12.08.2017 Sobota

mikroGRANTY: Spotkajmy się w Barbarze na 2. mikroAGORZE!

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 12.08.2017
Godzina: 11:00
Wstęp: wolny
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

Na początku czerwca trwał drugi w 2017 roku nabór do specjalnej edycji mikroGRANTÓW, dedykowanej wszystkim, którzy nie mogli się doczekać ciepłych dni i plenerowych aktywności. Czekaliśmy na Wasze inicjatywy z pomysłami na działania realizowane na tzw. obszarach rekreacyjnych, czyli w otwartych, dostępnych dla mieszkańców miasta przestrzeniach, np. parkach, skwerach, placach, wokół rzek czy jezior. Spośród nadesłanych wniosków wybranych zostało 11 projektów. 

Z chęcią dowiecie się czegoś więcej na temat zwycięskich inicjatyw? Chcecie poznać lokalnych aktywistów, interesuje Was jaki pomysł będziemy realizować na Waszym podwórku, a może zamierzacie zaoferować swoją pomoc w jego realizacji? ​

Zapraszamy 12 sierpnia do Barbary (ul. Świdnicka 8b) na 2. mikroAGORĘ.

Od godziny 11.00 będziecie mogli spotkać zwycięzców i zwyciężczynie Edycji 14. mikroGRANTÓW ESK WROCŁAW 2016. Autorzy i autorki pomysłów, docenionych przez komisję oraz wyłonieni w głosowaniu internetowym w czerwcowym, „zielonym” naborze, wezmą miasto w swoje ręce i zaprezentują, to co planują zrealizować na swoich osiedlach.

Po krótkich wystąpieniach wszyscy będą mieli możliwość poznania się twarzą w twarz, podyskutowania o przedstawionych inicjatywach, podzielenia się doświadczeniami oraz nawiązania współpracy z innymi lokalnymi liderami, liderkami. Naszym wspólnym wydarzeniem chcemy również zapoczątkować platformę wymiany rzeczy i pozytywnych praktyk.

Zapraszamy nie tylko osoby, które realizują lub realizowały mikroGRANTY, ale również lokalne media, inicjatywy, organizacje i wszystkich zainteresowanych mieszkańców Wrocławia.

Swoją obecność potwierdzili:

1. Autorzy projektu „Ołbiński Ogród Otwarty” - grupa nieformalna „Ołbin Wrocław

Pomysł grupy „Ołbin Wrocław” ma na celu stworzenie otwartego dla wszystkich ogródka działkowego. Projekt zagospodarowania działki powstanie przy współudziale mieszkańców, którzy włączą się także w jego realizację. Ogródek ma być miejscem spotkań i wypoczynku oraz przestrzenią dla ogrodowo – artystyczno – edukacyjnych działań warsztatowych. W sierpniu, wrześniu i październiku uczestników czekają warsztaty, spotkania z grupą „Jesienne Liście”, potańcówka na wolnym powietrzu i oprowadzanie po ołbińskich ogródkach działkowych.

2. Autorzy projektu „Kolorowy ogród przedszkolaka”- grupa nieformalna „Wesołe przedszkolaki”

Ekipa aktywnych rodziców dzieci z przedszkola „Wesołe Nutki” na Kozanowie przeprowadzi cykl warsztatów edukacyjno-kulinarnych o tematyce przyrodniczej. W ramach działań dzieci, poprzez obserwację i odkrywanie, nauczą się dbać o rośliny oraz w jaki sposób korzystać z ich dobrodziejstwa. Przygotują wspólnie z rodzicami proste potrawy z wyhodowanych ziół oraz zawekują wczesnojesienne warzywa.

3. Autorzy projektu „ZOBACZ WROCŁAW! II - gra miejska dla osób z uszkodzeniem wzroku i słuchu” - grupa nieformalna „Okamgnienie

Druga odsłona cieszącej się dużym zainteresowaniem gry miejskiej realizowanej w ramach czerwcowej edycji mikroGRANTÓW z 2016 roku. Tym razem planszą gry będą tereny Parku Szczytnickiego i Hali Stulecia, a uczestnicy będą mogli doświadczyć jak osoby z uszkodzeniem wzroku i słuchu odczuwają i pokonują zielone, parkowe przestrzenie. Integracja, współpraca, przełamywanie barier połączone z dobrą zabawą i aktywnie spędzonym czasem na świeżym powietrzu zapewnione!

4. Autorka projektu „Zróbmy swoje miasto 2 - od idei do realizacji”- Dominika Stryjewska

Dominika wraz z wrocławskimi specjalistami od projektowania przestrzeni publicznej zaprasza na drugą edycję warsztatów urbanistycznych zrealizowanych w ramach IV edycji mikroGRANTÓW w 2015 roku. Tym razem dzieci z Przedmieścia Oławskiego poznają cały proces powstawania projektu zagospodarowania przestrzennego, od koncepcji na papierze po realizację w przestrzeni jednego z podwórek tzw. Trójkąta. Razem z prowadzącymi dzieciaki zaprojektują i wykonają także elementy małej architektury wzbogacającej rewitalizowaną przestrzeń.

