25.07.2021 Niedziela

Non Sola Scripta: Tomasz Orlow, Olgierd Żemojtel

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 25.07.2021
Godzina: 19:00
Wstęp: biletowany
Kup bilet: Kup/Rezerwuj
Cena biletu: Bilety: 20 PLN (normalny)
15 PLN (ulgowy)
Miejsce wydarzenia: kościół św. Krzyża
plac Kościelny 1
50-329 Wrocław
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

Tomasz Orlow, fot. mat. pras.

Olgierd Żemojtel, fot. mat. pras.

Kiedy:
lipiec 25, 2021@7:00 pm – 8:00 pm
2021-07-25T19:00:00+02:00
2021-07-25T20:00:00+02:00

Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa Non Sola Scripta to seria koncertów o wyjątkowej formule programowej. Treścią muzycznych wieczorów – co wybrzmiewa już w łacińskim tytule – jest nie tylko to, co zapisane w partyturze, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Non Sola Scripta łączy organową klasykę z muzyką improwizowaną, także w wykonaniu wirtuozów innych instrumentów.

Wrocławski festiwal to jedyne wydarzenie organowe w kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania wybitnych muzyków: najlepszych organistów z całego świata z mistrzami innych instrumentów i wybitnymi wokalistami. Podczas XXVIII edycji festiwalu usłyszeć będzie można Koncerty odbywają się w niedzielne, wakacyjne wieczory w gotyckiej Kolegiacie Świętego Krzyża i św. Bartłomieja na Ostrowie Tumskim, na co dzień niedostępnej dla zwiedzających.

Koncert 25 lipca:

Tomasz Orlow (organy / organ / Orgel)

Organista, improwizator, pedagog, organolog i organmistrz. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie organów prof. J. Gembalskiego. Swoje umiejętności doskonalił uczestnicząc w mistrzowskich kursach oraz w Robert-Schumann-Musikhochschule w Düsseldorfie. Doktor sztuki muzycznej – jego koncert przewodowy był pierwszym w Polsce w całości improwizowanym recitalem organowym. Występy oraz prowadzone kursy w kraju i za granicą związane są z upowszechnianiem sztuki improwizacji organowej i fortepianowej. Stworzył również program nauczania improwizacji organowej dla szkół II stopnia. Pracuje w Instytucie Muzyki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie oraz współpracuje z zespołem śpiewaków miasta Katowice „Camerata Silesia”.               

Olgierd Żemojtel (wiolonczela / cello / Cello)

Wiolonczelista, absolwent Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu obecnie student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym w klasie prof. dr hab. Urszuli Marciniec-Mazur, oraz student kompozycji u dr Katarzyny Dziewiątkowskiej na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii.  Laureat m.in. II miejsca w Konkursie Smyczkowym China-Europe International Culture Arts Festival (2019) oraz I miejsca w Konkursie Małych Form Katedry Instrumentów Smyczkowych (2016). Występował m.in. na VII Międzynarodowym Brahms Festiwalu, festiwalu Musica Electronica Nova i Game Music Festiwal. Od 2020 roku współtworzy Wrocław Piano Trio.

Program:

Improwizowana parafraza na temat Preludium i Fugi g-moll Johannesa Brahmsa (1833-1897)

Improwizowane preludium chorałowe na temat Mein Jesu, der du mich Johannesa Brahmsa

Johann Sebastian Bach (1685-1750) – III Suita C-dur na wiolonczelę solo, BWV 1009

Giovanni Sollima (*1962) – Lamentatio

Olgierd Żemojtel (*1997) – Ingerencje (PRAWYKONANIE)

Improwizowana sonata organowa na tematy Johannesa Brahmsa

– cz. I – Allegro

– cz. II – Cantabile

– cz. III – Presto-finale

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej