30.09.2017 Sobota

mikroGRANTY: Spotkajmy się w Barbarze na 3. mikroAGORZE!

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 30.09.2017
Godzina: 11:00
Wstęp: wolny
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

Wybraliśmy już projekty, które tej jesieni i zimy realizowane będą w naszym mieście w ramach 15. edycji mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016. 30 września w Barbarze spotkacie ich inicjatorów oraz dowiecie się więcej o tym, co wspólnie z mieszkańcami planujemy na wrocławskich osiedlach.

Od 1 do 15 sierpnia trwał ostatni w tym roku nabór do Programu Współorganizacji Projektów mikroGRANTY ESK Wrocław 2016. W Edycji 15. - specjalnej szczególnie ważne dla nas było skoncentrowanie większości działań projektowych w Waszym lokalnym środowisku, poza osiedlem Stare Miasto. Jesienią i zimą jeszcze mocniej będziemy działać z Wami poza centrum, do końca roku spotkacie nas na Fabrycznej, Psim Polu, Śródmieściu i Krzykach. Chętnie dowiecie się więcej na temat zwycięskich inicjatyw? Chcecie poznać lokalnych aktywistów, interesuje Was jaki pomysł będziemy realizować na Waszym osiedlu, a może zamierzacie zaoferować swoją pomoc w jego realizacji?


Dowiecie się, kiedy możecie wziąć udział w jodze śmiechu i wspólnie z mieszkańcami posnuć opowieści o dawnych historiach z Fabrycznej, gdzie na Psim Polu odbędzie się zimowe sąsiadowanie i wspólne tworzenie kafli. Będziecie mogli poznać ekipy, które chcą zorganizować w Parku Południowym warsztaty tańca i potańcówkę oraz nakręcić film o kreatywnej młodzieży działającej na Krzykach. Przekonacie się które modernistyczne budynki Śródmieścia już wkrótce staną się bohaterami opowieści ich mieszkańców i na czym polegają warsztaty WenDo, do które zaproszone zostaną ołbińskie dzieciaki.

Zapraszamy 30 września do BARBARA: infopunkt / kawiarnia / kultura (ul. Świdnicka 8b) na 3. mikroAGORĘ. Od godziny 11.00 będziecie mogli spotkać zwycięzców i zwyciężczynie Edycji 15. mikroGRANTÓW ESK WROCŁAW 2016. Autorzy i autorki pomysłów, docenionych przez komisję oraz wyłonieni w głosowaniu internetowym w sierpniowym naborze, wezmą osiedla w swoje ręce i zaprezentują, to co planują zrealizować dla wrocławian i wrocławianek.

Po krótkich wystąpieniach wszyscy będą mieli możliwość poznania się twarzą w twarz, podyskutowania o przedstawionych inicjatywach, podzielenia się doświadczeniami oraz nawiązania współpracy z innymi lokalnymi liderami, liderkami.

Naszym wspólnym wydarzeniem chcemy również zapoczątkować platformę wymiany zasobów i pozytywnych praktyk. Zapraszamy nie tylko osoby, które realizują lub realizowały mikroGRANTY, ale również lokalne media, inicjatywy, organizacje i wszystkich zainteresowanych mieszkańców Wrocławia.

Swoją obecność potwierdzili autorzy i autorki projektów z czterech dawnych dzielnic:

FABRYCZNEJ
- Gądów się śmieje! Radosna sąsiedzka integracja (288 pkt.) – Lucyna, autorka projektu, chce przekonać mieszkańców Gądowa, że śmiech to zdrowie i zaprasza na cykl warsztatów jogi śmiechu. Podczas spotkań uczestnicy będą mogli przekonać się, jak zwiększenie ilości śmiechu w życiu może ułatwić codzienne funkcjonowanie, wnieść w nie dużą dawkę lekkości, poprawić samopoczucie fizyczne i psychiczne, a przede wszystkim, że śmiech jest cudowną i najprostszą formą komunikacji, która zbliża ludzi, przełamuje lody i skraca międzyludzkie dystanse. Jeśli tylko jesienna aura na to pozwoli, zajęcia będą organizowane również w plenerze, a po treningu będzie okazja do urządzenia sąsiedzkiego pikniku.
- Pracownia opowiadania - Wrocław Fabryczna (285 pkt.) – Fundacja Ładne Historie zaprasza do wspólnego snucia opowieści, które odkryją na nowo przed mieszkańcami historię dawnej dzielnicy Fabrycznej. W październiku i listopadzie w wybrane dni spotkamy się w Kawiarni Sąsiedzkiej, działającej na ul. Grabiszyńskiej przy ODA Firlej. Oprócz wieczorów opowiadań odbędą się tu także warsztaty kolażu i spacer fotograficzny odkrywający tajemnice i ciekawostki dzielnicy. Finałem projektu będzie wystawa prezentująca prace artystyczne i fotograficzne wykonane przez uczestników warsztatów.
Happy Juggling Brain / Żaklina Małolepsza  – warsztaty gimnastyki mózgu według metody Quats’a będą okazją do integracji i poznania możliwości wykorzystywania swojego umysłu oraz zwiększania samooceny uczestników projektu. Po cyklu spotkań będą oni mogli ćwiczyć zdobyte umiejętności z domowym zaciszu.

