Weronika Surma

Kultura Mobilna

Rok urodzenia: 1987 Dziedzina: Ceramika Miasto rezydencji: Daugavpils, Łotwa

Absolwentka Wydziału Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom obroniła z wyróżnieniem (2013). W 2018 ukończyła Międzywydziałowe Studia Doktoranckie na Wydziale Ceramiki i Szkła Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu, gdzie obecnie pracuje jako asystentka prof. J. Teper w Pracowni Technologii i Technik Ceramicznych w Malarstwie i Rzeźbie.  Prowadzi także autorską pracownię ceramiczną w Centrum Kultury Agora we Wrocławiu. Odbyła staż na ASP w Pradze w Czechach (2012), na ASP w Wilnie na Litwie (2016) oraz w Pracowni Ceramicznej Kay Aplin w Brighton w Anglii (2017). Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Laureatka Stypendium MKiDN (2015) oraz kilku wyróżnień podczas międzynarodowych wystaw np. Ex Tempore w Zagrzebiu w Chorwacji czy Together 2015 w Rydze na Łotwie. Bierze udział w licznych wystawach zbiorowych (zarówno krajowych jak i zagranicznych), w międzynarodowych plenerach, sympozjach oraz rezydencjach artystycznych. Kuratorka konkursów, wystaw sztuki i dizajnu oraz 12 i 13 edycji Festiwalu Wysokich Temperatur. Głównie zajmuje się ceramiką artystyczną, gdzie na powierzchni obrazu ceramicznego łączy rysunek, rzeźbę, grafikę i malarstwo w spójną całość.

Wrocławska ceramiczka w ramach programu Kutlura Mobilna weźmie udział w 9. edycji Międzynarodowego Sympozjum Ceramicznego Ceramic Laboratory 2021, w ramach 3. Łotewskiego Biennale Ceramiki, w Łotwie, w Dyneburgu, w centrum sztuki współczesnej - Daugavpils Mark Rothko Art Centre. Wydarzenie to odbędzie się od 9 do 24 lipca 2021 r. Jest to jedno z najważniejszych sympozjów ceramiki współczesnej organizowane w Europie i najbardziej renomowane wydarzenie tego typu w tym rejonie, które promuje wyselekcjonowanych artystów z całego świata. Celem nadrzędnym sympozjum jest eksperymentowanie i tworzenie unikalnych współczesnych dzieł ceramicznych oraz wymiana doświadczeń między uczestnikami. Dodatkowo organizatorzy zapewniają organizację dwóch wystaw, przyjęcie trzech obiektów do kolekcji Mark Rothko Art Center oraz prezentacje uczestników podczas zaplanowanych wykładów.