Od: 7.10.2017 Sobota
Do: 16.12.2017 Sobota

Zapisz się do Akademii mikroGRANTÓW – rusza cykl warsztatów, spotkań i wykładów

Organizator: Strefa Kultury Wrocław
Data: 7.10.2017 - 16.12.2017
Godzina: 11:00
Wstęp: wolny
Dodaj do kalendarza
  zobacz na mapie

Wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z realizacją społecznych, lokalnych inicjatyw zapraszamy do udziału w nowym programie kompetencyjnym mikroGRANTÓW ESK Wrocław 2016, czyli cykl warsztatów i wykładów dla mieszkańców Wrocławia, debiutujących w roli koordynatorów, animatorów, edukatorów czy aktywistów.

Zapisz się do Akademii mikroGRANTÓW → FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

W czasie jesienno-zimowych, cotygodniowych spotkań ze specjalistami z dużym doświadczeniem w pracy nad lokalnymi, społecznymi inicjatywami, dowiecie się m. in. jak zebrać i opisać potrzeby swojej grupy docelowej, stworzyć dobrze rozplanowany harmonogram i czytelny budżet, dopasować typy działań do miejsca, w którym chcecie realizować projekt, skutecznie dotrzeć do potencjalnych uczestników, dzielić się efektami inicjatywy, a po jej sprawnym rozliczeniu zaplanować kolejną odsłonę w nowym wydaniu. Do współpracy w prowadzeniu spotkań zaprosiłyśmy lokalnych działaczy, praktyków i teoretyków animacji i edukacji społeczno-kulturalnej oraz osoby, które zrealizowały już z nami projekty, w ramach mikroGRANTÓW, a teraz będą dzielić się z Wami swoimi refleksjami i umiejętnościami.

Nie musicie mieć doświadczenia w składaniu czy realizowaniu projektów – wspólnie będziemy pracować nad zdobyciem i rozwojem narzędzi oraz umiejętności niezbędnych do prowadzenia inicjatyw oddolnych. Zgłoście się do nas nawet jeśli dopiero zaczynacie myśleć o działaniu na rzecz swojej okolicy, jej mieszkańców i rozwoju czy łączeniu istniejących w niej interwencji.

Będziemy spotykać się w soboty w Barbara: infopunkt / kawiarnia / kultura (7, 14, 21, 28.10 | 4, 18, 25.11 | 2, 9, 16.12).

ZAPISY RUSZYŁY → goo.gl/Uzn1ZM
Rzućcie okiem na REGULAMIN →  goo.gl/3pJFpo
Do 4 października możecie zgłaszać się przesyłając uzupełniony formularz na adres mikrogranty@wroclaw2016.pl lub wypełniając go osobiście w Infopunkcie Barbary przy ul. Świdnickiej 8b. Udział w programie jest bezpłatny.

Program Akademii mikroGRANTÓW:

 

7.10 | 11.00-14.00
JAK ROZPOZNAĆ PROBLEMY MOJEJ NAJBLIŻSZEJ OKOLICY?

Katarzyna Wala (m. in. Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”) i Bartek Lis (m. in. NieKongres Animatorów Kultury, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, Fundacja Impact)

Po warsztacie będziesz wiedzieć w jaki sposób rozpoznać problemy swojego najbliższego otoczenia i sąsiedzkiej społeczności. Nauczysz się metod i technik mapowania pomysłów oraz sieciowania lokalnych partnerów i partnerek, co pozwoli Ci na zebranie grupy, która będzie mogła zaangażować się w tworzenie inicjatywy razem z Tobą. Prowadzący pomogą w określeniu potencjału terenu na którym działasz i wykorzystaniu go do realizowanych projektów.

14.10 | 10.00-13.00
CHCĘ DZIAŁAĆ, ALE JAK ZACZĄĆ?

Anna Iwanowska (grupa nieformalna Mobilna Restauracja) i Dorota Wojtanowicz (Fundacja Znacznie Więcej)

Po warsztacie będziesz w stanie skrystalizować zebrane i przeanalizowane informacje o swojej okolicy, potrzebach jej mieszkańców oraz funkcjonujących w niej partnerstwach i inicjatywach w „zaczyn” projektu. Dopasujesz swój pomysł w formę, którą charakteryzują się wnioski w programach grantowych. Dowiesz się jak dobrze rozplanować w czasie swoje działania, do kogo zwrócić się o pomoc na danych etapach. Będziesz potrafił/a trafnie określić grupę odbiorców – beneficjentów oraz obszar swoich działań – co na pewno pomoże Ci w skutecznej realizacji pomysłu.

21.10 oraz 28.10 | 10.00-13.00
KROK PO KROKU: JAK NAPISAĆ WNIOSEK? Przykład mikroGRANTÓW

Zespół Programu mikroGRANTY

Będziesz wiedzieć jak poprawnie spisać swoje pomysły w przykładowym formularzu zgłoszeniowym obowiązującym w Programie Współorganizacji Projektów mikroGRANTY ESK Wrocław 2016. Zapoznasz się z kryteriami, które obowiązują w ocenie komisji, poznasz proces jej pracy, dowiesz się jak podsumować zrealizowany już projekt w postaci sprawozdania oraz zastosować podstawowe narzędzia ewaluacji pracy z grupą. Wspólnie będziemy pracować nad budżetem i harmonogramem dopasowanym do specyfiki przykładowego projektu.

