2.06.2024 Niedziela

FIRLEJ DZIECIOM: spektakl „Księżycowe opowieści”

Data: 2.06.2024
Cena biletu: Cena biletów: 25 zł
Wiek dzieci: 3+
Czas trwania spektaklu: 55 minut
Miejsce wydarzenia: Firlej, ul. Grabiszyńska 56

fot. Daniel Kiermut

czerwiec 2, 2024@12:00 pm – 1:00 pm
2024-06-02T12:00:00+02:00
2024-06-02T13:00:00+02:00

Wędrowny Teatr Lalek oraz Strefa Kultury Wrocław zapraszają na spektakl z cyklu FIRLEJ DZIECIOM „Księżycowe opowieści”. Przedstawienie odbędzie się tuż po Dniu Dziecka przy ulicy Grabiszyńskiej 56. Na najmłodszą publiczność czekać będzie pięć malowniczo zilustrowanych historii zaczerpniętych z różnych kultur.

Każdy może być Kosmicznym Podróżnikiem. Od najmłodszych lat ludzkość otacza kosmos domu, podwórka, przedszkola, szkoły i jeszcze ten wysoko ponad głowami – przeogromny Wszechświat, który wyłania się gwieździstą nocą. Podczas codziennej podróży człowiek wciąż zadaje sobie pytania: dlaczego, po co, jak, skąd? Czym jest mądrość, miłość, wolność, czy warto być dobrym, jak być szczęśliwym?

W spektaklu „Księżycowe opowieści” teatr przedstawi widzom pięć pięknych historii filozoficznych zaczerpniętych z różnych kultur: bajkę afrykańską, żydowską, dwie opowieści z mitologii indiańskiej i historię z dalekiego Nepalu. Każda zilustrowana została przepiękną scenografią i lalkami autorstwa Katarzyny Samosiej. Wszystkie zadają uniwersalne pytania i jednocześnie w mądry, zabawny, ciepły, przystępny dla najmłodszych widzów sposób odpowiadają na nie. Postacią łączącą wszystkie historie jest Luna, Selene, Sahar, Moon, Czandryma, Miesiąc… tak, tak – doskonale dzieciom znany Księżyc, który: od Świtu Świata Ziemię okrąża, patrzy na ludzi z góry, chowa się w studni na samym dnie, przysiada na gałęzi, na parapecie, na szczycie palmy i na meczecie. Uszy nastawia, oczy wypatruje, historie ciekawe w kieszenie pakuje. A gdy do domu ze świata wraca, to na swym tronie księżycowym siada. Wszystkie gwiazdy zlatują wnet, na aksamicie nieba, zajmują swoje miejsca, by „Księżycowych opowieści” posłuchać.

FIRLEJ DZIECIOM to zainicjowany w 2023 cykl wyjątkowych spektakli, których nie da się zobaczyć w komercyjnych teatrach, prezentujących wysokie walory artystyczne i edukacyjne. Repertuar cyklu tworzą przedstawienia wybranych zespołów teatralnych z całej Polski. Najmłodsi widzowie mają okazję zapoznać się z różnymi technikami lalkowymi, formami scenicznymi, często z udziałem przedmiotów codziennego użytku, które ożywając w rękach aktorów snują swoje historie rozbudzając dziecięcą wyobraźnię i tworząc przekaz dotyczący norm i wartości. Nie brakuje wśród nich opowieści o współczesnym świecie, przełożonych na język dzieci. Swoje korzenie cykl budował od 2021 roku pod nazwą IMPART DZIECIOM, a spektakle systematycznie pokazywane były na scenie przy ul. Mazowieckiej 17. W 2023 roku przyszła pora na rozwój. Wydarzenia odbywają się także na scenie w Firleju, który stał się częścią Strefy Kultury Wrocław.