Login
Register

Login
Register

25.10.2019 Piątek

„Prometeusz” – spektakl akrobatyczno-taneczny

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 25.10.2019
Godzina: 11:00
Wstęp: biletowany
Kup bilet: więcej informacji wkrótce...
Cena biletu: Bilety dla grup zorganizowanych w cenie 25 zł – uczniowie, 1 zł opiekun. Rezerwacje dla grup zorganizowanych pod adresem: alicja.dolata@strefakultury.pl tel. 797-128-777
Miejsce wydarzenia: Impart, sala teatralna
Mazowiecka 17
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

fot. Wiktor Bernatowicz

Kiedy:
Październik 25, 2019@11:00 am – 1:00 pm
2019-10-25T11:00:00+02:00
2019-10-25T13:00:00+02:00

„Prometeusz” – spektakl akrobatyczno-taneczny, w którym środkiem wyrazu jest bardzo szeroko rozumiana forma ruchowa czyli taniec, akrobacje, teatr cieni, elementy ekwilibrystyki cyrkowej i wschodnie sztuki walki. Zbudowane z rozmachem widowisko nie jest jednak popisem akrobatycznym czy tanecznym, w „Prometeuszu” zawarta jest wyraźna treść i historia, a elementy ruchowe są jedynie narzędziami narracji.

Mit o Prometeuszu

Kanwą przestawienia jest antyczny mit o Prometeuszu, który za pomocą wykradzionego bogom ognia budzi w ludziach rozum, myślenie, kreatywność, pasje i zainteresowanie światem. Niezadowolony z obrotu spraw Zeus posyła na ziemię Pandorę z puszką pełną ludzkich trosk, chorób i lęków. Pandora uwodzi brata Prometeusza (jego intelektualne przeciwieństwo) i namawia do otwarcia puszki, uwalniając na świat wszelkie ludzkie nieszczęścia. Prometeusz mści się na Zeusie, podstępem wymuszając na nim błędny wybór byka ofiarnego. W odwecie Zeus przykuwa Prometeusza do skał Kaukazu, wystawiając go na codzienne cierpienie. Oś spektaklu wyznacza konflikt Prometeusza z Zeusem. Prometeusz jest tutaj przedstawicielem humanizmu, świeckości, rozwoju i nauki, Zeus natomiast symbolizuje dogmatyczną wiarę, bezkrytyczne kultywowanie tradycji i ślepe, bezmyślne posłuszeństwo.

Przedstawienie opiera się na ruchu, ale nie jest spektaklem stricte tanecznym ani pantomimicznym. Jako główny środek wyrazu artyści wykorzystują tutaj szeroko rozumiany ruch sceniczny, taniec, akrobacje oraz ekwilibrystykę cyrkową. Kolejną cechą, która może wyróżniać ten spektakl, jest jego nawiązanie w formie do teatru antycznego. Walorem realizacji jest połączenie widowiska z teatrem dramatycznym. Treść jest uniwersalna i ponadczasowa.

Bilety

Rezerwacje dla grup zorganizowanych pod adresem:

alicja.dolata@strefakultury.pl tel. 797-128-777

Zespół

Kamil J. Przyboś – scenariusz i reżyseria, scenografia, adaptacja muzyczna
Maja Lewicka – choreografia
Anna Chadaj – kostiumy
Tomasz Filipiak – reżyseria świateł
Produkcja: Strefa Kultury Wrocław we współpracy z Agencją Artystyczną Everest.

UWAGA: w spektaklu wykorzystywana jest lampa stroboskopowa.

- Czytaj także

FreshMail.pl
 
p:14928