4.11 | 10.00-13.00
JAK ZORGANIZOWAĆ BUDŻET DLA MOJEJ INICJATYWY?

Maria Zięba (m. in. Fundacja Ładne Historie)

Kompetencje, które wyniesiesz z warsztatu to jasne i czytelne formułowanie budżetu dla osiedlowych inicjatyw, dopasowywanie ponoszonych kosztów do specyfiki projektu, jego czasu i zaangażowanych w realizację środków. Dowiesz się jak racjonalnie szacować koszty przy niewielkim budżecie, jak w korzystny sposób dokonywać wyceny wynagrodzeń, usług i zakupów, pozyskać wsparcie w postaci barterów czy partnerstw, bezpłatnie korzystać z posiadanych zasobów.

18.11 | 10.00-13.00
NIECH O NAS USŁYSZĄ, NIECH Z NAMI DZIAŁAJĄ

Ola Krupa (Stowarzyszenie PAKT) i Renata Piwko-Wolny (Stowarzyszenie Grupa z Pasją)

Dwie współpracownice mikroGRANTÓW, radne swoich osiedli, które zrealizowały z nami już kilka projektów pomogą Ci w dobraniu odpowiednich sposobów i zakresów działań promocyjnych do typu inicjatywy. Podzielą się z Tobą swoimi doświadczeniami, zarówno z realizacji projektów osiedlowych, jak i ogólnomiejskich. Dowiesz się jak z sukcesem stosować narzędzia internetowe, które pomagają w rozpromowaniu pomysłu, ale również metody „analogowego”, bezpośredniego dotarcia do odbiorców i potencjalnych uczestników projektu. Odkryjesz potencjał lokalnych gazet, tablic ogłoszeń, ogłoszeń parafialnych czy działań bazujących na poczcie pantoflowej.

25.11 | 10.00-13.00
JAK ZARZĄDZAĆ PROJEKTEM W NOWOCZESNY SPOSÓB?

Natalia Bańdo i Kasia Kobierska (Grupadoprzodu i Park Mamuta)

W czasie warsztatu poznacie mobilne narzędzia do zarządzania pracą zespołu w czasie realizacji projektu, działaniami do wykonania oraz prowadzenia i rozliczania budżetów swoich pomysłów. Tajemnicą przestaną być aplikacje do szybkiego komunikowania się i wymiany informacji przy zarządzaniu projektem. Prowadzące zaprezentują narzędzia odpowiednie do różnych typów i skal działań.

2.12 | 10.00-13.00
CHCĘ ZMIENIAĆ DALEJ: jak rozwijać projekt?

Inez Kurzacz (MiserArt) i Marek Sztark (m. in. NieKongres Animatorów Kultury)

Po zakończeniu projektu i jego ewaluacji często będziesz stawał przed pytaniem – co dalej, czy kontynuować swoje działania, czy dalej angażować się w lokalne inicjatywy i jaki na to sposób jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Dzięki spotkaniu z prowadzącymi będziesz w stanie określić „jakim realizatorem projektów jesteś”. Dowiesz się jak zaplanować kolejne kroki rozwijające inicjatywę, otwierające ją na nowe grupy odbiorców i uczestników,

9.12 | 10.00-13.00
CHCĘ ZMIENIAĆ DALEJ: co oferuje mi moje miasto?

Krzysztof Ziental (Biuro ds. Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Wrocławia)

W trakcie spotkania z przedstawicielem UM Wrocław poznasz możliwości aplikowania o środki z budżetu miasta, dowiesz się gdzie i kiedy możesz wziąć udział w konsultacjach dotyczących konkretnych programów. We Wrocławiu istnieje wiele dotacji dostosowanych do różnych profilów działania na terenie miasta – czy z mieszkańcami, czy z innymi inicjatywami, stowarzyszeniami etc., czy ingerencji i naprawy w jego infrastrukturę. Omówimy do jakiego typu projektów, które z dofinansowań są najbardziej odpowiednie.

16.12 | 11:00 – 14:00
SPOTKANIE PODSUMOWUJĄCE

Wspólnie poświętujemy zakończenie Akademii mikroGRANTÓW, podzielimy się prezentami i wręczymy Wam „dyplomy”. Podsumujemy cykl i nabyte przez Ciebie umiejętności. Spotkanie będzie też świetną okazją do zaprezentowania efektów działania Programu mikroGRANTY w 2017 roku.

Dołącz do wydarzenia na FB
Najaktualniejsze wieści związane z programem można znaleźć na FB mikroGRANTÓW oraz na naszej stronie www.wroclaw2016.pl/mikrogranty
Link do Regulaminu Akademii mikroGRANTÓW: TUTAJ


mikroGRANTY ESK Wrocław 2016 to program współorganizacji projektów, w którym każdy może zrealizować swój pomysł na działania ze wszystkich dziedzin sztuki, animacji i edukacji kulturalnej, aktywizacji społecznej oraz wszystkie inne o charakterze kulturotwórczym. Szczególnie ważne jest dla nas wsparcie mieszkańców i mieszkanek “debiutujących” w roli liderów/-ek, koordynatorów/-ek, animatorów/-ek, edukatorów/-ek, aktywistów/-ek w tworzeniu własnych, oddolnych inicjatyw. mikroGRANTY są nastawione na edukację i rozwój umiejętności związanych z aktywnym wpływem na rzecz społeczności lokalnej.

- Czytaj także

Polecamy

Zobacz więcej