Od: 17.10.2019 Czwartek
Do: 18.10.2019 Piątek

„Miasto i kultura” – konferencja

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 17.10.2019 - 18.10.2019
Godzina: 09:00
Wstęp: biletowany
Kup bilet: Kup/Rezerwuj
Cena biletu: Jednodniowy – 99zł
Dwudniowy – 150 zł
Miejsce wydarzenia: Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia
ul.Księcia Witolda 62-67
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

Miasto i kultura plakat

Kiedy:
październik 17, 2019@9:00 am – październik 18, 2019@8:00 pm
2019-10-17T09:00:00+02:00
2019-10-18T20:00:00+02:00

„Miasto i Kultura” to spotkanie menedżerów kultury, programerów, koordynatorów, kuratorów, aktywistów, twórców, wydawców – czyli szeroko rozumianych kadr kultury z całej Polski. Głównym tematem nadchodzącej odsłony będzie alternatywa. – Pojęcie to stanowi dla nas punkt wyjścia do bliższego przyjrzenia się najbardziej aktualnym zjawiskom w obszarze kultury i sztuki. Podczas „Miasta i Kultury” poszukamy więc alternatywnych rozwiązań i alternatyw dla funkcjonujących już sposobów realizacji działań – zapowiadają organizatorzy. – Przyjrzymy się alternatywie postrzeganej jako kontrkultura i tej rozumianej jako najświeższe trendy w sektorze – dodają. 

Na pierwszy dzień konferencji złożą się dyskusje z udziałem organizatorów najciekawszych działań kulturalnych w Polsce i prezentacje alternatywnych inicjatyw i sposobów organizowania kultury. Drugiego dnia będzie można wziąć udział w warsztatach, które w praktyczny sposób rozwiną zasygnalizowane dzień wcześniej tematy.

CZĘŚĆ WYKŁADOWA, 17.10 

wykład otwarcia wydarzenia poprowadzi Jakub Kornhauser literaturoznawca, teoretyk i historyk literatury, edytor, tłumacz, poeta. Adiunkt w Instytut Filologii Romańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego
Słowa klucze inauguracyjnego spotkania to: etymologia pojęcia ALTERNATYWA, związana z nim wieloznaczność oraz: czym jest i jak rozumiemy ALTERNATYWĘ.

Następnie przejdziemy do tematu ORGANIZACJA. Zastanowimy się, w jakich alternatywnych formach działania przejawia się dziś kultura. Czy i jaką przewagę nad obiegiem instytucjonalnym mają spółdzielnie socjalne, kooperatywy, niezależne zrzeszenia i inne sposoby samoorganizacji?
Moderatorką pierwszego panelu „Miasta i Kultury” będzie Monika Petryczko – producentka kultury, prezeska MiastoHolizm Stowarzyszenie, animatorka, dziennikarka radiowa i PR-owiec, DJ-ka.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej, a więc: MIEJSCE. Porozmawiamy o tym, gdzie rozwija się dziś kultura alternatywna. Jak niezależne punkty na mapie miasta funkcjonują, czy mają szansę być trwałym elementem miejskiego krajobrazu, ale też – jak szukać przestrzeni dla swoich niszowych działań?
Moderatorem panelu MIEJSCE będzie Grzegorz Belica – innowator, przedsiębiorca, logistyk i biznesowa noga łódzkiego Textilabu, manager projektów.

Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, chodzi o PIENIĄDZE. Zapytamy o formy finansowania alternatywnych działań i alternatywne sposoby, w jaki można zdobywać środki na tworzenie kultury; o znaczenie ekonomii współdzielenia i barteru; o to, czy ruchy niezależne powinny konkurować z działaniami komercyjnymi. 
Moderowaniem tej części wydarzenia zajmie się Marek Sztark niezależny animator kultury i rozwoju lokalnego, doradca, trener i wykładowca, w Instytut Grotowskiego koordynuje działalność Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia.

By o naszych działaniach dowiedzieli się odbiorcy niezbędna jest KOMUNIKACJA. Czy istnieje sensowna alternatywna forma komunikowania? Jakie kanały wykorzystać, by – przy niewielkim, pochłoniętym przez wiele zadań zespole – nie zginąć w natłoku informacji?

Wykład zamykający pierwszy dzień wydarzenia poświęcony będzie takim zagadnieniom jak ALTERNATYWNE formy komunikacji, opowieść zamiast PR oraz cyfrowe narracje!
Poprowadzi go Łukasz Izert, artysta, projektant i pedagog, twórca filmów animowanych, krajoznawca, introligator i drukarz, współtwórca pracowni interdyscyplinarnej zespół wespół,
w którym realizuje projekty w oparciu o formułę projektowania partycypacyjnego

CZĘŚĆ WARSZTATOWA, 18.10 

#ORGANIZACJA
Warsztat poprowadzi Agata Lisowicz-Wala, współfundatorka i współzałożycielka Fundacji Herbateka, animatorka kultury związana z Narodowe Centrum Kultury i Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL w Warszawie. Słowo klucz tematu to zarządzanie!

#KOMUNIKACJA
Prowadzący Grzegorz D. Stunża – wykładowca, badacz, trener i autor materiałów edukacyjnych, adiunkt w Pracowni Edukacji Medialnej w Instytucie Pedagogiki Uniwersytet Gdański, wiceprezes Polskie Towarzystwo Edukacji Medialnej – pomoże zrozumieć o co chodzi w np. w alternatywnych formach komunikacji czy digital i cyber narracjach.

#PIENIĄDZE
Podczas tych zajęć Andrzej Pietrucha – ekspert w Fundacja Akademia Organizacji Obywatelskich, trener fundraisingu i marketingu dla NGO – przybliży m.in. kwestie barteru, crowdfundingu czy alternatywne formy finansowania i mieszanych strategii dla fundraisingu.

#MIEJSCE
Grzegorz Belica – innowator, chodzący worek pomysłów, przedsiębiorca, logistyk i biznesowa noga Textilabu, manager projektów – kultura makerów, makespace, ekonomia cyrkularna, to zagadnienia, które razem z naszym gościem rozłożymy na czynniki pierwsze.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej