30.06.2024 Niedziela

Cena biletu: 25 zł - normalny
20 zł - ulgowy

140 zł - karnet
Miejsce wydarzenia: Ostrów Tumski, pl. Kościelny 1, Kolegiata Św. Krzyża i Św. Bartłomieja

prof. Chorosiński fot. Slawek Przerwa

Wratislavia Trumpet Consort fot. mat. prasowe

czerwiec 30, 2024@7:00 pm – 8:00 pm
2024-06-30T19:00:00+02:00
2024-06-30T20:00:00+02:00

Ostrów Tumski ponownie wypełni magia dźwięków, a to za sprawą XXXI edycji Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta”. Strefa Kultury Wrocław wraz z prof. Andrzejem Chorosińskim zapraszają w każdą niedzielę od 30 czerwca do 25 sierpnia do Kościoła św. Krzyża, na kolejną edycję niezwykłego muzycznego wydarzenia łączącego organową klasykę z muzycznymi improwizacjami.

KONCERT 30 CZERWCA:

• Andrzej Chorosiński – organy
  • Wratislavia Trumpet Consort

w składzie:

Igor Cecocho, Krzysztof Kwiatkowski, Zofia Kotas, Mikołaj Ledniowski, Zofia Nycz

Prof. dr hab. Andrzej Chorosiński studia w warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie organów Feliksa Rączkowskiego, ukończył z wyróżnieniem. W latach 1969–1974 odbył studia kompozytorskie pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza. Koncertował niemal we wszystkich krajach Europy, a także w Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii. Występował w tak renomowanych miejscach jak: Filharmonia Narodowa w Warszawie, Koncerthuset w Sztokholmie, Sala im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie, Katedra Notre Dame w Paryżu, King’s College Chappel w Cambridge, Aula im. Pawła VI w Watykanie, Katedra św. Patryka w Nowym Jorku, czy Town Hall w Adelajdzie. Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych w kraju i za granicą. Nagrał też ponad 20 płyt LP i CD W roku 2003 Związek Producentów Audio-Video przyznał mu tytuł „Podwójnej Platynowej Płyty” (płyta CD nagrana w Bazylice w Licheniu). W roku 1992 otrzymał tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych. Jest profesorem klas organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W latach 1987–1993 był prorektorem ds. artystycznych, a w latach 1993–1999 sprawował godność rektora Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W latach 1993–2000 był członkiem Prezydium AECAM — Stowarzyszenia Rektorów Europejskich Uczelni Muzycznych. Sprawował również godność przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych w Polsce — KRUA. Posiada liczne odznaczenia i nagrody, m.in. Zasłużonego Działacza Kultury, Złoty Krzyż Zasługi, medal „Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti”, medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W roku 2008 otrzymał tytuł doktora honoris causa Keimyung University w Korei Południowej. Jest honorowym obywatelem miast: Frombork, Jelenia Góra, Kłodzko i Polanica Zdrój przyznanych za zasługi w popularyzowaniu kultury muzycznej.

Grupa Wratislavia Trumpet Consort składa się z utalentowanych trębaczy młodego pokolenia, absolwentów Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Pomysłodawcą tego projektu oraz liderem i kierownikiem muzycznym zespołu jest prof. Igor Cecocho. Repertuar zespołu złożony jest z utworów różnych epok i stylów. Muzycy wykonują zarówno muzykę kameralną jak i koncerty lub sonaty na dwie-trzy trąbki i organy. Specjalność zespołu stanowi muzyka przestrzenna. Idea takiego wykonania muzyki powstała w wyniku wielu prób akustycznych, które dowiodły, że brzmienie trąbek rozlegające się z różnych stron pomieszczenia o dobrej akustyce (np. hali kościoła) pozwala osiągnąć zdumiewające efekty kolorystyczne i potęguje wrażenie przestrzeni. Dodatkową atrakcją zespołu jest wykorzystanie całego przekroju instrumentarium łącznie z instrumentami historycznymi z epoki baroku. Z powodzeniem zespół Wratislavia Trumpet Consort koncertował na wielu Międzynarodowych Festiwalach organowych i muzyki kameralnej.

Program koncertu:

Benjamin Britten (1913-1976) Fanfare for St. Edmundsbury

Ludwig van Beethoven (1770-1827) Sonata c moll (Patetyczna) Op. 13 (opr. Andrzej Chorosiński)

(Grave, Allegro di molto e con brio, Adagio cantabile, Rondo. Allegro)

Vassily Brandt (1869-1923) Andante religioso

Georg Philipp Telemann (1681-1847) Three Marche

Fryderyk Chopin (1810-1849) Polonez c moll. Op.40 Nr 2 (opr. Andrzej Chorosiński)

Sławomir Cichor (1982) Ballada

Waldemar Wróblewski (1956-2005) Fanfara