Ostrów Tumski ponownie wypełni magia dźwięków, a to za sprawą XXXI edycji Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta”. Strefa Kultury Wrocław wraz z prof. Andrzejem Chorosińskim zapraszają w każdą niedzielę od 30 czerwca do 25 sierpnia do Kościoła św. Krzyża, na kolejną edycję niezwykłego muzycznego wydarzenia łączącego organową klasykę z muzycznymi improwizacjami.
KONCERT 28 LIPCA:
- Michał Kopyciński – organy
- Wojciech Kopyciński – puzon
Michał Kopyciński urodził się w Lublinie. Tam też ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w klasie organów Sławomira Kurczaby. Naukę kontynuował na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku, początkowo u prof. Andrzeja Chorosińskiego i dr Bartosza Jakubczaka, następnie w klasie orgnów prof. Jana Bokszczanina. W latach 2016-2017 studiował w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii w klasie organów, fisharmonii i kameralistyki prof. Jorisa Verdin. Swoje umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: Jane Parker Smith, Thomasa Trottera (Anglia), Raula Prieto Ramireza (Hiszpania), Ulricha Walthera (Niemcy), Konstantina Volostnova, Alexeya Schmitova (Rosja), Petera van Dijk (Holandia), Maurizio Maffezzoli, Lorenza Ghielmiego (Włochy), Kevina Bowyer’a (Szkocja) i Gary’ego Verkade (Szwecja). Od 2014 roku sprawuje funkcję Prezesa Fundacji Sono Organi. Jest ponadto dyrektorem artystycznym „Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej” w Lublinie. W latach 2018-2021 prowadził zajęcia z fisharmonii oraz kameralistyki organowej w Filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Białymstoku. W swoich zbiorach posiada cztery cenne fisharmonie: amerykańskiej firmy „Estey” z Brattleboro w stanie Vermont z lat 20-tych XX wieku, francuskiej firmy „Alexandre” z 1862 roku, niemieckiej firmy „J&P Schiedmayer” z 1873 roku oraz najcenniejszą paryskiej firmy „Mustel” z roku 1904. W 2018 roku wspólnie z pianistą Tomaszem Jeleniewskim stworzył pierwszy w Polsce duet w składzie fisharmonia, fortepian o nazwie „Duet na 149 klawiszy”. Prowadzi czynną działalność koncertową w kraju i za granicą (Hiszpania, Niemcy, Włochy, Belgia, Litwa).
Wojciech Kopyciński urodził się w Lublinie. Tam też uczęszczał do Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Lipińskiego. W 1986 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie puzonu profesora Juliusza Pietrachowicza. Podczas studiów występował w „Big Warsaw Band” przy Stołecznej Estradzie. W 1993 roku został puzonistą Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Udziela się także jako muzyk jazzowy. Występuje z zespołami jazzu tradycyjnego takich jak: „Old jazz players” oraz „Jazz Revival”. Bierze czynny udział w życiu muzycznym Lublina. Pracuje w ognisku muzycznym przy parafii w Wilczopolu.
Program koncertu:
Johann Sebastian Bach (1685-1750) Preludium i fuga e-moll BWV 548
Johann Sebastian Bach (1685-1750) Wachet auf, ruft uns die Stimme BWV 645
Georg Friedrich Händel (1685-1758) „Lascia qui pianga”
Johannes Brahms (1833-1897) Es ist ein Ros entsprungen op. 122
Georg Friedrich Händel (1685-1758) Largo
Benedetto Marcello (1686-1739) Sonata F-dur cz 1. Largo, cz. 2 Allegro
Max Reger (1873-1916) Introdukcja i passacaglia d-moll
informacje o festiwalu: TUTAJ
program festiwalu: TUTAJ