W 15. edycji mikroGRANTÓW ESK WROCŁAW 2016 do pierwszego etapu oceny czterech komisji trafiły 32 pomysły działań terenie Wrocławia. Ogłaszamy 8 najlepiej ocenionych projektów, skierowanych do negocjacji z Zespołem mikroGRANTÓW.
Od 1 do 15 sierpnia trwał ostatni w tym roku nabór do Programu Współorganizacji Projektów mikroGRANTY ESK Wrocław 2016. W Edycji 15. - specjalnej szczególnie ważne jest dla nas skoncentrowanie większości działań w projekcie w Waszym lokalnym środowisku, poza osiedlem Stare Miasto. Tym razem jeszcze mocniej działamy poza centrum i jesteśmy z Wami do końca roku na Fabrycznej, Psim Polu, Śródmieściu i Krzykach. Wnioski mogliście składać poprzez formularz elektroniczny.
Spłynęły do nas 32 projekty, które zostały przekazane do dwuetapowej oceny zewnętrznych, niezależnych czterech komisji. W skład każdej z komisji wchodziło po 5 jurorów.
Najlepszą punktację zdobyły w każdym z obszarów/dzielnic projekty:
I FABRYCZNA
- Gądów się śmieje! Radosna sąsiedzka integracja (288 pkt.) – Lucyna, autorka projektu, chce przekonać mieszkańców Gądowa, że śmiech to zdrowie i zaprasza na cykl warsztatów jogi śmiechu. Podczas spotkań uczestnicy będą mogli przekonać się, jak zwiększenie ilości śmiechu w życiu może ułatwić codzienne funkcjonowanie, wnieść w nie dużą dawkę lekkości, poprawić samopoczucie fizyczne i psychiczne, a przede wszystkim, że śmiech jest cudowną i najprostszą formą komunikacji, która zbliża ludzi, przełamuje lody i skraca międzyludzkie dystanse. Jeśli tylko jesienna aura na to pozwoli, zajęcia będą organizowane również w plenerze, a po treningu będzie okazja do urządzenia sąsiedzkiego pikniku.
- Pracownia opowiadania - Wrocław Fabryczna (285 pkt.) – Fundacja Ładne Historie zaprasza do wspólnego snucia opowieści, które odkryją na nowo przed mieszkańcami historię dawnej dzielnicy Fabrycznej. W październiku i listopadzie w wybrane dni spotkamy się w Kawiarni Sąsiedzkiej, działającej na ul. Grabiszyńskiej przy ODA Firlej. Oprócz wieczorów opowiadań odbędą się tu także warsztaty kolażu i spacer fotograficzny odkrywający tajemnice i ciekawostki dzielnicy. Finałem projektu będzie wystawa prezentująca prace artystyczne i fotograficzne wykonane przez uczestników warsztatów.
II KRZYKI
- Po Sąsiedzku - piknik i warsztaty tańca w Parku Południowym (293 pkt.) – Projekt to pomysł na integrację w formie otwartych warsztatów tańca tradycyjnego połączonych z międzypokoleniowym piknikiem. Jest to również próba przywrócenia zwyczaju dawnych imprez tanecznych odbywających się w Parku Południowym, o których pamięć wciąż jest obecna w świadomości najstarszych mieszkańców tego obszaru. Wszystkich miłośników tańca zapraszamy do Parku Południowego na potańcówkę wieńczącą warsztaty.
- Creative Youth of Wroclaw (pkt.) – Kreatywna grupa młodzieży z inicjatywy ART JTM chce zrealizować wspólnie ze wszystkimi chętnymi do działania film. Pokażą w nim młodych z Wrocławia, którzy z pasją oraz wytrwałością tworzą i realizują swoje pomysły. To ich sposób na przełamanie krążących o nastolatkach stereotypach, że „nic im się nie chce”, że „są pochłonięci tylko przez Internet”, że „są mało kreatywni”.
