Login

Register

Login

Register

8.08.2020 Sobota

Opowieści z osiedli: „Lot nad kleczkowskim gniazdem” – premiera odcinka

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 8.08.2020
Godzina: 11:00
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

Kiedy:
Sierpień 8, 2020@11:00 am – 11:30 pm
2020-08-08T11:00:00+02:00
2020-08-08T23:30:00+02:00

Czym były podniebne pogonie na lisami? Którędy przemykał ponoć kleczkowski kat? Jakie sekrety skrywa niezwykły Port Miejski? Usiądźcie wygodnie w fotelach i zapnijcie pasy – w trzecim odcinku „Opowieści z osiedli” czeka nas lot nad kleczkowskim gniazdem! Premiera odcinka 8 sierpnia.

„Opowieści z osiedli” to prawdziwa sąsiedzka superprodukcja, dzięki której bez wychodzenia z domu odkrywamy sekrety czterech wrocławskich osiedli: Brochowa, Przedmieścia Oławskiego, Ołbina i Kleczkowa. W trakcie 5-odcinkowej serialowej sagi poznajemy najzieleńsze zakątki, najsłynniejsze postaci, najciekawsze historie oraz miejsca nieznane i wyjątkowe – nigdzie nie znajdziecie tylu lokalnych smaczków!

Po wspólnym buszowaniu w brochowskiej zieleni i wyprawie w przeszłość Przedmieścia Oławskiego tym razem wędrować będziemy po zakamarkach Kleczkowa!

Lot and kleczkowskim gniazdem

W drugiej połowie XIX wieku tereny Kleczkowa, zabudowane z myślą o pobliskim porcie, były peryferiami Wrocławia. Dlatego to właśnie tutaj zdecydowano się wybudować szpital psychiatryczny oraz więzienie. Jednak na Kleczkowie znaleźć można kilka jeszcze innych zaskakująco ciekawych rzeczy i to właśnie mniej znane miejsca na osiedlu będą tematem przewodnim trzeciego odcinka serialu.

Razem z naszym przewodnikiem, Szymonem Maraszewskim i dzielną ekipą filmową odwiedzimy m.in. tereny dawnego kąpieliska i basenu, którego budynek zaprojektował słynny architekt Richard Konwiarz i poszukamy miejsca  z którego przed wojną startowały balony. Spróbujemy też znaleźć podziemny tunel, którym rzekomo przechadzał się dawniej kat i poznamy się bliżej z pełnym tajemnic Portem Miejskim.   

Zdobytą przed ekranem wiedzę koniecznie sprawdźcie później „w realu” i dajcie znać, czy znaleźliście wszystkie osiedlowe miejscówki.

Odcinek 3 dostępny będzie od 8 sierpnia na Facebooku Sąsiadujemy i Youtubie Strefy Kultury Wrocław

Opowieści z osiedli

Pandemiczna sytuacja zmusiła nas do zmiany planów i ograniczenia w tym roku liczby sąsiedzkich spacerów. Jednak zwiedzać Wrocław można przecież na różne sposoby, dlatego postanowiliśmy zaprezentować Wam podwórkowe historie właśnie w postaci miniserialu „Opowieści z osiedli”, który obejrzeć możecie w dowolnym miejscu i chwili. Odcinki potrwają około 20 minut. W każdym udamy się na wycieczkę po innym osiedlu i w każdym towarzyszył będzie nam inny motyw przewodni.

Program TV

 • odcinek 1: „Z kamerą wśród brochowskiej zieleni”
  oglądaj TUTAJ

 • odcinek 2: „Dawno temu na Trójkącie”
  oglądaj TUTAJ

 • odcinek 3: „Lot na kleczkowskim gniazdem”
  oglądaj od 8 sierpnia

 • odcinek 4: „Sekretne życie Ołbina” 
  oglądaj od 15 sierpnia

 • odcinek 5: „Poszukiwacze zaginionych podwórek”
  oglądaj od 22 sierpnia

Gospodarzem serialu jest wyjątkowy Szymon Maraszewski. Nasz przewodnik jest absolwentem filozofii, autorem książki „Wrocław. Miasto jest Twoje!”, a także licencjonowanym przewodnikiem, współpracującym z Free Walkative Tour Wrocław. W ramach Sąsiadujemy i „Wrocław – wejście od podwórza” od kilku lat prowadzi nas przez osiedlowe zakątki podczas serii sąsiedzkich i podwórkowych spacerów. Tym razem debiutuje przed kamerą jako prowadzący naszego serialu!

Produkcja wideo: IKONA

- Czytaj także

p:31388