KRZYKÓW
- Po Sąsiedzku - piknik i warsztaty tańca w Parku Południowym (293 pkt.) – Projekt to pomysł na integrację w formie otwartych warsztatów tańca tradycyjnego połączonych z międzypokoleniowym piknikiem. Jest to również próba przywrócenia zwyczaju dawnych imprez tanecznych odbywających się w Parku Południowym, o których pamięć wciąż jest obecna w świadomości najstarszych mieszkańców tego obszaru. Wszystkich miłośników tańca zapraszamy do Parku Południowego na potańcówkę wieńczącą warsztaty.
- Creative Youth of Wroclaw (279 pkt.) – Kreatywna grupa młodzieży z inicjatywy ART JTM chce zrealizować wspólnie ze wszystkimi chętnymi do działania film. Pokażą w nim młodych z Wrocławia, którzy z pasją oraz wytrwałością tworzą i realizują swoje pomysły. To ich sposób na przełamanie krążących  o nastolatkach stereotypach, że „nic im się nie chce”, że „są pochłonięci tylko przez Internet”, że „są mało kreatywni”.

PSIEGO POLA
- No to piątka! Zimowe sąsiadowanie na Lipie Piotrowskiej (322 pkt.) – Pomysł grupy nieformalnej „Kulturalna Lipa” zakłada kreatywne działania edukacyjno – animacyjne realizowane wspólnie z mieszkańcami Lipy Piotrowskiej. Projekt zrodził się z potrzeby osób mieszkających w znacznym oddaleniu od centrum miasta na udział w kulturotwórczych działaniach, sprzyjających nawiązaniu bliższych więzi sąsiedzkich. Autorów możecie kojarzyć z Kina sąsiedzkiego na Lipie Piotrowskiej – projektu realizowanego w tym roku w ramach mikroGRANTÓW.
- Psie sztuczki na Psim Polu (303 pkt.) – Kreatywna ekipa z Fundacji „Znacznie więcej”  zaprasza mieszkańców Psiego Pola na warsztaty ceramiczne. Każdy z uczestników przygotuje kafelki, które po wypaleniu zostaną wmurowane w jedną ze ścian lub bram osiedla w formie stałej wystawy. Autorzy projektu chcą zaprosić wszystkich mieszkańców do wspólnego kreatywnego działania, integracji i zabawy.

- Hokej street – lokalnie, kreatywnie i w wolnym stylu! Wataha 71 - ekipa z Watahy 71 chce podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami związanymi ze street hokejem, z mieszkańcami różnych części Psiego Pola. Finałem cyklu warsztatów będzie wielki turniej uczestników wraz ze spotkaniem – piknikiem, który będzie towarzyszył obchodom 44 rocznicy powstania muzyki hip hop.

ŚRÓDMIEŚCIA
- Kto widział...modernizm? Re-aktywacja (316 pkt.)– To pomysł stowarzyszenia PAKT na przybliżenie historycznego i współczesnego znaczenia wrocławskiej architektury modernistycznej.  Inicjatorzy chcą zebrać wspomnienia i porozmawiać z mieszkańcami budynków takich jak: „Sedesowce”, Dom Naukowca, „Mezonetowiec” oraz obiektów wzorcowego osiedla WuWA. Następnie wybrane narracje mieszkańców opatrzone fotografiami, pamiątkami czy wycinkami z gazet zostaną zaprezentowane w formie wystawy oraz publikacji dokumentującej losy interesujących przykładów wrocławskiej moderny.
- Ołbińskie Dzieciaki do Dzieła! (297 pkt.)– Cykl warsztatów ma na celu przekazanie dzieciom i młodzieży wiedzy na temat komunikacji bez przemocy. Dzieci nauczą się jak rozpoznawać mechanizmy przemocy i na nie reagować. Uczestnicy zyskają umiejętności komunikowania swoich potrzeb w sposób akceptowany społecznie przy poszanowaniu granic swoich i drugiej osoby. Jednymi z zajęć będą warsztaty WenDo, które pomogą dziewczynkom w podniesieniu pewności siebie i poczucia własnej wartości, dbaniu o swoje granice, odmawianiu i samoobronie w sytuacjach zagrażających ich bezpieczeństwu oraz rozpoznaniu sytuacji, które uderzają w ich godność i bezpieczeństwo.

22 września poznamy kolejne dwie inicjatywy, z którymi spotkamy się na 3. mikroAGORZE.
Pamiętajcie, że można na nie głosować TU. Więcej informacji znajdziecie na TEJ stronie.

Spotkajmy się!

Najaktualniejsze wieści związane z programem można znaleźć na FB mikroGRANTÓW oraz na naszej stronie www.wroclaw2016.pl/mikrogranty

mikroGRANTY ESK Wrocław 2016 to program współorganizacji projektów, w którym każdy może zrealizować swój pomysł na działania ze wszystkich dziedzin sztuki, animacji i edukacji kulturalnej, aktywizacji społecznej oraz wszystkie inne o charakterze kulturotwórczym.
Szczególnie ważne jest dla nas wsparcie mieszkańców i mieszkanek “debiutujących” w roli liderów/-ek, koordynatorów/-ek, animatorów/-ek, edukatorów/-ek, aktywistów/-ek w tworzeniu własnych, oddolnych inicjatyw. mikroGRANTY są nastawione na edukację i rozwój umiejętności związanych z aktywnym wpływem na rzecz społeczności lokalnej.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej