25.10.2019 Piątek

Gdzie:
Józefa Piłsudskiego 105
Polska

To już trzeci projekt powstały w ramach BERLIN_ forum kultury_WROCŁAW – spotkania twórców i organizatorów kultury z Wrocławia i Berlina, których celem jest sieciowanie i współtworzenie projektów łączących różne dyscypliny sztuki.

Wszyscy spotykają się na dworcu

Trwa taniec, a nasza podróż ma się dopiero rozpocząć lub właśnie się skończyła. Inspiracją poszukiwań jest tutaj „istota tranzytu”, przenikanie i ruch, współtworzących naszą współczesną płynną rzeczywistość. Coraz więcej osób z powodów osobistych, zawodowych, politycznych czy ekonomicznych jest w drodze, jest w ciągłym ruchu.

Pokaz rozpocznie się na dworcu kolejowym Ostkreuz w Berlinie przed odjazdem Pociągu do Kultury do Wrocławia około 12:30. Kontynuowana będzie w Pociągu do Kultury i na stacjach pośrednich oraz po przyjeździe do Wrocławia. Finał zaplanowano wieczorem znów na dworcu Ostkreuz w Berlinie.

Ostkreuz Berlin 12:40 –> Kulturzug / Pociąg do kultury –> Wrocław 16.48  –> Ostkreuz Berlin 21:19

Autorzy, artyści:

Andreas Kaiser (muzyka) – uczył się gry na organach pod okiem Petera Wackwitza, a wykształcenie muzyki kościelnej zdobył u boku Martina Blindow, w Münster. Studiował  inżynierię dźwięku na Akademii Sztuk Pięknych w Berlinie. Zasięgał lekcji gry na fortepianie u Wilhelma von Gruneliusza. Komponuje muzykę filmową już od 15 równocześnie pracując, jako organista w Münster i Berlinie.

Anja Schäplitz (taniec i śpiew) – tancerka, choreografka, muzyk. Wykształcenie zdobyła w Laban Centre w Londynie. Wyprodukowała i realizowała choreografię dla wielu międzypokoleniowych projektów artystycznych. Swój warsztat szkoliła pracując z ludźmi o różnych potencjałach i możliwościach fizycznych pochodzących z różnych kultur. Od początku lat dziewięćdziesiątych Anja jest tancerką w zespole company no thrills. W 2014 roku była współzałożycielką berlińskiej organizacji non-profit Tanz & Theater im PHYNIX e.V., w której obecnie pełni funkcję drugiej przewodniczącej. W 2015 roku dołączyła do Global Water Dances Performance Kollektiv Berlin – jako choreograf, a dwa lata później objęła stanowisko 2017 co-dyrektorki artystycznej. Schäplitz jest również gitarzystką basową i wokalistką Lerch & Band.

Hanna Szymczak (taniec) – choreografka, tancerka i performerka z Wrocławia, mieszkająca w USA. Specjalizuje się we współczesnym tańcu (modern, improwizaja i kontakt). Ukończyła Przywództwo i Sztuki Performatywne w Hope College w USA oraz obroniła tytuł magistra Sztuk Performatywnych w Przestrzeni Publicznej na Fontys University w Holandii. Brała udział w niemiecko-amerykańskiej wymianie studentów Stowarzyszenia Fulbright. Hania występowała, tworzyła i prowadziła zajęcia m.in. w Niemczech, Indiach, Grecji, Turcji, Polsce i USA. Reprezentowała Polskę na trzecim wyszehradzko-tureckim festiwalu Kultury w Istambule, a ostatnio można było ją spotkać na SLOT Art Festival w Lubiążu.

Sylvia Tazberik (taniec i śpiew) – urodziła się na Słowacji, a lata dzieciństwa spędziła w Berlinie. Studiowała śpiew klasyczny w Berlinie, a następnie w Dreźnie. Od momentu otrzymania dyplomu pracuje jako freelancerka – śpiewa w chórach operowych, występuje jako solistka. Cztery lata temu zaczęła uczyć się języka polskiego, a w międzyczasie zdobyła wykształcenie pedagoga teatralnego. Obecnie pracuje zarówno z uczniami, jak i dorosłymi. Oferuje warsztaty operowe, opracowała autorskie programy muzyczne.

Projekt jest wspierany i finansowany przez Senat Miasta Berlina ds. Kultury i Europy.