Login

Register

Login

Register

21.10.2020 Środa

Zarys: „Neony” – spotkanie

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 21.10.2020
Godzina: 18:00
Wstęp: wolny
Miejsce wydarzenia: Recepcja, ul. Ruska 46
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

Kiedy:
Październik 21, 2020@6:00 pm – 7:00 pm
2020-10-21T18:00:00+02:00
2020-10-21T19:00:00+02:00

ZARYS to cykl spotkań: film + dyskusja o byciu twórcą, tworzywem, to be, or not to be z przeróżnych dziedzin projektowania.

Druga odsłona Zarysu zostanie poświęcona neonom, które rozświetlają przestrzeń miasta i wypełniają ulice bogactwem kolorów. Kiedyś “tylko” reklamy, dzisiaj – uznawane za miejską sztukę. Każdy neon jest projektowany w dużej skali i tworzony zasadą rzemiosła. Dawne reklamy oderwane są już od budynków i coraz częściej goszczą na instagramowych profilach gości podwórka ulicy Ruskiej.

W podwórku na Ruskiej znajduje się galeria, której eksponaty nie mogłyby się zmieścić pod dachem tradycyjnej instytucji. Neony, które odbijają się w szybach Recepcji zostały zebrane i uratowane przez Fundację Neon Side, grupę osób którym “od początku przyświecała idea przywrócenia świetlnych szyldów przestrzeni miejskiej, czyli tam, gdzie ich naturalne miejsce”. O tym, jak ratuje się wrocławskie neony opowie Daniela Szymczak z Fundacji Neon Side.

Film

W trakcie spotkania zaprezentowany zostanie  też film “Neon”, w reżyserii Erica Bednarskiego, który opowiada o warszawskiej kolekcji nenów na Pradze.

Traktując neony jako przykład sztuki współczesnej, kuratorzy odkrywają polityczne znaczenie pozornie niewinnych, świetlnych znaków. W filmie wypowiadają się m.in historyk, David Crowley, kolekcjonerka neonów, Ilona Karwińska czy artyści: Stanisław Soczyński i Paulina Ołowska.
Film: Neon / reż. Eric Bednarski | 2014

Gość

Daniela Szymczak (Fundacja Neon Side) – historyczka sztuki pasjonująca się starymi neonami, których wypatruje, gdziekolwiek się znajdzie. Miłośniczka wzornictwa z czasów PRL oraz Hanki i Rumcajsa. Od wielu lat współpracuje z Fundacją Neon Side Wrocław. Współautorka projektu galerii neonów przy ul. Ruskiej 46 i redaktorka publikacji „Neon Side. Wrocławskie neony”.

Liczba miejsc jest ograniczona.
Zapisy: recepcja@strefakultury.pl
W przypadku, gdy zapisałeś/aś się na wydarzenie, ale nie będziesz mógł/mogła wziąć w nim udziału – prosimy o informację!

- Czytaj także

p:33717