Wrocławski Niezbędnik Kulturalny

Jedyne tak obszerne wydawnictwo, w którym znaleźć można aktualne informacje o kulturalnym życiu Wrocławia. W każdym numerze czytelnicy mogą się zapoznać z ponad setką wydarzeń zgromadzonych w kalendarium oraz częścią publicystyczną – wywiadami, felietonami, artykułami lifestyle’owymi czy też nietypowymi przewodnikami po stolicy Dolnego Śląska. Magazyn wydawany jest w wersji dwujęzycznej (polsko-angielskiej), posiada też specjalny dodatek skierowany do mniejszości ukraińskiej. Bezpłatne egzemplarze Niezbędnika dostępne są w około 300 lokalizacjach w całym mieście.

Od 1 lutego wydawcą „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego” będzie Wrocławski Instytut Kultury - nowa instytucja na mapie Wrocławia, która zajmie się rozwojem dotychczasowych projektów społecznych, animacyjnych, badawczych i kompetencyjnych o zasięgu lokalnym i ponadregionalnym. 

Po aktualne informacje na temat działalności Instytutu zapraszamy na stronę instytutkultury.pl. Zachęcamy też do śledzenia rozwoju nowej instytucji w mediach społecznościowych: na FacebookuInstagramie i LinkedInie.

„Wrocławski Niezbędnik Kulturalny” w obecnym kształcie zadebiutował w lipcu 2017 roku we Wrocławiu. Magazyn powstał na bazie wydawanego od 2009 roku „Wrocławskiego Niezbędnika Kulturalnego Impartu” oraz informatora Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i miesięcznika „Gazeta ESK”. Kalendarium zawiera zapowiedzi rozmaitych projektów organizowanych przez wrocławskie instytucje, stowarzyszenia, kluby i organizacje. Wyjątkowa formuła i podział na siedem kategorii tematycznych sprawiają, że znaleźć można tutaj informacje zarówno o dużych, międzynarodowych eventach, jak i mniejszych wydarzeniach o charakterze lokalnym. Część publicystyczna magazynu to m.in.: wywiady z twórcami, rozbudowane zapowiedzi, lifestyle’owe poradniki, felietony czy przewodniki po mieście. W każdym numerze znajdują się też stałe sekcje – Kulturalni polecają, czyli rekomendacje dla czytelników od twórców kultury związanych z Wrocławiem, „drukowana” odsłona fanpage’a Brzydki Wrocław, „5 pytań do…”, a także nowości wydawnicze.

„Niezbędnik” ukazuje się w cyklu miesięcznym (z wyjątkiem numerów łączonych: świąteczno-noworocznego i wakacyjnego). Skierowany jest do mieszkańców Wrocławia i okolic oraz turystów odwiedzających miasto. Dlatego wszystkie teksty publicystyczne i opisy wydarzeń z kalendarium są dostępne w polskiej i angielskiej wersji językowej. Szczególna uwaga poświęcona jest też mniejszości ukraińskiej – każdy numer gazety wzbogacony jest o wkładkę w języku ukraińskim z najciekawszymi wydarzeniami miesiąca.

Bezpłatne egzemplarze magazynu dostępne są w około trzystu lokalizacjach w całym mieście, w tym w instytucjach kultury, bibliotekach, urzędach administracji publicznej, lokalach gastronomicznych, a także w hotelach i hostelach, kinach, na uczelniach i w akademikach oraz w punktach informacji turystycznej w całym Wrocławiu.

Aktualny numer
Grudzień 2021 – styczeń 2022
obejrzyj

Archiwum numerów

listopad 2021
październik 2021
wrzesień 2021
Lipiec – sierpień 2021
czerwiec 2021
kwiecień 2021
marzec 2021
luty 2021
1 2 3 5