Ostrów Tumski ponownie wypełni się magią dźwięków za sprawą Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta”. Strefa Kultury Wrocław oraz prof. Andrzej Chorosiński zapraszają do Kościoła Świętego Krzyża na kolejną edycję niezwykłego muzycznego wydarzenia w każdą niedzielę od 6 lipca do 31 sierpnia.
„Non Sola Scripta” to festiwal z ponad 30-letnią tradycją, znany z wyjątkowej formuły łączącej klasyczne kompozycje organowe z improwizacją. Jest to wydarzenie o unikalnym charakterze w skali naszego kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania w niecodziennym składzie najlepszych organistów z wirtuozami innych instrumentów i wokalistami najwyższej klasy, tworzącymi wspólnie nowy rodzaj energii. Treścią muzycznych wieczorów jest nie tylko to, co odczytujemy z partytury, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Świadczy o tym, choćby łaciński tytuł, który w wolnym tłumaczeniu oznacza „nie tylko to, co zapisane”.
Podczas koncertu 6 lipca wystąpią:
Einbecker Kantorei – chór
Ulrike Hastedt – dyrygent
Andrzej Chorosiński – organy
Ellen Wolpert – akompaniament, fortepian
Chór Einbecker Kantorei
Związany od kilkudziesięciu lat z katedrą św. Aleksandra w Einbeck, w południowej Hesji, w Niemczech. Od 1992 roku z sukcesem prowadzi go Kantor Ulrike Hastedt, która kształtuje profil artystyczny zespołu i poszerza jego repertuar. Chór specjalizuje się w muzyce liturgicznej, wykonując kantaty, msze, oratoria, pasje i tradycyjne pieśni kościelne. Einbecker Kantorei wykonuje monumentalne dzieła J.S. Bacha, Haendla, Mozarta, Haydna i Mendelssohna-Bartholda zarówno podczas koncertów w Einbeck, jak i za granicą — w Holandii, USA i Polsce. Występy chóru cieszą się uznaniem za wysoką jakość wykonania i pasję, którą wkładają w muzykę, zdobywając sympatię słuchaczy i krytyków.
Ulrike Hastedt
Ukończyła studia muzyczne w Hanowerze w specjalności organy i muzyka kościelna. W 1991 roku uzyskała tytuł kantora w kategorii Kirchenmusik-A-Examen. Od 1992 roku pracuje jako kantorka i organistka w katedrze Św. Aleksandra w Einbeck. Od 1993 roku pełni funkcję kantora okręgowego w Kirchenkreis Leine-Solling. Kieruje Einbecker Kantorei oraz trzema chórami: dziecięcym, młodzieżowym i gospelowym. Jej działalność obejmuje koncerty, pracę z zespołami i promowanie muzyki liturgicznej.
prof. dr hab. Andrzej Chorosiński
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie organów Feliksa Rączkowskiego w 1972 roku. W latach 1969–1974 studiował kompozycję pod kierunkiem Tadeusza Paciorkiewicza. Laureat nagrody na konkursie improwizacji organowej w Kilonii w 1972 roku. Koncertował w większości krajów Europy, Izraelu, USA, Kanadzie, Australii, Korei Południowej i Japonii, występując w renomowanych salach, m.in. w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Katedrze Notre Dame w Paryżu i King’s College Chapel w Cambridge. Nagrał ponad 20 płyt CD dla polskich, niemieckich i francuskich firm nagraniowych. Płyta nagrana w Bazylice w Licheniu została uhonorowana mianem „Podwójnej Platynowej Płyty”. Profesor Akademii Muzycznej we Wrocławiu, były rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, odznaczony m.in. medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Doktor honoris causa Keimyung University w Korei Południowej, honorowy obywatel kilku miast, m.in. Fromborka, Kłodzka i Jeleniej Góry.
Program koncertu:
Marc-Antoine Charpentier (1645–1704) – Te Deum
Gaude Mater Polonia
Johannes Brahms (1833–1897)
Schaffe in mir Gott, op. 29 nr 2 (cz. I)
Es ist das Heil uns kommen her, op. 29 nr 1 (cz. I)
Mit Fried und Freud ich fahr dahin, op. 74 nr 1
Trzy pieśni cygańskie, op. 103 nr 1–3: He, Zigeuner, Hochgetürmte Rimaflut, Wisst ihr, wann mein Kindchen
Johann Sebastian Bach (1685–1750) – Koncert a-moll, BWV 593 /Allegro–Adagio–Allegro/
George Frideric Haendel (1685–1759) – The Harmonious Blacksmith
John Rutter (*1945)
„The Lord bless you and keep you”
„Amazing Grace”
Josef Gabriel Rheinberger (1839–1901) – Abendlied, op. 69 nr 3
Louis Lewandowski (1821–1894) – Psalm 121 (18 liturgische Psalmen)
Gil Aldemá (*1928), David Eddleman (*1936) – Hewenu shalom aleichem
Felix Mendelssohn Bartholdy (1809–1847) – Verleih uns Frieden
Fryderyk Chopin (1810–1849) – Nokturn f-moll, op. 53 nr 1 (transkr. A. Chorosiński)
Johannes Brahms (1833–1897) – Uwertura akademicka (transkr. E. Lemare, A. Chorosiński)
Więcej informacji o festiwalu na: nonsolascripta.pl