29.08.2021 Niedziela

Non Sola Scripta: Tomasz Głuchowski, Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 29.08.2021
Godzina: 19:00
Wstęp: wolny
Cena biletu: Wstęp wolny. Liczba wejściówek ograniczona.
Miejsce wydarzenia: kościół św. Krzyża
plac Kościelny 1
50-329 Wrocław
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, fot. mat. pras.

ppłk Marcin Ślązak, fot. mat. pras.

Kiedy:
sierpień 29, 2021@7:00 pm – 8:00 pm
2021-08-29T19:00:00+02:00
2021-08-29T20:00:00+02:00

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Non Sola Scripta łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną, także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów.

Wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków: najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami. Podczas XXVIII edycji festiwalu usłyszeć będzie można Koncerty odbywają się w niedzielne, wakacyjne wieczory w gotyckiej Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.

Koncert 29 sierpnia:

Tomasz Głuchowski (organy / organ / Orgel)

Tytularny organista kościoła p.w. św. Wojciecha we Wrocławiu, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego, doktor habilitowany, obecnie adiunkt w Katedrze Muzyki Kościelnej. Prowadził kursy improwizacji i interpretacji muzyki organowej oraz wykłady dotyczące muzyki organowej, organologii i śpiewu gregoriańskiego. Współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną NFM i innymi zespołami tej instytucji. Koncertuje jako solista (organista, klawesynista) i kameralista, w swoim dorobku posiada kilkanaście albumów. Jest kuratorem organów Narodowego Forum Muzyki i dyrektorem artystycznym festiwalu „Lato Organowe w Krotoszyńskiej Bazylice”. Koordynuje koncerty organowe w NFM oraz cykl „Wieczory Czesławowe”. Odznaczony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Brązowym Krzyżem Zasługi (2017).

Orkiestra Koncertowa Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego / Concert Orchestra of the Representative Artistic Ensemble of the Polish Army / Konzertorchester des Repräsentativen Künstlerischen Ensembles der Polnischen Armee

Największa instytucja artystyczna w Wojsku Polskim. Poprzez muzykę, taniec, śpiew oraz słowo ma na celu kształtowanie postaw patriotycznych, edukacyjnych i wychowawczych. Głównym nurtem skierowanej do wielopokoleniowej widowni działalności są programy okolicznościowe (widowiska i koncerty) oraz oprawa muzyczna uroczystości państwowych i wojskowych. Zespół w swojej twórczości odwołuje się do tradycji narodowo-patriotycznej, która rozwijała się w duchu chrześcijaństwa. Repertuar muzyki sakralnej stanowią utwory począwszy od Bogurodzicy po msze i pieśni kościelne. Znakiem rozpoznawczym zespołu są kostiumy sceniczne, które w większości stanowią kopie autentycznego umundurowania: wojowie Mieszka I, husaria do czasów współczesnych.

dyr./dir. ppłk Marcin Ślązak

Kierownik Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Przez wiele lat związany z Orkiestrą Reprezentacyjną Wojska Polskiego im. gen. Józefa Wybickiego w Warszawie, początkowo jako muzyk instrumentalista, a następnie jej dyrygent. Absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu na wydziale Dyrygentury Chóralnej oraz Akademii Muzycznej w Gdańsku w zakresie dyrygentury Orkiestr Dętych w klasie prof. Janusza Przybylskiego. W 2014 roku obronił pracę doktorską na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w zakresie dyscypliny artystycznej – dyrygentura.

Program:

Jan Pieterszoon Sweelinck (1562-1621) – Fantasia chromatica, SwWV 25         

Luis Vierne (1870-1937)

Triptyque op. 58

Matines – Andante moderato

Communion – Adagio espressivo,

Stèle pour un enfant défunt – Larghetto molto espressivo,

Marcel Dupre (1886-1971) – Entrée, Canzona et Sortie pour orgue op. 62

Bogurodzica (opracowanie: Feliks Nowowiejski)

Karol Kurpiński (1785-1857) – Wielka symfonia bitwę wyobrażająca

Edward  Elgar (1857-1934) – Uwertura Polonia

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej