8.08.2021 Niedziela

Non Sola Scripta: Maria Perucka, Roman Perucki

Data: 8.08.2021
Cena biletu: Bilety: 20 PLN (normalny)
15 PLN (ulgowy)
Miejsce wydarzenia: kościół św. Krzyża
plac Kościelny 1

Maria i Roman Peruccy, fot. mat. pras.

sierpień 8, 2021@7:00 pm – 8:00 pm
2021-08-08T19:00:00+02:00
2021-08-08T20:00:00+02:00

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Non Sola Scripta łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną, także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów.

Wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków: najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami. Podczas XXVIII edycji festiwalu usłyszeć będzie można Koncerty odbywają się w niedzielne, wakacyjne wieczory w gotyckiej Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.

Koncert 8 sierpnia:

Roman Perucki (organy / organ / Orgel)

Pierwszy organista Katedry Oliwskiej, profesor gdańskiej Akademii Muzycznej i Dyrektor Naczelny Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Koncertuje zarówno w kraju, jak i za granicą (w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii). Juror m.in. Międzynarodowego Konkursu Organowego w Kaltern, Opawie i Paryżu. Autor licznych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, był też nominowany do Fryderyka. Wielokrotnie nagradzany, m.in. najwyższym odznaczeniem papieskim „Pro ecclesiae et pontifice” i odznaką „Zasłużony Dla Kultury Polskiej”. Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”, organizatora m.in. najstarszego na świecie festiwalu muzyki organowej w Katedrze Oliwskiej.

Maria Perucka (skrzypce / violin / Violine)

Absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec prof. Henryka Keszkowskiego. Jest członkinią kwartetu skrzypiec 4PM, przez wiele lat pełniła funkcję koncertmistrzyni Zespołu Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis. Występowała z Kaliską Orkiestrą Symfoniczną, ponadto wraz z Kwartetem Smyczkowym koncertowała w całej Polsce, w Niemczech, Finlandii, Norwegii i we Włoszech. Wielokrotne brała udział w konkursach muzyki kameralnej, jest laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Kameralnej w Łodzi (1986). W bogatym dorobku artystycznym posiada nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną w Szkole Muzycznej II stopnia w Gdyni.

Program:

Nicolas Bruhns (1655-1697) – Preludium e-moll

Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621) – Echo fantasia (Aeolian)

Zbigniew Kruczek (*1952) – Les Petits Plaisirs

– cz. I – Éveil

– cz. II – Dialogue

– cz. III – Poursuite

– cz. IV – Amusement

– cz. V – Annonce

– cz. VI – Ensemble

François Couperi (1668-1733) – Offertorium z Messe pour les Paroisses

Janusz Bielecki (*1962) – Passacaglia per Violino e Organo (aranżacja: Tadeusz Kassak)