19.09.2020 Sobota

Pochwała wspólnoty – rozmowa

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 19.09.2020
Godzina: 18:00
Miejsce wydarzenia: Infopunkt Nadodrze – Łokietka 5, ul. Władysława Łokietka 5
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

Kiedy:
wrzesień 19, 2020@6:00 pm – 8:00 pm
2020-09-19T18:00:00+02:00
2020-09-19T20:00:00+02:00

Po kilku miesiącach od premiery książki „Kultura alternatywna. Strategie istnienia – przypadek Salki CRK” zapraszamy na rozmowę o energii twórczej i motywacji artystek związanych z szeroko pojmowaną sceną muzyki niezależnej. Okazja jest idealna: potkanie odbędzie się 19 września podczas czwartej edycji Muzycznej Nocy Nadodrza!

Publikacja powstała w wyniku projektu badawczego wokół nadodrzańskiej Salki CRK, który w ramach programu Praktycy Kultury zrealizował zespół w składzie Paweł Piotrowicz, Marta Trawinska oraz Karol Paczkowski. Podczas tegorocznej Muzycznej Nocy Nadodrza w Infopunkcie Nadodrze – Łokietka 5 spotkamy się z artystkami i działaczkami związanymi z wrocławską kulturą alternatywną i zastanowimy się nad definicją i formułą ich działań. Przyjrzymy się również projektom muzycznym, które zostały tymczasowo lub trwale zawieszone.

Pochwała wspólnoty

Jednym z tekstów, które znalazły się w publikacji „Kultura alternatywna. Strategie istnienia – przypadek Salki CRK” jest „Pochwała wspólnoty” autorstwa wrocławskiej badaczki Marty Trawinskiej. Jej refleksje, oparte o rozmowy z uczestniczkami i uczestnikami projektu, stanowią doskonałą ramę dla naszych rozważań – zarówno w kontekście badawczym, jak i równości płci w środowisku muzycznym.

W swoim tekście Trawinska odnosi się do muzyki jako strategii wspólnoty – podczas naszego spotkania skupimy się więc na tym, czym dla naszych rozmówczyń jest muzyka i co je napędza do grania. Czy jest to ich sposób na życie, który nierozerwalnie związany jest z potrzebą bycia razem z innymi, tożsamymi światopoglądowo jednostkami? Skąd bierze się energia twórcza, która objawia się tworzeniem zespołów muzycznych i budowaniem społeczności wokół pasji? Czy są to działania stricte dla przyjemności, sposób na spędzanie czasu wolnego, czy może jest to już praca? Kim właściwie są dziewczyny związane z Salką CRK? Jak czują się w swoich rolach scenicznych? Z czego wynika efemeryczność żeńskich składów muzycznych skupionych wokół tego miejsca i czym różni się – w swojej dynamice i rozwoju – od statusu zespołów stworzonych przez mężczyzn? Czy tworzenie muzyki równa się tworzeniu wspólnoty?

Chwalić (lub ganić) wspólnotę będą:

Ewa Głowacka – wrocławska projektantka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Universidad del Pais Vasco w Bilbao. Jest wokalistką Przepychu – jednego z zespołów związanych z Salką CRK. Jest także autorką oprawy graficznej publikacji „Kultura alternatywna. Strategie istnienia – przypadek Salki CRK”.

Iwona Jarosz – absolwentka wrocławskiego kulturoznawstwa, zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym. Członkini kolektywu CRK. Perkusistka w zespołach Norymberga, Barłóg, NIC. Poszukuje sensu życia i dziury w całym.

Marta Trawinska – członkini zespołu badawczego, które zrealizował projekt o Salce CRK; doktor socjologii na Uniwersytecie Wrocławskim; absolwentka podyplomowych gender studies na Uniwersytecie Jagiellońskim; ukończyła szkołę trenerów umiejętności społecznych; niezależna badaczka, trenerka kompetencji społecznych i edukatorka (edukacja antydyskryminacyjna, globalna, obywatelska). Jako badaczka współpracuje z instytucjami badawczymi i organizacjami pozarządowymi.

Rozmowę poprowadzi Joanna Synowiec – absolwentka Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Wrocławskiego i Gender Studies IBL PAN, kuratorka, animatorka kulturalna, artystka. Pracuje w szerokim polu sztuki i przestrzeni społecznej. Interesuje się mikronarracjami, historiami niekonwencjonalnymi, feminizmem i pozainstytucjonalnym obiegiem sztuki.

/

Więcej o publikacji „Kultura alternatywna. Strategie istnienia – przypadek Salki CRK” przeczytacie tutaj

Publikację w wersji online przeczytacie tutaj

/

Spotkanie wokół publikacji „Kultura alternatywna. Strategie istnienia – przypadek Salki CRK” organizujemy we współpracy z Infopunkt Nadodrze – Łokietka 5 w ramach Muzycznej Nocy Nadodrza. Jej najbliższa edycja to przede wszystkim wydarzenia plenerowe. W różnych punktach osiedla będzie można usłyszeć wyjątkowe projekty dźwiękowe i uczestniczyć w koncertach i działaniach muzycznych.

Więcej informacji o programie Praktycy Kultury przeczytacie tutaj

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej