1.09.2019 Niedziela

2019-09-01T20:30:00+02:00

Bartosz Jakubczak – organy/organ/Orgel
Paweł Gusnar – saksofon/saxophone/Saxophon

Studenckie Koło Artystyczno-Naukowe Wokalnej Muzyki Dawnej – Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu / Students’ Vocal Early Music Artistic and Scientific Association – Karol Lipiński Academy of Music in Wrocław / Künstlerischer und wissenschaftlicher Studentenkreis für Alte Vokalmusik – Karol Lipiński-Musikakademie Breslau
(dyr./cond. Agnieszka Franków-Żelazny)

SOLIŚCI/SOLOISTS/SOLISTEN:
Sylwia Kapela – sopran/soprano/Sopran
Agata Ranz – alt/alto/Alt
ks. Zdzisław Madej – tenor/Tenor
Paweł Jan Frasz – bas/Bass

Program:

Johann Sebastian Bach (1685-1750)
– Sinfonia z kantaty Wir danken dir, Gott, wir danken dir, BWV 29 (transkrypcja organowa: Marcel Dupré)
– Sonata g-moll, BWV 1020 (transkrypcja na saksofon sopranowy i organy: Paweł Gusnar)
Tomaso Antonio Vitali (1663-1745) – Chaconne (transkrypcja na saksofon sopranowy i organy: Paweł Gusnar)
Johannes Brahms (1833-1897) – Preludium chorałowe Es ist ein Ros’ entsprungen op. 122 nr 8
Alessandro Marcello (1669-1747) – Koncert d-moll na obój, smyczki basso continuo
– I Andante e spiccato
– II Adagio
– III Presto
(transkrypcja na saksofon sopranowy i organy: Paweł Gusnar)
Łukasz Woś (*1967) – Aria (prawykonanie)
Stanisław Moniuszko (1819-1872) – Msza Piotrowińska na czterogłosowy chór mieszany i solistów z towarzyszeniem organów

Bartosz Jakubczak

Organista związany z Akademią Muzyczną Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Royal Academy of Music w Londynie – brytyjska uczelnia wyróżniła go m. in. Peter le Huray, Whalley Organ Scholarship Award, jest też laureatem nagrody specjalnej przyznanej przez wybitnego organistę Petera Hurforda. Uczestnik wielu prestiżowych festiwali w Wielkiej Brytanii, a także koncertów w Czechach, Grecji, Irlandii, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji czy Węgrzech. W 2002 roku wystąpił w Royal Festival Hall w Londynie, wykonując światową premierę zadedykowanego mu utworu na organy Salve Sancta Facies angielskiego kompozytora Davida Gortona. Dyrektor Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej „Ars Musica” w Iwoniczu-Zdroju.

Paweł Gusnar

Saksofonista, solista, kameralista, muzyk sesyjny, pedagog. Jako jeden z nielicznych saksofonistów łączy na równie wysokim poziomie działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Stworzono dla niego ponad 70 kompozycji, w tym kilkanaście na saksofon z orkiestrą. Koncertuje na prestiżowych estradach w Polsce i za granicą (m.in. Wielka Brytania, Francja, Chorwacja). W szczególny sposób przyczynia się do powstawania i promocji polskiej twórczości na saksofon – rokrocznie dokonuje kilkunastu polskich i zagranicznych prawykonań. W dorobku ma ponad 50 płyt, które przyniosły mu wiele nominacji do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk (zdobył ją trzykrotnie), był również nominowany do tytułu Koryfeusza Muzyki Polskiej. Zasiada w jury konkursów i prowadzi kursy mistrzowskie w najlepszych ośrodkach muzycznych świata – od Korei Południowej i Chin, po Szwajcarię, Francję czy Hiszpanię.

Studenckie Koło Artystyczno-Naukowe Wokalnej Muzyki Dawnej – Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (dyr./cond. dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny)

Koło powstało z inicjatywy studentów w 2015 roku. Daje możliwość poszerzania wiedzy i umiejętności zarówno teoretycznych jak i praktycznych, szczególnie pod kątem śpiewu i prowadzenia zespołu wokalnego. Program działań Koła zawiera organizację koncertów i wykładów, udział w koncertach, konferencjach i konkursach, a także spotkania poświęcone analizie literatury i wybitnych wykonań muzyki dawnej. Koło działa przy Katedrze Chóralistyki i Prowadzenia Zespołów.

Soliści:
Sylwia Kapela
Agata Ranz
Paweł Jan Frasz

ks. Zdzisław Madej

Tenor specjalizujący się w repertuarze oratoryjno-kantatowym. Wykonuje dzieła takich kompozytorów jak Bach, Mozart, Bruckner, Schubert czy Haendel. Uczestnik wielu konkursów wokalnych, koncertuje w kraju i za granicą (m.in. w Niemczech, Francji, Austrii oraz Stanach Zjednoczonych), współpracował też z wieloma polskimi orkiestrami, z m.in. Filharmonią Wrocławską czy Sudecką. Współtwórca kwintetu wokalnego „Servi Domni Cantores”, w skład którego wchodzą księża wokaliści z różnych części Polski. Rektor kościoła Św. Marcina we Wrocławiu i duszpasterz Środowisk Twórczych Miasta Wrocławia, gdzie jako ksiądz prowadzi Duszpasterstwo Ludzi Kultury.

23.08.2019

Sąsiadujemy: Garden party na Kleczkowie

Podwórko między ulicami Siemieńskiego, Kleczkowską, Trzebnicką i Kraszewskiego Zobacz na mapie
24.08.2019