4.07.2021 Niedziela

Non Sola Scripta: Damian Skowroński, Oskar Rzążewski

Data: 4.07.2021
Cena biletu: Bilety: 20 PLN (normalny)
15 PLN (ulgowy)
Miejsce wydarzenia: kościół św. Krzyża
plac Kościelny 1

Damian Skowroński, fot. mat. pras.

Oskar Rzążewski, fot. mat. pras.

lipiec 4, 2021@7:00 pm – 8:00 pm
2021-07-04T19:00:00+02:00
2021-07-04T20:00:00+02:00

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Non Sola Scripta łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną, także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów.

Wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków: najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami. Podczas XXVIII edycji festiwalu usłyszeć będzie można Koncerty odbywają się w niedzielne, wakacyjne wieczory w gotyckiej Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.

Koncert 4 lipca:

Damian Skowroński (organy / organ / Orgel)

Absolwent kierunku Muzyka Kościelna na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, kształcił się również na Universität der Künste w Berlinie na kierunku Improwizacja Organowa. Kilkukrotny stypendysta Rektora UMFC oraz Miasta Stołecznego Warszawy, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat II nagrody w „I Ogólnopolskim Konkursie Improwizacji na Instrumentach Klawiszowych” organizowanym przez Akademię Muzyczną w Katowicach (2017). Od 2017 roku asystent na Wydziale Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Organista Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Warszawie oraz Parafii św. Barbary w Warszawie.

Oskar Rzążewski (saksofon / saxophone / Saxophon)

Student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie saksofonu prof. dra hab. Pawła Gusnara. Laureat najwyższych nagród na ponad 25 konkursach w kraju i za granicą (m.in. I Bielsko-Biała International Saxfest, Ogólnopolski Konkurs Saksofonowy CEA, Emona Festival w Ljubljanie). Stypendysta m.in. programu „Młoda Polska’’, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego czy Fundacji Sinfovia Varsovia. Jest członkiem nagradzanych zespołów: kwartetu saksofonowego Nemesis Quartet, duetu z Karolem Mastalerzem oraz orkiestry Warsaw Saxophone Orchestra. Koncertował np. w filharmoniach Narodowej, Koszalińskiej czy Zielonogórskiej czy NOSPR w Katowicach.

Program:

Improwizacja w stylu niemieckiego baroku na temat Boże w dobroci

– Preludium

– Adagio

– Fuga

George Philipp Telemann (1681-1767) – Fantazja fis-moll (transkrypcja na saksofon)

– A tempo giusto

– Presto

– Moderato

Isaac Albéniz (1860-1909) – Asturias

Improwizacja w stylu romantycznym – trzy szkice symfoniczne:

– Andante