Ostrów Tumski ponownie wypełni się magią dźwięków za sprawą Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta”. Strefa Kultury Wrocław oraz prof. Andrzej Chorosiński zapraszają do Kościoła Świętego Krzyża na kolejną edycję niezwykłego muzycznego wydarzenia w każdą niedzielę od 6 lipca do 31 sierpnia.
„Non Sola Scripta” to festiwal z ponad 30-letnią tradycją, znany z wyjątkowej formuły łączącej klasyczne kompozycje organowe z improwizacją. Jest to wydarzenie o unikalnym charakterze w skali naszego kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania w niecodziennym składzie najlepszych organistów z wirtuozami innych instrumentów i wokalistami najwyższej klasy, tworzącymi wspólnie nowy rodzaj energii. Treścią muzycznych wieczorów jest nie tylko to, co odczytujemy z partytury, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Świadczy o tym, choćby łaciński tytuł, który w wolnym tłumaczeniu oznacza „nie tylko to, co zapisane”.
Podczas koncertu 10 sierpnia wystąpią:
Bogdan Narloch – organy
Roman Gryń – trąbki
Roman Gryń
Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie ukończył wydział instrumentalny ze specjalnością trąbka. Swoje umiejętności doskonalił u wybitnych pedagogów – Tiemofieja Dokshicera i Edwarda Tara. Pracował w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy oraz jako solista i kierownik grupy trąbek w Filharmonii Poznańskiej. Współpracował z licznymi orkiestrami w Polsce i za granicą, koncertując w Europie, USA i Kanadzie. Prowadzi bogatą działalność solistyczną i kameralną, jest współtwórcą zespołu Poznań Brass Quintet. Występował z wieloma wybitnymi organistami, m.in. Jiřím Tůmą, Andrzejem Chorosińskim i Romanem Peruckim. Jest profesorem Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Poznaniu, gdzie pełni funkcję Kierownika Katedry Instrumentów Dętych i Akordeonu. Zasiada w jury konkursów, prowadzi warsztaty i kursy interpretacji w zakresie muzyki orkiestrowej, kameralnej i solistycznej.
Bogdan Narloch
Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie organów prof. Leona Batora. Od wielu lat pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie oraz Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Słupsku. W latach 1995-2014 roku wspólnie z prof. Markiem Toporowskim organizował coroczne Ogólnopolskie Kursy Interpretacji Muzyki Organowej. Wykładał na Akademii Sztuki w Szczecinie i Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku. Jego aktywność koncertowa obejmuje recitale solowe, muzykę kameralną i koncerty z orkiestrami. Występował w większości krajów europejskich oraz w Brazylii, Izraelu, Kanadzie, Rosji, Urugwaju, Tajwanie i USA. W swoim dorobku posiada wiele nagrań płytowych prezentujących m.in. historyczne organy i muzykę organową Pomorza. Zajmuje się badaniami i ochroną historycznych organów na Pomorzu. Za swoją działalność został odznaczony m.in. brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice.
Program koncertu:
Marc Antoine Charpentier (1643-1704) – Preludium z Te Deum
Johann Sebastian Bach (1685-1750)
Aria Bist du bei mir, BWV 508
„Arioso” z kantaty Ich steh mit einem Fuß im Grabe, BWV 156
Concerto G-dur, BWV 592: Allegro–Largo–Presto
Fryderyk Chopin (1818-1849) – Etiuda E-dur, op. 10 nr 3
Enio Morricone (1928-2020) – Muzyka z filmu Misja
Gaston Bélier (1863-1938) – Toccata d-moll
Marek Czerniewicz (*1974) – For My Godfather
Flor Peeters (1903-1986) – Toccata, Fugue et Hymne sur Ave Maris Stella
Denis Bédard (*1950) – Variations sur Christus Vincit
Więcej informacji o festiwalu na: nonsolascripta.pl