Edycja 15. - specjalna WYNIKI

Harmonogram

Nabór wniosków: 15.09.2017 - 21.09.2017 Ogłoszenie wyników: 22.09.2017 Liczba projektów: 10 Realizacja: koniec września - 15 grudnia 2017

W 15. edycji mikroGRANTÓW ESK WROCŁAW 2016 do pierwszego etapu oceny czterech komisji trafiły 32 pomysły działań terenie Wrocławia. Ogłaszamy 8 najlepiej ocenionych projektów, skierowanych do negocjacji z Zespołem mikroGRANTÓW.

Od 1 do 15 sierpnia trwał ostatni w tym roku nabór do Programu Współorganizacji Projektów mikroGRANTY ESK Wrocław 2016. W Edycji 15. - specjalnej szczególnie ważne jest dla nas skoncentrowanie większości działań w projekcie w Waszym lokalnym środowisku, poza osiedlem Stare Miasto. Tym razem jeszcze mocniej działamy poza centrum i jesteśmy z Wami do końca roku na Fabrycznej, Psim Polu, Śródmieściu i Krzykach. Wnioski mogliście składać poprzez formularz elektroniczny.

Spłynęły do nas 32 projekty, które zostały przekazane do dwuetapowej oceny zewnętrznych, niezależnych czterech komisji. W skład każdej z komisji wchodziło po 5 jurorów.

 

Najlepszą punktację zdobyły w każdym z obszarów/dzielnic projekty:

I FABRYCZNA

  1. Gądów się śmieje! Radosna sąsiedzka integracja (288 pkt.) – Lucyna, autorka projektu, chce przekonać mieszkańców Gądowa, że śmiech to zdrowie i zaprasza na cykl warsztatów jogi śmiechu. Podczas spotkań uczestnicy będą mogli przekonać się, jak zwiększenie ilości śmiechu w życiu może ułatwić codzienne funkcjonowanie, wnieść w nie dużą dawkę lekkości, poprawić samopoczucie fizyczne i psychiczne, a przede wszystkim, że śmiech jest cudowną i najprostszą formą komunikacji, która zbliża ludzi, przełamuje lody i skraca międzyludzkie dystanse. Jeśli tylko jesienna aura na to pozwoli, zajęcia będą organizowane również w plenerze, a po treningu będzie okazja do urządzenia sąsiedzkiego pikniku.
  2. Pracownia opowiadania - Wrocław Fabryczna (285 pkt.) Fundacja Ładne Historie zaprasza do wspólnego snucia opowieści, które odkryją na nowo przed mieszkańcami historię dawnej dzielnicy Fabrycznej. W październiku i listopadzie w wybrane dni spotkamy się w Kawiarni Sąsiedzkiej, działającej na ul. Grabiszyńskiej przy ODA Firlej. Oprócz wieczorów opowiadań odbędą się tu także warsztaty kolażu i spacer fotograficzny odkrywający tajemnice i ciekawostki dzielnicy. Finałem projektu będzie wystawa prezentująca prace artystyczne i fotograficzne wykonane przez uczestników warsztatów.

II KRZYKI

  1. Po Sąsiedzku - piknik i warsztaty tańca w Parku Południowym (293 pkt.) – Projekt to pomysł na integrację w formie otwartych warsztatów tańca tradycyjnego połączonych z międzypokoleniowym piknikiem. Jest to również próba przywrócenia zwyczaju dawnych imprez tanecznych odbywających się w Parku Południowym, o których pamięć wciąż jest obecna w świadomości najstarszych mieszkańców tego obszaru. Wszystkich miłośników tańca zapraszamy do Parku Południowego na potańcówkę wieńczącą warsztaty.
  2. Creative Youth of Wroclaw (pkt.) – Kreatywna grupa młodzieży z inicjatywy ART JTM chce zrealizować wspólnie ze wszystkimi chętnymi do działania film. Pokażą w nim młodych z Wrocławia, którzy z pasją oraz wytrwałością tworzą i realizują swoje pomysły. To ich sposób na przełamanie krążących o nastolatkach stereotypach, że „nic im się nie chce”, że „są pochłonięci tylko przez Internet”, że „są mało kreatywni”.

