym, który zilustrował swoją muzyką parędziesiąt spektakli, gwarantuje owocność doświadczenia, któremu zostanie poddana publiczność.

Dyskografia:

„Teraz” – zapis koncertu w teatrze Kalambur, unikalny bootleg

„Miasto” – zapis koncertu we wrocławskim klubie Rura

„Majaki”

„La musica teatrale” (vol.1 – pięciopłytowy i vol.2 – dwupłytowy) – kompilacje utworów nagranych dla teatrów

„Lapis Lazuli”

W 1994 roku powstał film dokumentalny o Kormoranach „Przepompownia” (reż. Mirosław Spychalski).

Obecny skład zespołu to: Jacek „Tuńczyk” Fedorowicz, Piotr „Blusmen” Jankowski, Krzysztof „Konik” Konieczny, Marcin Witkowski.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej