We Wrocławiu znaleźli się z różnych powodów. Niektórzy z nich mieszkają tu od lat, inni, prześladowani we własnym kraju, po tragicznych wydarzeniach białoruskiego sierpnia 2020 roku, dopiero niedawno znaleźli tu schronienie i szansę na lepszą przyszłość. Tak czy inaczej diaspora białoruska staje się coraz liczniejsza i bardziej różnorodna. Z trwogą obserwują sytuację w swojej ojczyźnie oraz w sąsiedniej Ukrainie, zdają trudny, lecz niezwykle ważny egzamin z jedności i wytrwałości. W tych okolicznościach Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej stał się dla nich prawdziwym świętem, podczas którego mogą dzielić się swoją kulturą i sztuką, przypominając mieszkańcom miasta jak wiele ich łączy i jak mało w rzeczywistości dzieli. To już XII edycja festiwalu organizowanego od 2011 roku przez Fundację „Za Wolność Waszą i Naszą”. Wydarzenia te są przygotowywane dzięki wsparciu władz miasta, marszałkostwa i województwa dolnośląskiego oraz współpracy z licznymi partnerami i instytucjami kultury. – Cenimy tę pomoc oraz każdy gest empatii i szczerego zaangażowania skierowany do mniejszości białoruskiej. Jesteśmy przekonani, że dzięki takim przejawom solidarności oraz wszelkim próbom budowania autentycznej wspólnoty i łączenia ludzi, możemy patrzeć w przyszłość z nadzieją i odwagą. Stąd też hasło przewodnie naszego festiwalu: RAZEM – DALEJ. Razem jako społeczność jesteśmy w stanie nie tylko iść dalej, ale także budować lepsze jutro dla nas wszystkich. W tym celu zrzeszamy i prezentujemy inicjatywy kulturalne Białorusinów Wrocławia, dbając jednocześnie o to, aby były one dostępne dla jak najszerszego grona mieszkańców i gości miasta – mówią organizatorzy.
17 października podczas XII Festiwalu Niezależnej Kultury Białoruskiej w IMPART CENTRUM odbędzie się pokaz projektu muzycznego Z@KLĘCIE, „opartego na archaicznych pieśniach i rytuałach z Polesia – krainy na pograniczu Białorusi i Ukrainy”. Ten projekt nie tylko przypomina o korzeniach Białorusinów, ale również inspiruje do myślenia o tym, jak tradycje mogą prowadzić w przyszłość, kiedy pielęgnuje się je wspólnie. W scenariuszu wykorzystano zmowę, czyli stary, zanikający gatunek ustnej poezji ludowej Białorusi, któremu przypisywano niegdyś magiczne właściwości. Z@klęcie to próba wskrzeszenia dawnej tradycji i jej przyswojenia przez odbiorcę epoki cyfrowej.
Spotkajmy się z białoruską kulturą we Wrocławiu, w Mieście Spotkań!
Bo RAZEM możemy iść DALEJ!
Festiwal jest współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz przy wsparciu miasta Wrocław, z dofinansowania Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.
Organizator: Fundacja „Za Wolność Waszą i Naszą”.
Językami festiwalu są białoruski oraz polski.