5. Autorzy projektu - „Cztery zmysły to w sam raz - edycja zielona” - grupa nieformalna „Cztery zmysły”

W dobie natłoku wrażeń wizualnych autorzy projektu zapraszają do zwolnienia tempa i chwilowego wyłączenia zmysłu wzroku. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję bezwzrokowo poruszać się po Parku Stanisława Tołpy - samodzielnie z białą laską oraz w towarzystwie przewodnika, mobilizując do większej aktywności pozostałe zmysły. Jest to kontynuacja cieszącego się dużym zainteresowaniem projektu zrealizowanego w 2016 roku w ramach edycji specjalnej mikroGRANTÓW „Podziel się Energią”.

6. Autorka projektu „Karłowickie przekąszanie czyli wędrujący stoliczek-nakryj-się” - Aleksandra Bolek

Karłowicka inicjatywa to druga odsłona projektu „Karłowice gotują (się)” zeszłorocznej edycji specjalnej mikroGRANTÓW „Podziel się Energią”. Tym razem uczestnikom kulinarnego spaceru po nieco zapomnianych miejscach osiedla towarzyszyć będzie stoliczek-nakryj-się, , który na każdym postoju zapełni się wcześniej przygotowanymi rarytasami. Do przechadzki dołączą lokalni działacze i specjaliści od historii Karłowic, Do degustacyjnej części inicjatywy zaproszone zostały miejscowe punkty gastronomiczne.

7. Autorki projektu - „W 1000 SEKUND DO LASU [Leśna nawigacja na osiedlach wrocławskich]” - grupa nieformalna „grupa doprzodu

Grupa architektek krajobrazu zaprasza do realizacji edukacyjnych spacerów po wrocławskim lesie – Parku 1000-lecia. W trakcie warsztatów uczestnicy wykonają ekologiczne elementy małej architektury, które będą jednocześnie elementami nawigującymi zawierającymi wskazówki dotarcia do lasu z trzech osiedli Wrocławia: Żernik, Nowego Dworu i Muchoboru Wielkiego. Obiekty zostaną z mieszkańcami na dłużej, edukując ich jakie ciekawe rośliny i drzewa mogą znaleźć w swojej okolicy.

8. Autorzy projektu - „Kino Plenerowe na Polanie Żernickiej” - Aldona Zając i Michał Garstka

Po kinie „Paloma” przy ulicy Żernickiej pozostało jedynie wspomnienie, jednak chęć kultywowania filmowej tradycji wśród mieszkańców Żernik jest nadal silna. Aldona i Michał zapraszają do letniego kina na polanie wszystkich mieszkańców Wrocławia i zapewniają repertuar odpowiadający różnym gustom kinomanów. Pokazom towarzyszyć będzie międzypokoleniowa gra terenowa odkrywająca tajemnice Żernik oraz rozmowy o tym, co mieszkańcy chcieliby poprawić na swoim osiedlu.

9. Autorzy projektu - „Sąsiedzkie Białe Śniadanie w parku na Nadodrzu” - grupa nieformalna „Nadobrze”

Aktywna ekipa z Nadodrza chce „w smaczny sposób” stworzyć przestrzeń łączącą mieszkańców osiedla i zaprasza na wspólne śniadania pod chmurką. Spotkania te będą świetną okazją do wymiany doświadczeń, nie tylko tych kulinarnych, lecz przede wszystkim związanych z terenem Nadodrza i okolic. Chcesz zjeść wspólnie z nami śniadanie? Łap dżem, ser lub po prostu to, na co masz ochotę i wpadaj we wrześniu do osiedlowych parków.

10. Autorzy projektu - „Nakręceni Maślicami” - grupa nieformalna „Kolektyw pomysłów”

Ekipa z Kolektywu pomysłów zaprasza na szereg działań artystycznych promujących wrocławskie Maślice. Już niedługo ruszy konkurs „Kadry Maślic”, łapcie zatem za kamery, aparaty fotograficzne i uwieczniajcie to, czym Maślice Was zachwycają. W sierpniu i wrześniu lokalni artyści przeprowadzą warsztaty malarskie, a na początku października zapraszamy Was na wielopokoleniowe warsztaty literackie. Dużo? To jeszcze nie koniec – w ramach finału Nakręconych zapraszamy na plenerowe pokazy filmowe!

11. Autorzy projektu - „Teatr w Podwórzu - Zaproś Sąsiada” - grupa nieformalna „Teatr a+a”

„Teatr a+a” w ramach mikroGRANTÓW w 2016 realizował projekt „Zaproś teatr pod swój dach”. Wówczas sceną dla spektaklu były podłogi „czterech kątów” mieszkańców Wrocławia. Tym razem autorzy projektu zapraszają 17 września do teatru na podwórzu, gdzie w szerszym gronie będzie można obejrzeć spektakl , a później wspólnie podyskutować o tematach poruszonych w sztuce. Bilet wstępu nie będzie potrzebny!

Poznajmy się!

Więcej o programie i kolejnej Edycji 15. - specjalnej: TUTAJ

Najaktualniejsze wieści związane z programem można znaleźć na FB mikroGRANTÓW

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej