Działania ogrodnicze Fundacji Dom Pokoju nie są spektakularne, ale wynikają z głębokich obserwacji i badań jednego z lokalnych liderów społecznych zajmujących się aktywnością w przestrzeni miasta, z jakimi współpracuje fundacja. Stworzenie kompozycji do uprawy przez wrocławskich architektów umożliwiło mieszkańcom podwórka wspólne działania i zaangażowaną pracę nad obszarem codziennego życia.
Miejsce: ul. Ptasia i ul. Kręta
Osobny zbiór stanowiły autorskie dzieła: obrazy, patchworki czy zdjęcia wykonane przez mieszkańców, które można było zobaczyć także w ich naturalnym kontekście podczas pokazu slajdów. Drugim krokiem, a zarazem kierunkiem projektu, było przeniesienie wybranych motywów figuralnych, pochodzących z muzealnej kolekcji form piernikarskich, na ściany sąsiedniego zaniedbanego podwórka. Galeria przeskalowanych grafik, przerysowanych z okolicznościowych pierników, ma zwracać uwagę na przekaz płynący z przeszłości, który ma swoją kontynuację w innych, czasami zwulgaryzowanych formach współczesnych. Warto dodać, że kunszt rzeźbionych w drewnie form piekarniczych świadczy o dużym znaczeniu tego rzemiosła w historii Dolnego Śląska, przy czym większość kształtów miała znaczenie symboliczne. Pierniki bywały podarunkiem komunikującym określone treści.
„Kolekcja” jest próbą wymiany między Muzeum Etnograficznym i okolicą, podejścia zarówno do podwórka jak i do współczesnych przedmiotów jak do żywej etnografii, a jednocześnie jest też zabawą kulturą materialną przeszłości i tą współczesną.
Kamila Szejnoch to artystka wizualna. Zajmuje się przede wszystkim sztuką w przestrzeni publicznej – realizuje instalacje, rzeźby oraz interwencje miejskie. Jej projekty można było oglądać m.in. w Warszawie, Oslo, Belgradzie, Erewaniu, Birmingham, Kijowie, Seulu i Waszyngtonie.
Adam Kalinowski – urodził się w Poznaniu, gdzie żyje i pracuje. Studiował antropologię kultury na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Autor dzieł sztuki zewnętrznej oraz artykułów naukowych. W 1998 założył fundację im. Tadeusza Kalinowskiego.
Miejsce: podwórko między ulicami: Barlickiego, Nowowiejska, Żeromskiego, Orzeszkowej
Pracownia to sąsiedzkie miejsce na Przedmieściu Oławskim – przeznaczone do spotkań, wspólnych działań artystycznych oraz wymiany doświadczeń pomiędzy lokalną społecznością a zaproszonymi do Pracowni artystami i animatorami. Szeroko pojęta kultura oraz interdyscyplinarne działania artystyczne mają na celu przede wszystkim integrację lokalnej społeczności, a w dłużej perspektywie rewitalizację i zmianę oblicza całego Przedmieścia Oławskiego. Razem z mieszkańcami – wychodząc z założenia, że inicjatywa sąsiedzka powinna być najcenniejszą inspiracją dla wspólnych działań. Pracownia jest miejscem przeznaczonym do współpracy ze społecznością lokalną w procesie wzajemnego zaufania, dyskusji i budowania bezpośrednich, sąsiedzkich relacji. Program Pracowni powstaje metodą partycypacyjną przez uwzględnienie potrzeb i doświadczeń uczestników.
Pracownia jest miejscem międzypokoleniowym, otwartym dla mieszkańców w każdym wieku – są tam prowadzone zajęcia artystyczna dla najmłodszych, programy aktywizacyjne dla seniorów oraz wystawy, koncerty i spotkania informacyjne skierowane do osób chcących zmienić coś w swojej okolicy. Poprzez rozmowę i działania w sprawach ważnych dla Przedmieścia odbudowują się relacje pomiędzy mieszkańcami całego osiedla.
