1.08.2021 Niedziela

Non Sola Scripta: Heinrich Wimmer, Piotr Piechocki

Data: 1.08.2021
Cena biletu: Bilety: 20 PLN (normalny)
15 PLN (ulgowy)
Miejsce wydarzenia: kościół św. Krzyża
plac Kościelny 1

Heinrich Wimmer, fot. mat. pras.

Piotr Piechocki, fot. mat. pras.

sierpień 1, 2021@7:00 pm – 8:00 pm
2021-08-01T19:00:00+02:00
2021-08-01T20:00:00+02:00

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Non Sola Scripta łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną, także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów.

Wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków: najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami. Podczas XXVIII edycji festiwalu usłyszeć będzie można Koncerty odbywają się w niedzielne, wakacyjne wieczory w gotyckiej Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.

Koncert 1 sierpnia:

Heinrich Wimmer (organy / organ / Orgel)

Absolwent Szkoły Muzyki Kościelnej w Regensburgu oraz klasy gry na organach prof. Klemensa Schnorra w Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium. Od 14. roku życia działa jako organista w rodzinnym mieście Altötting, a także w kościele pielgrzymkowym w Marienberg. Od 2015 roku jest kantorem okręgowym diecezji passawskiej. Koncertował w niemal wszystkich krajach Europy oraz wydał 26 albumów. Jego repertuar obejmuje m.in. wszystkie dzieła Bacha, Mozarta, Mendelssohna-Bartholdy’ego i Regera. Ze szczególnym upodobaniem wykonuje kompozycje mistrzów niemieckiego i francuskiego baroku. W jego dorobku znajduje się również twórczość religijna obejmująca aż 80 kompozycji: mszy, kantat, litanii, hymnów, psalmów i pieśni.

Piotr Piechocki (klarnet / clarinet / Klarinette)

Doktor habilitowany, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, Honorowy Profesor Oświaty, klarnecista Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie (1986–2018), dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego w Szczecinie. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny Zachodniopomorskiego Festiwalu Klarnetowego. W ostatnich latach koncertował na festiwalach organowych w Polsce, Niemczech i Szwecji. W roku 2019 nagrał płytę „Łukasz Woś – Barwy klarnetu”,  na której znalazły się premierowe wykonania utworów tytułowego kompozytora. Został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Odznaką Gryfa Pomorskiego przez Wojewodę Szczecińskiego oraz Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Program:

Karl Borromäus Waldeck (1841-1905) – Fantazja B-dur

Giovanni Battista Pergolesi (1710-1736) – Siciliana

Johannes Brahms (1833-1897)

– Preludium chorałowe Schmücke dich, o liebe Seele op. 122 nr 5

– Preludium i Fuga g-moll

Wolfgang Amadeus Mozart (1685-1750) – Koncert klarnetowy A-dur, KV 622

– cz. II – Adagio

Carl Maria von Weber (1786-1826) – I Koncert f-moll op.73

– cz. II – Adagio ma non troppo

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Chorał Erbarm’ dich mein, o Herre Gott, BWV 721

August Gottfried Ritter  (1827-1885) – I Sonata d-moll op. 11