Ostrów Tumski ponownie wypełni się magią dźwięków za sprawą Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej im. Johannesa Brahmsa „Non Sola Scripta”. Strefa Kultury Wrocław oraz prof. Andrzej Chorosiński zapraszają do Kościoła Świętego Krzyża na kolejną edycję niezwykłego muzycznego wydarzenia w każdą niedzielę od 6 lipca do 31 sierpnia.
„Non Sola Scripta” to festiwal z ponad 30-letnią tradycją, znany z wyjątkowej formuły łączącej klasyczne kompozycje organowe z improwizacją. Jest to wydarzenie o unikalnym charakterze w skali naszego kraju, którego założeniem jest eksperyment wynikający ze spotkania w niecodziennym składzie najlepszych organistów z wirtuozami innych instrumentów i wokalistami najwyższej klasy, tworzącymi wspólnie nowy rodzaj energii. Treścią muzycznych wieczorów jest nie tylko to, co odczytujemy z partytury, ale i improwizacja w różnych konfiguracjach i formach. Świadczy o tym, choćby łaciński tytuł, który w wolnym tłumaczeniu oznacza „nie tylko to, co zapisane”.
Podczas koncertu 27 lipca wystąpią:
Małgorzata Klorek – organy
Piotr Piechocki – klarnet
Karolina Stańczyk-Piechocka – akompaniament, organy
Małgorzata Klorek
Ukończyła studia na Akademii Muzycznej im. Ignacego Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Romualda Sroczyńskiego. Swoje umiejętności doskonaliła na kursach interpretacji muzyki organowej prowadzonych przez wybitnych wirtuozów w kraju i za granicą. Od lat organizuje Kursy Interpretacji Muzyki Organowej w Szczecinie dla młodzieży pod kierunkiem prof. Andrzeja Chorosińskiego oraz Kursy Improwizacji Organowej w Niemczech pod kierunkiem prof. Tomasza Adama Nowaka. Jest koordynatorką polsko-niemieckiego projektu Europejskiej Akademii Organowej w Wartin.
Karolina Stańczyk-Piechocka
Magister sztuki, pianistka i pedagog, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, filia w Szczecinie w klasie fortepianu prof. Franciszka Gajba. Obecnie wykłada w Akademii Sztuki w Szczecinie oraz pracuje w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego. Wraz ze swoją uczennicą zdobyła Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie w Atlancie. We współpracy z Piotrem Piechockim dokonała prawykonań utworów na klarnet i fortepian polskiego kompozytora Łukasza Wosia, zarejestrowanych na płycie „Barwy klarnetu”. Współpracuje z Orkiestrą Camerata Stargard oraz Filharmonią w Szczecinie, z którą nagrała m.in. ścieżkę dźwiękową do filmu „Kurier” Władysława Pasikowskiego.
Piotr Piechocki
Doktor habilitowany, Honorowy Profesor Oświaty, solista i kameralista od lat związany ze środowiskiem muzycznym Szczecina. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi na wydziale instrumentacyjnym w klasie klarnetu prof. Adama Wierzby. Przez ponad 30 lat klarnecista Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Współtwórca wielu zespołów kameralnych, m.in. „Ars Nova” i Kwartetu Dętego „Divertimento”. Założyciel Zachodniopomorskiego Festiwalu Klarnetowego. Prowadzi aktywną działalność koncertową, edukacyjną i warsztatową. W ostatnich latach koncertował na festiwalach organowych w Polsce, Niemczech i Szwecji. Odznaczony m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi oraz Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Program koncertu:
Johannes Brahms (1833-1897) – Uwertura akademicka, op. 80 (transkr. E. H. Lemare)
Georg Friedrich Haendel (1685-1759) – Largo
Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Aria z Suity na orkiestrę D-dur
Johann Christoph Friedrich Bach (1732-1795) – Allegretto con variazioni: Ah, vous dirai-je, maman
Tomaso Albinoni (1671-1751) – Adagio g-moll
Louis Vierne (1870-1937) – Hymne au soleil
Ennio Morricone (1928-2020) – Gabriel’s oboe z filmu Misja
Cesar Franck (1822-1890) – Sortie D-dur
Więcej informacji o festiwalu na: nonsolascripta.pl