Wsparcie merytoryczne Pracowni było szczególnie pomocne w zdobyciu informacji na temat zmian na Przedmieściu Oławskim związanych z rewitalizacją, rozmaitych działań społecznych takich jak akcja mikroGRANTÓW ESK 2016„Zazielenić beton na Dąbrowskiego 32-36a”, tego w jaki sposób działa miasto oraz w jaki sposób zwiększać aktywność społeczną mieszkańców. Historia dzielnicy, istotnie społeczne tematy oraz promowanie pozytywnego wizerunku osiedla stanowią inspirację dla wielu artystów. Dzięki działaniom Pracowni Przedmieście Oławskie jest odkrywane na nowo nie tylko przez społeczność lokalną, ale również przez mieszkańców Wrocławia.
PROGRAM
Jesteśmy otwarci pięć dni w tygodniu, od wtorku do soboty, działając według tygodniowego planu.
→ Wtorek dla sąsiada: udostępniamy pracownię dla rozwoju indywidualnych pomysłów mieszkańców oraz tworzenia wspólnych inicjatyw. Grupa wiekowa: +18 lat. Prowadzi Krzysztof Bryła.
→ Środa na trójkącie: program spotkań specjalnych: wystaw, koncertów, warsztatów i inicjatyw zaproszonych artystów. Prowadzi Krzysztof Bryła.
→ Czwartki międzypokoleniowe: cykl spotkań z mieszkańcami Przedmieścia Oławskiego na temat spraw ważnych dla osiedla. Grupa wiekowa: +18 lat. Prowadzą: Damian Kalita i Jacek Sterczewski.
→ Kreatywne piątki: autorskie warsztaty dla dzieci „Tęcza nad trójkątem”, grupa wiekowa: 4-10 lat. Prowadzi Kamila Wolszczak.
→ Tęczowe soboty: kino dla dzieci plus działania animacyjne. Grupa wiekowa +4. Prowadzi Kamila Wolszczak.
Tuż przy wejściu do Pracowni znajduje się Galeria Suwaczek, czyli najmniejsza galeria sztuki na Przedmieściu Oławskim, prowadzona przez najmłodszych artystów z sąsiedztwa, w ramach działań animacyjnych prowadzonych przez Kamilę Wolszczak.
Tytuł projektu: Pracownia przy Komuny Paryskiej 45
Autor: Kamila Wolszczak, Krzysztof Bryła i Damian Kalita
Współpraca: Jacek Sterczewski
Data: 2015 i 2016
Lokalizacja: ul. Komuny Paryskiej 45
Autorzy koncepcji Pracowni oraz animatorzy programu dla dzieci: Kamila Wolszczak i Krzysztof Bryła
Autor koncepcji programu międzypokoleniowego: Damian Kalita, współpraca Jacek Sterczewski
→ FACEBOOK: https://www.facebook.com/pracowniaKP45/
Agnieszka Kłos wraz z Danielem Brożkiem postanowili zastanowić się nad tożsamością tej części Wrocławia poprzez zbadanie lokalnych podwórkowych historii. Zależało im na tym, by pokazać, a właściwie usłyszeć Leśnicę z zupełnie innej strony i by o swoim osiedlu opowiedzieli mieszkańcy. Nie tylko słowami, ale także dźwiękami, które stanowią o charakterze miejsca i jego atmosferze.
zbieranie historii od mieszkańców odbyło się w ramach dwuetapowych warsztatów z realizacji słuchowisk i nagrań terenowych. W ich trakcie powstały słuchowiska opowiadające nieznane lub zapomniane historie leśnickich podwórek. Nagrania zostały następnie umieszczone w stanowisku odsłuchowym zamontowanym na tarasie Centrum Kultury Zamek.
Daniel Brożek – aktywny na polach sztuki dźwięku i krytyki muzycznej. Kurator Canti Illuminati Festival, Scena Dźwiękowa Przeglądu Sztuki Survival, Galeria G23.
Miejsce: Leśnica, Centrum Kultury Zamek
Wierzymy, iż wykorzystanie sztuki video w przestrzeni bloków mieszkalnych zwróci uwagę na sytuację architektury wielkiej płyty w przestrzeni współczesnych miast, na jej rolę w urbanistyce miasta, problemy, potrzeby oraz możliwości. Jednocześnie zaangażowanie artysty światowej sławy przyłoży się do promocji Gaju jako osiedla wyjątkowego i ciekawego.
Dominik Lejman (1969) absolwent Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki, Royal College of Art w Londynie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. W 2010 roku doktoryzował się na ASP w Poznaniu. Mieszka i pracuje w Poznaniu, Gdyni i Berlinie.