17.02.2024 Sobota

„Stosunki prawne” – spektakl

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 17.02.2024
Godzina: 19:00
Wstęp: biletowany
Kup bilet: Kup/Rezerwuj
Cena biletu: Bilety: 50 zł (normalny), 40 zł (ulgowy)
Miejsce wydarzenia: Firlej, ul. Grabiszyńska 56
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

fot. MAZIARZ_PICTIRE

fot. MAZIARZ_PICTIRE

Analiza problemów relacji damsko-męskich z przymrużeniem oka w spektaklu teatralnym „Stosunki prawne”, przygotowanym w oparciu o tekst autorstwa Szymona Turkiewicza.

Czy ONA plus ON zawsze równa się ONI? Jak rozwiązać problemy w związku? Jak uporządkować i znormalizować relację damsko-męską? Czy zaspokojenie potrzeb każdej ze stron jest w ogóle możliwe? Czy istnieją jakieś gotowe rozwiązania, regulaminy, wzory, które można zastosować? Na te pytania spróbują odpowiedzieć bohaterowie spektaklu „Stosunki prawne” – lekkiej  komedii damsko-męskiej.

ONA i ON. To taka gra. Gra, w którą wprowadza widzów autor Szymon Turkiewicz, toczy się od początku świata. Zawsze są dwie strony. Niby zasady tej gry są znane, strategia jest wprowadzana, a jednak… ukryte pod powierzchnią uczucia, instynkty, siła natury, wzajemne przyciąganie wpływają na rozgrywkę. I choć chciałoby się je okiełznać, zdominować przeciwnika – to, czy jest to możliwe? Czy którakolwiek ze stron ma szansę na totalną wygraną? Może nie chodzi więc o wynik… tylko o samą grę? Może to właśnie ta gra napędza całą naszą cywilizację?

Od początku historii ludzkości kobiety i mężczyźni toczą ze sobą nienazwaną walkę. To próby osiągnięcia przewagi w związku, podporządkowania sobie partnera, zagwarantowania jego zainteresowania i miłości. Czy wprowadzenie do związku „Kodeksu postępowania damsko-męskiego” jest planem pokojowym? Czy możliwe jest sporządzenie umów regulujących wszystko? Począwszy od wyrzucania śmieci, wspólnych zakupów, planowania urlopu? – Jeśli chcesz dobrze się bawić, pośmiać i wyjść z teatru z refleksją, koniecznie zobacz ten spektakl. „Stosunki prawne”: gra, w którą każdy z nas gra – mówi Marek Kocot, jeden z głównych bohaterów występujących w sztuce.

Premiera spektaklu odbyła się w listopadzie 2023 roku w Firleju. Ogromne emocje towarzyszyły aktorom podczas trzech pierwszych dni grania sztuki. Jaki był odbiór publiczności?  – Premiera zawsze wzbudza duże emocje. Pierwsza konfrontacja z publicznością powoduje niepewność. Podaje w wątpliwość, zasadność spektaklu i całej włożonej w niego pracy. Jednak odbiór widowni był bardzo dobry, wiele osób potwierdzało, że odnalazło się w sytuacjach, które pojawiają się w spektaklu. W sztuce są one przerysowane i wyolbrzymione, ale dotykają codziennych problemów w związkach i w ten sposób stają się uniwersalne – opowiada Anna Skubik-Sigala, która wcieliła się w żeńską rolę w spektaklu.

Komedia „Stosunki prawne” to sztuka pełna codziennych perypetii każdego człowieka. , ale zagranie głównych bohaterów w to duże wyzwanie. – To zdecydowanie było dla nas nowe doświadczenie. Wcześniej z Anią graliśmy w bajce dla dzieci. Nasze relacje były zupełnie inne. Ponieważ tamta współpraca zostawiła niedosyt, chcieliśmy spróbować czegoś nowego. Zaczęliśmy szukać repertuaru, w którym bylibyśmy dla siebie partnerami. Dorosłymi partnerami. Mam duże zaufanie do Ani i chociaż z początku było trudno, otworzyłem się przed nią. Spektakl to tylko zwieńczenie bardzo długiego okresu prób, w których trakcie przebywaliśmy ze sobą nieraz częściej, niż z naszymi najbliższymi. Musieliśmy „nastroić się” na siebie, nauczyć słuchać i odczuwać – opowiada Marek Kocot, grający męską rolę. – Zaufanie ma fundamentalne znaczenie. Może się zdarzyć, że podczas spektaklu coś pójdzie nie tak, jakiś fragment wypadnie albo zwyczajnie pojawi się pustka w głowie „co dalej?”. Wtedy uratuje nas właśnie zaufanie do partnera – dodaje.

Spektakl powstał we współpracy Stowarzyszenia Kultura Oświata Teatr oraz Strefy Kultury Wrocław. Współfinansowany ze środków finansowych Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).

 

„Stosunku prawne”

Występują: Anna Skubik-Sigala, Marek Kocot

Muzyka: Waldemar Maszyński

Mise en scène: Anna Skubik-Sigala, Marek Kocot

 

- Czytaj także

Popularne wydarzenia

Zobacz więcej
12.05.2024

Ladies first: Yumi Ito & Szymon Mika

Impart Centrum, Piłsudskiego 19 Zobacz na mapie
1.06.2024

Orkiestra Mamy Śpiewamy i IMPART DZIECIOM – koncert

Impart Centrum, ul. Piłsudskiego 19 Zobacz na mapie
19.0720.07.2024

WROsound x urban jungle: 2-dniowy karnet

plac przed Impartem, Mazowiecka 17 Zobacz na mapie
19.07.2024

WROsound x urban jungle: 1 dzień

plac przed Impartem, Mazowiecka 17 Zobacz na mapie
20.07.2024

WROsound x urban jungle: 2 dzień

plac przed Impartem, Mazowiecka 17 Zobacz na mapie

Polecamy

Zobacz więcej