Login

Register

Login

Register

23.02.2021 Wtorek

Co, gdzie, jak i z kim? Mikrograntowe inicjatywy z Edycji 25. w liczbach

W pierwszej w tym roku edycji Mikrograntów dla osób fizycznych i grup nieformalnych otrzymaliśmy aż  107 propozycji na działania w całym mieście. Gdzie zgłoszono najwięcej inicjatyw? Jaki typ projektów pojawiał się we wnioskach najczęściej? Dlaczego niestety nie wszystkie pomysły trafią do ocen komisji? Zapoznajcie się z podsumowaniem mikrograntowych inicjatyw z Edycji 25.!

 

Od 1 do 15 lutego czekaliśmy na wasze, czyli pełnoletnich osób fizycznych (również tych prowadzących działalność gospodarczą) oraz grup nieformalnych propozycje inicjatyw w jednej z dawnych wrocławskich dzielnic – Fabrycznej, Krzykach, Psim Polu i Śródmieściu. Mimo pandemii, zachęcaliśmy was byście zgłaszali i zgłaszały pomysły na działania z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym.

Otrzymaliśmy aż 107 zgłoszeń projektów, jednak na etapie weryfikacji formalnej, aż 37 inicjatyw zostały zdyskwalifikowanych.

Jakie błędy popełnialiście najczęściej?

Błędy formalne dotyczyły m.in.: zaproponowania działań niezgodnych z regulaminem (nieangażujących aktywnie odbiorców i odbiorczynie, doposażających konkretne miejsce, skierowanych do bardzo wąskiej grupy odbiorców np.  konkretnej jednostki edukacyjnej, zakładających działania na Starym Mieście lub na kilku obszarach jednocześnie), niemożliwych do pokrycia przez Strefę Kultury Wrocław propozycji budżetowych (wynagrodzenia administracyjne, nagrody w konkursach, zakup niezużywalnych produktów) oraz zgłaszania projektu przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą tożsamą z tematem inicjatywy. Do czterech komisji, które ocenią pomysły i przyznają im punktację zgodnie z kryteriami w regulaminie, trafiło ostatecznie 70 projektów.

Ze wszystkich 107 zgłoszonych pomysłów w ścieżce dla osób fizycznych i grup nieformalnych tym razem to dawna dzielnica Krzyki wiedzie prym w inicjatywności. Spłynęło z niej aż 37 propozycji na działania, a ocenianych będzie tu 26 poprawnych formalnie pomysłów. 36 inicjatyw, w tym 25 poprawnych formalnie zaproponowano z obszaru Śródmieścia, 20 (w tym 11 zgodnych z regulaminem) z Fabrycznej, a z kolei na Psim Polu pojawiło się 14 pomysłów, w tym 8 prawidłowo złożonych.

Ożywiły się obszary, z których niezbyt często zgłaszane są mikrograntowe inicjatywy

Tym razem więc aktywnie do naboru podeszli mieszkańcy i mieszkanki na Pilczycach-Kozanowie-Popowicach Północnych, Borku, Księżu Małym i Wielkim, Gaju, Tarnogaju, Karłowicach-Różance, Placu Grunwaldzkim i Wielkiej Wyspie (osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice). Szczegółowy podział na osiedla umieściliśmy na mapie Wrocławia, którą znajdziecie poniżej.

Zdecydowanie więcej pomysłów wypłynęło od osób fizycznych (68 inicjatyw) niż grup nieformalnych (39). Wśród osób fizycznych mieszkańcy i mieszkanki 60+ stanowią tylko 4,5%, a osoby w wieku 18-26 lat to 10% wszystkich zgłaszających się indywidualnie do Mikrograntów wnioskodawców i wnioskodawczyń.

Jak chcecie działać?

Mimo wielu ograniczeń, które towarzyszą nam od miesięcy w związku z pandemią, w złożonych propozycjach widać entuzjazm i nadzieję na wspólne działania w okresie wiosenno-letnim. Większość projektów nastawionych jest na prowadzenie inicjatyw na żywo (90 spośród 107 propozycji). Hybrydową formę, łączącą spotkania online wraz z akcjami pakietowania, ale zakładającą np. finałowe wydarzenia już w formie bezpośredniego spotkania, zaproponowali wrocławianie i wrocławianki w 11 projektach. Na prowadzenie inicjatywy całkowicie online zdecydowało się tylko 6 wnioskodawców i wnioskodawczyń.

W wysłanych pomysłach dominują działania warsztatowe, różnego rodzaju wędrówki i plenerowe akcje piknikowe, spektaklowe czy koncertowe. Sporo miejsca poświęcono na projekty zwracające uwagę na potrzeby osób z niepełnosprawnościami lub o szczególnych potrzebach (seniorzy i seniorki, dzieci z nadwrażliwością sensoryczną), wyraźnie mocny jest też wątek siostrzeństwa i inicjatyw od kobiet dla kobiet. Wrocławianie i wrocławianki szukają wytchnienia w relaksacyjnych cyklach szkoleń, warsztatach manualnych, które wprowadzają optymizm i spokój w działanie. Znów mocno reprezentowane są pomysły poświęcone tradycjom różnych kultur i narodowości. Bardzo cieszy nas obecna w większości inicjatyw wrażliwość na naturę i proekologiczne aspekty prowadzenia projektów.

W lutowej edycji 20 pomysłów (19% ze wszystkich 107 inicjatyw) zakłada działania na inwestycjach WBO.

W drugim tygodniu marca nasze cztery komisje spotkają się wirtualnie, by podczas wspólnych rozmów ocenić 50% pomysłów najwyżej punktowanych w pierwszym etapie. 14 zwycięskich projektów ogłosimy 12 marca. Wybrane projekty z czterech obszarów otrzymają od nas nie tylko wsparcie finansowe (do 5 tysięcy złotych brutto), lecz także pomoc w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, księgowych, prawnych, promocyjnych i logistycznych.

Trzymamy kciuki za wszystkie pomysły!

Wszystkie aktualności znajdziecie: T U T A J i na FB Mikrograntów

Do zobaczenia w mieście!

 

Znajdziecie nas też na:

www.wroclaw.pl/mikrogranty

www.instagram.com/mikro.granty 

 

- Czytaj także

p:36476