III PSIE POLE
- No to piątka! Zimowe sąsiadowanie na Lipie Piotrowskiej (322 pkt.) – Pomysł grupy nieformalnej „Kulturalna Lipa” zakłada kreatywne działania edukacyjno – animacyjne realizowane wspólnie z mieszkańcami Lipy Piotrowskiej. Projekt zrodził się z potrzeby osób mieszkających w znacznym oddaleniu od centrum miasta na udział w kulturotwórczych działaniach, sprzyjających nawiązaniu bliższych więzi sąsiedzkich. Autorów możecie kojarzyć z Kina sąsiedzkiego na Lipie Piotrowskiej – projektu realizowanego w tym roku w ramach mikroGRANTÓW.
- Psie sztuczki na Psim Polu (303 pkt.) – Kreatywna ekipa z Fundacji „Znacznie więcej” zaprasza mieszkańców Psiego Pola na warsztaty ceramiczne. Każdy z uczestników przygotuje kafelki, które po wypaleniu zostaną wmurowane w jedną ze ścian lub bram osiedla w formie stałej wystawy. Autorzy projektu chcą zaprosić wszystkich mieszkańców do wspólnego kreatywnego działania, integracji i zabawy.
IV ŚRÓDMIEŚCIE
- Kto widział...modernizm? Re-aktywacja (316 pkt.)– To pomysł stowarzyszenia PAKT na przybliżenie historycznego i współczesnego znaczenia wrocławskiej architektury modernistycznej. Inicjatorzy chcą zebrać wspomnienia i porozmawiać z mieszkańcami budynków takich jak: „Sedesowce”, Dom Naukowca, „Mezonetowiec” oraz obiektów wzorcowego osiedla WuWA. Następnie wybrane narracje mieszkańców opatrzone fotografiami, pamiątkami czy wycinkami z gazet zostaną zaprezentowane w formie wystawy oraz publikacji dokumentującej losy interesujących przykładów wrocławskiej moderny.
- Ołbińskie Dzieciaki do Dzieła! (297 pkt.)– Cykl warsztatów ma na celu przekazanie dzieciom i młodzieży wiedzy na temat komunikacji bez przemocy. Dzieci nauczą się jak rozpoznawać mechanizmy przemocy i na nie reagować. Uczestnicy zyskają umiejętności komunikowania swoich potrzeb w sposób akceptowany społecznie przy poszanowaniu granic swoich i drugiej osoby. Jednymi z zajęć będą warsztaty WenDo, które pomogą dziewczynkom w podniesieniu pewności siebie i poczucia własnej wartości, dbaniu o swoje granice, odmawianiu i samoobronie w sytuacjach zagrażających ich bezpieczeństwu oraz rozpoznaniu sytuacji, które uderzają w ich godność i bezpieczeństwo.
Dwa z pomysłów zostały wybrane podczas głosowania internetowego, które odbywało się między 15 a 21 września.
(regulamin pod adresem: http://www.wroclaw2016.pl/upload/downloads/programs/nabor-iii_edycja-15._specjalna_rok-2017_regulamin-glosowania-internetowego-1505132560.pdf)
Hokej street – lokalnie, kreatywnie i w wolnym stylu! (I miejsce)
Autorzy projektu: grupa nieformalna Wataha 71
Ekipa z Watachy 71 chce podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami związanymi ze street hokejem, z mieszkańcami różnych części Psiego Pola. Finałem cyklu warsztatów będzie wielki turniej uczestników wraz ze spotkaniem – piknikiem, który będzie towarzyszył obchodom 44 rocznicy powstania muzyki hip hop.
Happy Juggling Brain (II miejsce)
Autorka projektu: Żaklina Małolepsza
Warsztaty gimnastyki mózgu według metody Quats’a będą okazją do integracji i poznania możliwości wykorzystywania swojego umysłu oraz zwiększania samooceny uczestników projektu. Po cyklu spotkań będą oni mogli ćwiczyć zdobyte umiejętności z domowym zaciszu.
Gratulujemy wszystkim wyłonionym projektom!
Szczegółowa ocena wszystkich poprawnych formalnie 32 wniosków znajduje się w załączniku.
/
Wszystkie aktualności znajdziecie: T U T A J i na FB mikroGRANTÓW
Do zobaczenia w mieście!