III PSIE POLE

  1. No to piątka! Zimowe sąsiadowanie na Lipie Piotrowskiej (322 pkt.) – Pomysł grupy nieformalnej „Kulturalna Lipa” zakłada kreatywne działania edukacyjno – animacyjne realizowane wspólnie z mieszkańcami Lipy Piotrowskiej. Projekt zrodził się z potrzeby osób mieszkających w znacznym oddaleniu od centrum miasta na udział w kulturotwórczych działaniach, sprzyjających nawiązaniu bliższych więzi sąsiedzkich. Autorów możecie kojarzyć z Kina sąsiedzkiego na Lipie Piotrowskiej – projektu realizowanego w tym roku w ramach mikroGRANTÓW.
  2. Psie sztuczki na Psim Polu (303 pkt.) – Kreatywna ekipa z Fundacji „Znacznie więcej” zaprasza mieszkańców Psiego Pola na warsztaty ceramiczne. Każdy z uczestników przygotuje kafelki, które po wypaleniu zostaną wmurowane w jedną ze ścian lub bram osiedla w formie stałej wystawy. Autorzy projektu chcą zaprosić wszystkich mieszkańców do wspólnego kreatywnego działania, integracji i zabawy.

IV ŚRÓDMIEŚCIE

  1. Kto widział...modernizm? Re-aktywacja (316 pkt.)– To pomysł stowarzyszenia PAKT na przybliżenie historycznego i współczesnego znaczenia wrocławskiej architektury modernistycznej. Inicjatorzy chcą zebrać wspomnienia i porozmawiać z mieszkańcami budynków takich jak: „Sedesowce”, Dom Naukowca, „Mezonetowiec” oraz obiektów wzorcowego osiedla WuWA. Następnie wybrane narracje mieszkańców opatrzone fotografiami, pamiątkami czy wycinkami z gazet zostaną zaprezentowane w formie wystawy oraz publikacji dokumentującej losy interesujących przykładów wrocławskiej moderny.
  2. Ołbińskie Dzieciaki do Dzieła! (297 pkt.)– Cykl warsztatów ma na celu przekazanie dzieciom i młodzieży wiedzy na temat komunikacji bez przemocy. Dzieci nauczą się jak rozpoznawać mechanizmy przemocy i na nie reagować. Uczestnicy zyskają umiejętności komunikowania swoich potrzeb w sposób akceptowany społecznie przy poszanowaniu granic swoich i drugiej osoby. Jednymi z zajęć będą warsztaty WenDo, które pomogą dziewczynkom w podniesieniu pewności siebie i poczucia własnej wartości, dbaniu o swoje granice, odmawianiu i samoobronie w sytuacjach zagrażających ich bezpieczeństwu oraz rozpoznaniu sytuacji, które uderzają w ich godność i bezpieczeństwo.

Dwa z pomysłów zostały wybrane podczas głosowania internetowego, które odbywało się między 15 a 21 września.

(regulamin pod adresem: http://www.wroclaw2016.pl/upload/downloads/programs/nabor-iii_edycja-15._specjalna_rok-2017_regulamin-glosowania-internetowego-1505132560.pdf)

Hokej street – lokalnie, kreatywnie i w wolnym stylu! (I miejsce)
Autorzy projektu: grupa nieformalna Wataha 71

Ekipa z Watachy 71 chce podzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami związanymi ze street hokejem, z mieszkańcami różnych części Psiego Pola. Finałem cyklu warsztatów będzie wielki turniej uczestników wraz ze spotkaniem – piknikiem, który będzie towarzyszył obchodom 44 rocznicy powstania muzyki hip hop.

Happy Juggling Brain (II miejsce)
Autorka projektu: Żaklina Małolepsza

Warsztaty gimnastyki mózgu według metody Quats’a będą okazją do integracji i poznania możliwości wykorzystywania swojego umysłu oraz zwiększania samooceny uczestników projektu. Po cyklu spotkań będą oni mogli ćwiczyć zdobyte umiejętności z domowym zaciszu.

Gratulujemy wszystkim wyłonionym projektom!

Szczegółowa ocena wszystkich poprawnych formalnie 32 wniosków znajduje się w załączniku.

 

/

Wszystkie aktualności znajdziecie: T U T A J i na FB mikroGRANTÓW 

Do zobaczenia w mieście!