Firlej

Firlej – to niewątpliwie miejsce na mapie Wrocławia, które od razu kojarzy się z wszelkimi przejawami artyzmu i kulturą. Przestrzeń, która od 2023 roku stała się częścią Strefy Kultury Wrocław może pochwalić się bogatym archiwum wydarzeń takich jak koncerty, warsztaty, spektakle i festiwale.  Od tego roku tworzymy wspólną historię, wciąż wspierając scenę alternatywną, lokalnych artystów czy teatry. Na pewno nie będzie nudno.

Polecamy

Firlej
ul. Grabiszyńska 56
53-503 Wrocław

Bilety dostępne na www.strefakultury.pl

Zobacz na mapie

tel. +48 570 732 109

Firlej

Misją Firleja było i jest tworzenie oraz odkrywanie nowoczesnych trendów w kulturze. Instytucja była otwarta dla sąsiadów dzieci, młodzieży, emerytów. W działaniach na estradzie i na podwórku główną wartością, którą się kierowali, a którą postaramy się zachować jest uczciwość. Ośrodek promował otwartość umysłu i gotowość do zmian zarówno przez koncerty i międzynarodowe projekty muzyczne, jak działania ukierunkowane na rozwój lokalnej społeczności. Wspierał zespoły i projekty muzyczne, które napędzane się pasją do muzyki i odkrywaniem nowych brzmień. W lokalnych działaniach ośrodek skupiony był na promowaniu postawy dzielenia się umiejętnościami, wiedzą i pomysłami. Od lat organizowano tu spotkania, wymiany, kreatywne warsztaty.

W latach 2009 - 2016 Firlej organizował Asymmetry Festival festiwal promujący artystów eksperymentujących w stylistyce muzyki rockowej, metalowej i elektronicznej. W 2018 r. Ośrodek prowadził projekt Polish Jazz 1918-2018, promujący polskich awangardowych muzyków jazzowych w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. W 2011 i 2012 roku klub zorganizował międzynarodowy festiwal UA / PL Alternative Music Meetings. Celem projektu było stworzenie platformy wymiany i prezentacji trendów muzycznych z Polski i Ukrainy poprzez organizację festiwalu muzyki polskiej na Ukrainie i prezentację ukraińskich zespołów w Polsce. W 2013 Firlej zorganizował Art Meetings w Tallinie, Estonii oraz we Lwowie i Kijowie na Ukrainie, które były adresowane do niezależnych artystów, dziennikarzy, promotorów kultury z Polski, Ukrainy i Estonii. Ośrodek angażował się w rozwój międzynarodowej współpracy kulturalnej w regionie, łączącej Zachód i Wschód Europy.

W sezonie 2016/2017 Firlej rozpoczął nowy etap swojej działalności powołał do życia Kawiarnię Sąsiedzką swoisty parasol inicjatyw kulturalnych i społecznych realizowanych przez ludzi z sąsiedztwa. Poprzez swoje działania starał się poznawać i zaspokajać potrzeby lokalnej społeczności. W malutkiej przestrzeni organizowane były warsztaty, wystawy, gry, spotkania, a na zewnątrz pchli targ, Dni Sąsiada i Pikniki Sąsiedzkie. Instytucja stworzyła swój własny program dotacyjny „Liczy się pomysł” skierowany do aktywnych mieszkańców okolicznych osiedli będąc również częścią programu Narodowego Centrum Kultury „Zaproś nas do siebie”. W 2019 stała się regionalnym operatorem programu NCK „Bardzo Młoda Kultura 2019-2012 - Dolnośląskie” .

Ośrodek Działań Artystycznych „Firlej" jako jeden z pierwszych nielicznych instytucji kultury na początku pandemii przeniósł swoją działalność do Internetu. Od 16 marca do 28 czerwca 2020 wszystkie warsztaty w Kawiarni Sąsiedzkiej przeszły w tryb online angażując widzów w ponad 100 wirtualnych spotkań. 27 marca odbył się pierwszy wirtualny koncert Mikołaja Trzaski, który rozpoczął cykl koncertów polskich artystów sceny niezależnej „Firlej online".

Otwarcie Firleja pod skrzydłami Strefy Kultury Wrocław odbyło się 3 marca 2023 roku.  

 

 

REGULAMINY KONKURSÓW: 

REGULAMIN KONKURSU pod nazwą „Sokrates w piaskownicy”