18.07.2021 Niedziela

Non Sola Scripta: Marek Stefański, Kapela Góralska Jaśka Kubika z Krościenka, Piotr Cyrwus

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 18.07.2021
Godzina: 19:00
Wstęp: biletowany
Kup bilet: Kup/Rezerwuj
Cena biletu: Bilety: 40 PLN (normalny)
30 PLN (ulgowy)
Miejsce wydarzenia: kościół św. Krzyża
plac Kościelny 1
50-329 Wrocław
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

Marek Stefański, fot. mat. pras.

Piotr Cyrwus, fot. mat. pras.

Kiedy:
lipiec 18, 2021@7:00 pm – 8:00 pm
2021-07-18T19:00:00+02:00
2021-07-18T20:00:00+02:00

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Non Sola Scripta łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną, także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów.

Wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków: najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami. Podczas XXVIII edycji festiwalu usłyszeć będzie można Koncerty odbywają się w niedzielne, wakacyjne wieczory w gotyckiej Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.

Koncert 18 lipca – “Sacrum po góralsku”:

 

Marek Stefański (organy / organ / Orgel)

Koncertował w większości krajów Europy, obu Amerykach, Izraelu czy Rosji, gdzie należy do grona najbardziej znanych zagranicznych organistów. Wystąpił też jako jedyny Europejczyk podczas festiwalu „5 continents – 5 organists” w Korei Południowej (2016). Swą grą uświetniał liczne znamienite wydarzenia, m.in. wizyty w Krakowie Królowej Elżbiety II czy Papieża Jana Pawła II. Propagator polskiej muzyki organowej, autor prawykonań i rejestracji licznych kompozycji współczesnych. Obok działalności solowej współpracuje z licznymi zespołami chóralnymi oraz wokalistami i instrumentalistami.  Między 1996 a 2007 roku etatowy organista Bazyliki Mariackiej. Doktor habilitowany, adiunkt w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie.

 

Kapela Góralska Jaśka Kubika z Krościenka / Jasiek Kubik’s Highlander Band from/aus Krościenko

Jan Kubik – prym / first violin / erste Violinen, Dariusz Gabryś – sekund / second violin / zweite Violinen, Marian Jarosz – bas / highlander bass / Highlander-Bass

 

Z zawodu piekarz, z zamiłowania i talentu: tancerz, śpiewak i muzykant. Multiinstrumentalista – gra m.in. na skrzypcach, basach, trombicie. Zajmuje się również wyszywaniem tradycyjnych portek, kamizelek, sukman i gorsetów, w których jako zdobienie stosuje haft pieniński. Jest laureatem polskich i zagranicznych konkursów, odznaczony medalem Gloria Artis – Zasłużony dla Kultury Polskiej. Należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie oraz Stowarzyszenie Artystów Pienińskich. Od przeszło trzech dekad tworzy kontynuującą ludową tradycję pienińską Kapelę Jaśka Kubika z Krościenka, która wystąpi w składzie: Jan Kubik, Dariusz Gabryś, Marian Jarosz.

 

Piotr Cyrwus (recytacje / recitations / Rezitationen)

Aktor i reżyser. Ma na koncie kilkadziesiąt ról teatralnych, teatru telewizji i radia, filmowych i telewizyjnych. Współpracował z takimi reżyserami jak: Krystian Lupa, Kazimierz Kuc, Andrzej Wajda, Grzegorz Jarzyna, Krzysztof Warlikowski, Krzysztof Zanussi, Steven Spielberg i wieloma innymi. Brał udział w licznych festiwalach międzynarodowych, m.in. w Sarajewie, Edynburgu, Awinionie, Chicago. Laureat Festiwalu Jednego Aktora w Toruniu (1992) oraz nagrody Komitetu Radia i Telewizji (1990), nominowany do prestiżowego Feliksa Warszawskiego (2013). Obecnie związany z Krakowskim Teatrem Scena STU i Teatrem Nowym w Łodzi.

 

Program koncertu „SACRUM PO GÓRALSKU”:

Improwizacje organowe

Recytacje: ks. Józef Tischner – Filozofia po góralsku (fragmenty)

Koncert ma formę spektaklu słowno-muzycznego, części słowne pojawiają się naprzemiennie z antraktami muzycznymi. Część muzyczną stanowi muzyka góralska i improwizacje organowe

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej