Sąsiadujemy na Ołbinie

Na tym pełnym niezwykłych kamienic i ciekawych historii osiedlu, wraz ze Stowarzyszeniem Żółty Parasol, przygotowaliśmy szereg sąsiedzkich atrakcji! Stworzymy lokalny przepiśnik, czyli zbiór przepisów na ołbińskie przysmaki, a także wyjątkowy Sąsiedzki Atlas - przewodnik po podwórkowych dźwiękach i obrazach. Będziemy też gotować i smakować, odkrywać magię słuchowisk w plenerze i bawić się podczas sąsiedzkich kolacji. Pojedziemy nawet na Wakacje all inclusive.

Podczas "Wrocław– od podwórza" na Ołbinie powstały 3 instalacje: Nieskończony Zielony Adama Kalinowskiego, Domek na Jesionie Niedzielnych, czyli Cecylii Malik, Bartolomeo Koczenasza, Piotra Dziurdzi i Jakuba Wesołowskiego oraz ławka KOCHAM Elżbiety Jabłońskiej.

Harmonogram działań

1.06-12.07 | Sąsiedzki przepis na Ołbin

Wszystkich mieszkańców i mieszkanki Ołbina zapraszamy do dzielenia się domowymi przepisami! Przez cały czerwiec w kilku ołbińskich punktach będziecie mogli zostawić receptury na ciasta, przetwory, sałatki, zupy i wiele innych. Jeśli wolicie drogę elektroniczną, ślijcie je na sasiadujemy@strefakultury.pl. Zebrane przepisy wykorzystamy do stworzenia sąsiedzkiego przepiśnika, a w lipcu na ich podstawie przygotujemy wspólnie plenerową kolację. Będzie pysznie!

Przepisy od 1 czerwca możecie zostawiać w:

1) siedzibie Stowarzyszenia Żółty Parasol, ul. Prusa 37-39

2) Bibliotece Grafit, ul. Namysłowska 8

3) Kontenerze ESK w Parku Tołpy

4) Lodziarni Maleńka, ul. Prusa 61

A dodatkowo, wypatrujcie też sąsiedzkich mini-kolacji! Raz na tydzień sąsiad lub sąsiadka przygotuje mini-kolację według własnego przepisu na Ołbin. Na ulicy, w domu, parku czy ogródkach działkowych podzielimy się posiłkiem i przepisem.

14.07 | Premiera sąsiedzkiego przepiśnika

Skwer Ludzi ze Znakiem „P”

W lipcu zaprosimy sąsiadów i sąsiadki na finał Sąsiedzkiego przepisu na Ołbin. Będzie to dzień premiery sąsiedzkiego przepiśnika. Wspólnie zasiądziemy do kolacji w plenerze, aby lepiej się poznać i spróbować ołbińskich przysmaków. Z zebranych w czerwcu przepisów wyłonimy te najpyszniejsze i najbardziej unikalne, które wykorzystamy do przygotowania kolacji. Zaplanowaliśmy też przestrzeń do sąsiedzkiej wymiany – przetworów, sadzonek, nasion, plonów.

27-29.06 | Sąsiedzki Atlas

27.06, 16:00-20:00
28.06, 16:00-20:00
29.06, 12:00-16:00

podwórko między ulicami Wyszyńskiego-Orzeszkowej-Jaracza-Nowowiejską

Stół, herbata, ciastka, skaner fotograficzny, komputer, gigantyczna camera obscura – to brzmi jak wyjątkowa sąsiedzka akcja! Mieszkanki i mieszkańcy Ołbina razem z Maciejem Bujko i Pauliną Galanciak przez 3 dni będą zbierać osiedlowe historie, fotografować sąsiadów i podwórka, nagrywać lokalne dźwięki. W ten sposób zgromadzą materiał do Sąsiedzkiego Atlasu, czyli wystawy, której wernisaż odbędzie się na początku sierpnia. Do udziału zapraszamy wszystkich mieszkańców i fanów Ołbina bez względu na wiek!

8-10.08 | Sąsiedzki Atlas

Podwórko między ulicami Piastowską, Nowowiejską i Sienkiewicza

9.08 | Wakacje all inclusive

Skwer Obrońców Westerplatte

Podczas Wakacji all inclusive przemienimy Skwer Obrońców Westerplatte w niezwykły, wakacyjny kurort, miejsce wyobrażone, odległe. Zadbamy o wspaniałą oprawę, by w kolorowym i radosnym nastroju świętować wakacyjny czas. Tegoroczna edycja ołbińskich wakacji będzie opierała się na motywie superbohatera, siły wyobraźni, przygód. Obejrzymy też familijny pokazem film „Supa Modo”. Na Wakacje all inclusive zapraszamy wszystkich ołbinian – tych małych i dużych!

11.08 | Premiera Sąsiedzkiego Atlasu

Kontener ESK w Parku Tołpy

Podczas dwóch podwórkowych akcji razem z Maciejem Bujko i Pauliną Galanciak zbieraliśmy sąsiedzkie historie, obrazy i dźwięki. 11 sierpnia zaprezentujemy efekty wspólnych poszukiwań w formie mobilnej wystawy fotograficzno-dźwiękowej. Zapraszamy na wernisaż!

14.08 | Sąsiedzkie dźwięki: słuchowisko w plenerze

ołbińskie ogródki działkowe

W poprzednim sezonie oglądaliśmy filmy w plenerze. W tym roku chcemy zaproponować Wam coś zupełnie innego. Pod koniec lipca spotkamy się w przestrzeni ołbińskich ogródków działkowych, aby wspólnie wsłuchać się w dźwiękową historię. Temat słuchowiska ujawnimy już niebawem!

Do zobaczenia na Ołbinie bliżsi i dalsi sąsiedzi!

Daty i godziny wydarzeń na:
fb / sasiadujemy
ig / sasiadujemy
fb / parasol.wroclaw

Poznaj naszego partnera Stowarzyszenie Żółty Parasol

Program Sąsiadujemy dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.